Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Staříček nezmar

22.06.2004   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Staříček nezmarVždycky jsem se snažil rozesmát obyčejné lidi obyčejným humorem. A protože jsem vsacký Valach, dávám přednost svému dialektu. A to také proto, abych alespoň trochu omezil tu záplavu tvorby v dialektu "helevole". Pokud tomuto humoru přijdete na chuť, mám v šuplíku další. Řekl bych, že to nebude počteníčko pro ty, kteří se vydávají za filozofující intelektuály.

Staříček nezmar

V Domově důchodců sedávaly babky na lavečkách rozdělené po partyjách oblúbenkyň a nastavovaly slunéčku kostry v rozdílném stupňu opotřebováňá.
Partyja tých zachovaléjších si furt rozprávjala co za galány v životě potkaly, jak a co s nima všecko stvářaly a tak všelijak, že by sa kolikráť aj chlap začerveňál.
Vjackráť po sobě ich z pozaroha počúvala Toncka Práskalová, taká škaredá fúsatá tyčka. Ze zlomyslnosťú svojéj letoře vlastní sa rozhodla, že si z tých nadržaných fuchtlí urobí čurynu, že to svět neviďél.
Jednúc si přisedla a začala mleť o tem, že desi čula, jak v kerémsi penzióně staré baby po večeroch vyvolávaly duchy svojich umřítých chlapů, aby im pomohli v ich tělesném súžení a navštívili ich v loži. A préj to fakt fungovalo!
Roby sa teho hneď chytly a že to vyzkúšajú už dneskaj. A že dyž o tem Práskalena toľ čula, tož temu všeckému bude předsedať. Ta striga sa enem hihňala pod fúsy, jak ich napálí. Roby takéj jednomyslno odsúhlasily, že nebudú vyvolávať duchy svojich starých. Tých, že majú za celý život ešče včíl plné gágory – Česť ich světléj památce. Že si teda každá vyvolá takého, po kerém túžila celý život. Právo prvéj noci si vylosovala Maruška Polčáková. A za galána si vybrala Jeana Gabina.
Před večerem jí uvolnily izébku pro jedného a jak sa všeci odštrachali spať, začaly čarovať. Spojily paprče malíčkama okolo svíčky a Práskalena začala meldovať. Maruška Polčáková vzdychala už včíl tak mocně, že nekolikráť sfúkla svíčku a mosely začínať odznova.
Mezitým sa obudíl staříček, Francek Mikušú, kerý usnúl u televízije, zakutaný v křesle v rohu společenskéj cimérky. A včíl počúval, jak roby bez téj erotiky blúznija. Už, už chcél vyskočiť, že sa im vysměje, dyž v téj chvíli ho to trklo. Šak přecáj Maruška je fešná robka a jeho takéj dakdy po ránu cosik tlačívá do břucha. Bylo rozhodnuté!
Jak šly roby doprovodiť Marušku k její prvéj nevěře in memoriam, prosmýkl sa staříček na pokoj. Bleskem sa opásal plachtú okolo břucha, přecáj enem nebýl tajak Gabin, přes lebeňu hodíl kus ubrusa sepnutého sichrhajskú, vystřihl ďúry pro očiska a plížil sa k místu čina.
Lahko zaklopkál, vstúpil a nechal sa čuť: „Bon soir, mademoseille Máruská. Čakáte na mňa?“ „Do prčic, opravdický Gabin, ňa z teho asi klepne,“ zajíkala sa Maruška.
To si nechaj až na potem, pomyslél si staříček Mikušú a vstúpil životem do života.
Ráno Maruška do všeckých podrobností robám vykládala jaké bylo milování s Gabinem. Staříček sa z teho mohli smíchy ponemraviť a Práskaleně sa zaséj nezdálo, že by Polčáková dovedla tak lhať. To ale netušila jaká je pravda.
A tak to šlo dalej. Roby ozdravěly, očerveněly jak řípy, na oběd šest šišek z máčkú a teprvá potem nášup a nemohly sa dočkať večerú. V izébce sa střídali chlapi z celého světa – Vinnetou, Oldřich Nový, J.F.Kennedy, Rasputin a iní. Jednúc sa staříček pjekně spotíl, dyž si kerási roba zmyslela Merilyn Monroe. No roby jí to rozmluvily, že na experimenty už nemá roky.
Přišél ale deň, dy sa dožrala Práskalena. Chtěla si z rob vystřeliť a ony sú nakonec v sedmém nebi. Rozhodla sa teda, že zítra si nekeho vyvolá ona. A staříček celú noc tak fest přemýšlali jak sa jí zbaviť, že kerási roba si druhý deň sťažovala, že ten Calligula nestál za nic.
Zato ráno přiletěla nafrněná Práskalena, že s duchama končí a strkala im pod nose dopis z ministerstva duchů. Tam stálo, že osoba pověřená kontaktem s duchama sa s nima zas až tak těsno kontaktovať nemóže. Roby teho nedbaly a zaučily babku, kerá im za plucaňu halúzkovéj byla schopná vyčarovať aj napoleónské vojsko.
No přišél večer dy ich nachytala sestra. Ale že to byla tá najfajnějša, tož sa jí roby svěřily se svojima čárama. A daly sa ju přemlúvať ať to takéj vyzkúšá. A že keho si vybere? Tož dyž ináč nedaly, že jí stačí dajaký chlap, kerý si pořádně odvede svoju prácu. V ten moment sa staříček Mikuš spotili druhý raz.To už radšéj tú Merilyn. Ale dal sa na vojnu, tož….
Dyž sa po hodnéj chvíli plantál z izébky vyždímaný jak náčeňový hadr, ozvalo sa za ním potichúčku: „Můj starý je o dobrú polovicu mladší, no vám néjni po kolena, staříčku Mikušu. To víte, pražáček….Teprvá včiléj temu rozumím, co to znamená, dyž roby vzdychajú ´Valašsko moje milené´. Až budu měť noční, tož dám robám patáčky na spaní a přiďte hneď na večer. A tu kápju zhoďte ať zmóžete roboty aj jazýčiskem.“
“Húúúúúúúú,“ ozvalo sa na celý Domov důchodců a ti si enem ze sna posteskli: „Zaséj rok v prdeli. Vlci táhnú na jih.“


Vysvětlivky: striga - čarodějnice
ponemraviť sa - podělat se
halúzková - borovička
patáčky - léky


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Gita - 26.6.2004 - 18:30

Asi postrádám tak svérázný smysl pro humor, abych se alespoň jednou zasmála.Promiň, třeba jsem jediná.


Od: Richard - 16.8.2004 - 10:19

!!!
Už dlouho jsem nečetl něco tak dobře vyvedeného v tradičním valšském humoru. Podobně psal pan Glauška svoje slovácké povídky. Jen tak dál. Těším se na další.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0641 s