Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TŘI KRÁLOVÉ - TV tip - Být králem není zase tak špatné

11.02.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TŘI KRÁLOVÉ - TV tip - Být králem není zase tak špatnéTitul "Tři králové"  je "možná zavádějící - nepůjde o historické drama z doby narození Krista, ale posuneme se v čase až do nedávné doby. A také to nebude idylka, ale drsná, mnohdy až brutální podívaná. A jako známí "mušketýři" jsou - alespoň zpočátku - čtyři.

Píše se rok 1991. Válka v Iráku (zvaná Pouštní bouře) právě skončila. Film sleduje čtyři veterány americké armády (opravdu z počátku čtyři). Vojáci Archie, Troy, Chief a Conrad, by mohli odletět domů, ale rozhodli se svůj pobyt trochu prodloužit. Podle tajné irácké mapy, kterou objevili u jednoho z odzbrojených iráckých vojáků, se pokusí zmocnit zlatého kuvajtského pokladu, ukrytého v Saddámových bunkrech. A má to být nedaleko jejich základny. No řekněte, vy byste odešli s holýma rukama?

Jenomže všechno je mnohem složitější a zdánlivě jednoduchá akce, jakých byly ve válce desítky, se náhle zkomplikuje. Tohle jejich dobrodružství narazí na teror páchaný Republikánskou gardou na civilním obyvatelstvu. Vůči němu nemohou být hrdinové lhostejní a rozhodnou se pomoci skupině povstalců. Že skonči jako tři - jak ostatně název filmu říká - a že jsou rádi za holé životy - je nabíledni...
 

Po filmu ODVAHA POD PALBOU byl film TŘI KRÁLOVÉ druhým americkým snímkem, který se tématicky přímo dotkl války v Perské zálivu. Scénárista a zároveň režisér David O. Russell studoval zákulisí toho konfliktu velice podrobně a narazil na zjištění, že tehdejší prezident George Bush slíbil podporu Kurdům při vzpouře proti Saddámu Hussajnovi. "Jenže pak", říká Russell, "je nechali bez pomoci jejich osudu a Husajn je zmasakroval. Dospěl jsem k závěrtu, že pozadí celého konfliktu může být zajímavým východiskem pro surrealistickou atmosféru příběhu odehrávajícího se v situaci plné zmatků panující těsně po válce. Skoro všechno v tomto filmu je pravdivé."


Jednu z hlavních rolí Archieho Gatese si zahrál George Clooney. Film charakterizoval slovy: "Je to černá komedie, velmi zvláštní akční film a působivé drama v jednom." O té komedii, jak už tušíte z nástinu obsahu, by se dalo diskutovat, i když začátek je laděn v tomto duchu. Pak se ale přitvrdí a když padne otázka "Co udělá olověná kulka, když si zaletí na návštěvu do lidských střev?" dostanete porci té správné akční podívané, která vás v pohodě zcela určitě nenechá.

Připojme, že další "tři krále" vytvořili Mark Wolenberg, Ice Cube a režisér Spike Jonze ve svém hereckém debutu. Ten prvně jmenovaný se v tisku dokonce proslavil tím, že ve scéně, kdy je mučen elektrickým proudem, si nechal do těla skutečně proud zavést, aby jeho reakce odpovídaly reálnému pocitu týraného. Film Spojené státy a jejich světovou politiku vůbec nešetří a ironizuje ji, z čehož americké úřady žádnou radost neměly. Neuspěl ani na opačné straně v Iráku, kde byl okamžitě zakázán. Absurdnost moderní války v něm vyznívá přesvědčivě, stejně jako se jeho kritický pohled dotkne role médiií ve válce. Že film nešetří ani diváky, ať už pohledy na vnitřnosti raněných vojáků či na padající trosky explodujících objektů - to už k podobnému typu filmů patří. Není prostě pro slabší povahy.

Na foto - George Clooney, Mark Wahlberg a Ice Cube 
Foto: csfd.cz, ceskatelevize.cz, infofilmy.cz

*************************************************

TŘI KRÁLOVÉ (Three Kings),
USA 1999, režie David O. Russell,
uvádí Filmbox v pondělí 11. února od 22,00 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0214 s