Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZLOMENÉ KVĚTINY - TV tip - Jarmuschovo nostalgické ohlédnutí

08.03.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZLOMENÉ KVĚTINY - TV tip - Jarmuschovo nostalgické ohlédnutíRoad movie stárnoucího donjuana, který po dvaceti letech navštíví své bývalé milenky a hledá svého syna. Smutná komedie "krále nezávislého filmu" Jima Jarmusche.

 

ZLOMENÉ KVĚTINY natočil Jarmusch v roce 2005 kdy už měl vzhledem k předchozím filmům (hlavně TAJUPLNÝ VLAK, MRTVÝ MUŽ a GHOST DOG - CESTA SAMURAJE) o světovou proslulost postaráno. Dokonce se pro mnohé stal kultovním tvůrcem, jehož filmy jsou nahony vzdáleny hollywoodským klišé a mají svéráznou vlastní až meditativní atmosféru. Jarmusch je v nich velice citlivý k lidským slabostem, je mu cizí dramaticky vypjatý, exaltovaný příběh, ale v podtónech i vážných témat nechybí specifický smysl pro humor. O filmech Jima Jarmusche jsme ve Webmagazínu již psali v článku HRANICE OVLÁDÁNÍ - http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=12084.

ZLOMENÉ KVĚTINY představují padesátiletého muže Dona Johnstona (hraje ho citlivě Bill Murray), který bez větší lítosti oželí odchod své poslední milenky Sherry a líně tráví dny před televizní obrazovkou oblečen do teplákové soupravy. Jakoby ztratil chuť do života. Před lety býval vyhlášeným sukničkářem, ženy byly smyslem a náplní jeho života. Z počátku jej z poklidu předčasného stáří nevyruší ani anonymní dopis psaný červeným inkoustem na růžovém papíře, v němž mu pisatelka - zřejmě jedna z bývalých milenek - sděluje, že kdysi Donovi porodila syna, jemuž je nyní devatenáct a rozhodl se jít otce hledat.

Otázka pro Dona je: Kde hledat a u které bývalé milenky? A má to vůbec smysl? Don se poradí se svým černošským přítelem Winstonem, sousedem s tolerantní manželkou a kupou dětí. Právě on donutí Dona sepsat seznam jeho lásek z doby před dvaceti lety, zjistí mu, kde která žena bydlí a nalinkuje mu přesný itinerář cesty.

Začíná road movie - Don se postupně dostává ke čtyřem svým bývalým intimním přítelkyním (hrají je krásné herečky Sharon Stoneová, Jessica Langeová, Frances Conroyová a Tilda Swintonová). Poznává čtyři různé životy či přístupy k životu protože každá z žen žije zcela odlišným způsobem, ale žádná nemůže říci, že šťastně. Ta pátá ex-milenka je již pohřbená, ale soudě podle nápisu na náhrobku ani ona není matkou jeho syna. Najde ho vůbec a není jím jeden z mladíků, které potkává?

Jak psala kritika, Jarmusch je nostalgický, občas jemně ironický, a plný empatie pro lidské slabosti. Jeho vybroušený minimalistický styl poznáte na první pohled, pokud jste některé z jeho filmů měli možnost zhlédnout. Film je určen pro citlivé duše a jeho zvláštní atmosféra si vás zcela určitě podmaní. Překvapením je civilizovaně vážný herecký výkon bývalého komika Billa Murrayho. Film získal mimo jiné Hlavní cenu poroty v Cannes a Českého lva v kategorii nejlepší zahraniční film.

Foto: csfd.cz, filweb.pl

**********************************************
ZLOMENÉ KVĚTINY (Broken Flowers)
USA 2005, režie Jim Jarmusch,
uvádí ČT2 v pondělí 11. března od 21,50 hodin

 


Bill Murray a Sharon Stoneová ve filmu ZLOMENÉ KVĚTINY


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 4.3576 s