Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněBlíží se exkluzivní koncert Miro Žbirka Symphonic NightShahab Tolouie se vrací s další kapitolou projektu Moje cestaInscenace, ve kterých se hraje o život!Magické kočky 2025: Snění nad kalendářem Festival ARCHITONY inovativně kombinuje hudbu a architekturuDas Filmfest ve 3 českých městechJubilejní Velký knižní čtvrtek – každý si najde svojeZatloukání hřebů – znepokojivý horor Viléma KoubkaPříběh kolouška Bambi v novém kabátěZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci
Čtvrtou premiérou Divadla Tramtarie v sezóně 2012/2013 je autorská divadelní adaptace slavné poémy vynikajícího českého básníka Františka Hrubína Romance pro křídlovku v režii uměleckého šéfa Vladislava Kracíka.
Premiéra: úterý 5.3.2013 v 19:30 v Divadle Tramtarie
To léto v Lešanech bylo plné kopřiv a višní. A Teriny, holky od kolotočů... Magický příběh jedné srpnové noci, vzpomínka na život, který za to stál. Divadlo Tramtarie uvádí divadelní adaptaci jednoho z nejkouzelnějších děl české literatury, slavné poemy Františka Hrubína Romance pro křídlovku.
Hrubínova Romance pro křídlovku byla napsána v roce 1961 (poprvé vydána o rok později) a je bezesporu vrcholným dílem autorovy lyricko-epické tvorby. Divadlo Tramtarie si tak již poněkolikáté hledá svůj inspirační zdroj v nejryzejších skvostech české literatury. V minulých sezónách uvedla Tramtarie například adaptace Krysaře Viktora Dyka nebo veleúspěšnou Válku s mloky Karla Čapka. Romance tak bude uvedena v dlouhodobé dramaturgické linii uvádění české a světové literární klasiky (v letošní sezóně zde byla uvedena již Jana Eyrová). Titul Romance pro křídlovku také potvrzuje dlouhodobou orientaci Divadla Tramtarie na nepravidelnou, tzn. ne původně dramatickou, dramaturgii, která byla a je výsostným stylotvorným znakem českých komorních studiových scén (dnes například Divadlo Reduta Brno).
Ačkoliv není Romance pro křídlovku primárně drama, jedná se o dílo, které je vnitřně až strhujícím způsobem dramatické. Obsahuje výrazné charaktery, silnou dramatickou situaci i prostředí disponující velkým prostorem pro imaginaci. Tyto aspekty jsou jistě jedny z důvodů, proč se Hrubínova Romance v posledních letech pravidelně objevuje na českých jevištích, a to jak městských ansámblových divadel, tak těch menších, alternativních. Jednou z nejvýraznějších a nejoceňovanějších inscenací byla adaptace uvedená v divadle Jiřího Myrona v Ostravě v roce 1998 v režii Radovana Lipuse.
Dominantním tématem poemy Romance pro křídlovku je období prvního zamilování, počátku a tragického konce ještě ne zcela dospělé lásky. Období, které je nesmírně zásadní ve všech svých barvách pro každého z nás, a proto je také nikdy nevyčerpatelnou studnicí příběhů pro mnohé spisovatele. Ústředním východiskem pro vznik naší inscenace byla pro nás skutečnost, že Hrubín napsal svoji Romanci již na sklonku života. Příběh by možná byl pohádkou o mládí a nezastavitelné touze žít, kdyby ji nenapsal autor už s vědomím blížící se smrti, jako vzpomínku na dobu, která se už nikdy nevrátí.
Hrubínova Romance se odehrává během několika srpnových nocí. Student František se o prázdninách stará o svého dědečka, který je po mozkové mrtvici, a potom potkává Terinu, svoji první lásku. Stáří je příznak smrti, láska života. Když má dojít k toužebně očekávanému setkání Františka a Teriny, dědeček umírá. K setkání mladých milenců nedojde a Terina odjíždí. Celý příběh je vyprávěn retrospektivně. Motiv dávné vzpomínky, něčeho zmizelého, dávno neexistujícího, a přesto bytostně podstatného, je základním motivem k našemu uchopení Hrubínovy látky. Hrajeme příběh ze současnosti (vymezujeme se tak vůči většinovému přístupu k adaptaci, který je vždy alespoň do určité míry věrný časovým údajům díla). Hrubínova romance je pro nás pocit, který máme všichni v sobě, vzpomínka na důležitý okamžik, situaci, pohled, který jsme již někdy dřív ztratili, ale jehož pouhá existence je pro nás životně důležitá. Hrubínova Romance je pro nás střípek, který máme všichni v sobě, univerzální příběh, který jsme všichni zažili...
Na inscenaci Divadla Tramtarie se podílí osvědčený autorský tým (autor adaptace a režie Vladislav Kracík, dramaturgie Lenka Jorníčková, výtvarnice Markéta Rosendorfová a Dagmar Maturová), který stojí za úspěšnými adaptacemi posledních sezón (Saroyanův Tracyho tygr, Čapkova Válka s mloky). Typickým rysem práce tvůrčí skupiny je výrazný autorský přístup, tedy že dochází k výrazným autorským zásahům do předlohy a nejinak je tomu i v případě Křídlovky. Dalším charakteristickým prvkem je inspirace filmovou poetikou, která se dá snadno aplikovat i na Hrubínovu látku, neboť Romance má velmi výraznou vizuální složku, Hrubín často používá retrospektivu, flashbacky, střihem se často rychle přesouvá po časové ose příběhu, což jsou moderní prvky a prostředky, které jsou typické a příznačné i pro inscenační tvorbu Divadla Tramtarie. Výrazným inspiračním zdrojem je autorům inscenace také slavná filmová adaptace z roku 1966 v režii Otakara Vávry.
Obsazení
Herecké obsazení Romance pro křídlovku sází na dobře známé tváře Divadla Tramtarie. Vedle kmenových členů souboru se představují také hosté. V Romanci účinkují hned tři brněnští. Vojtěch Johaník, který v Tramtarii ztvárnil už šest rolí, Tomáš David, člen hereckého souboru Divadla Husa na provázku, který se v Tramtarii představil jako Thomas Tracy, a třetím brněnským hostem je Matěj Mužík, kterého diváci Tramtarie mohli vidět již v inscenaci Marlboro Men Evangelium. Všechny herečky jsou kmenové členky souboru Divadla Tramtarie a divákům jsou velmi dobře známy. Barbora &Sebestíková (...a za Tracym tygr, Poslední případ Sherlocka Holmese), Gabriela Veselá, excelující v roli Jany Eyrové, Petra Konvičková (Válka s mloky, Jana Eyrová, Marlboro Men Evangelium), Zuzana Zapletalová (...a za Tracym tygr, Jana Eyrová) a Veronika Löflerová (...a za Tracym tygr, Jana Eyrová).
Scénář a režie: Vladislav Kracík
Dramaturgie: Lenka Jorníčková
Scéna a kostýmy: Markéta Rosendorfová a Dagmar Maturová
Hudba: Martin Peřina
Hrají: Vojtěch Johaník, Barbora &Sebestíková, Tomáš David, j.h., Gabriela Veselá, Matěj Mužík, Petra Konvičková, Veronika Löflerová, Zuzana Zapletalová
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.