Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


JEZINKY A BEZINKY - TV tip - Ach, ty rozkošné tetičky...

15.03.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

JEZINKY A BEZINKY - TV tip - Ach, ty rozkošné tetičky...Filmová klasika, která nezestárla. Hra známá i z mnoha jevištních zpracování. Horor nebo komedie?

Abby Brewsterová a její sestra Martha jsou rozkošné staré dámy, které by napohled neublížily ani kuřeti. Jsou také nesmírně společenské - hlavně oblibují zvát si k sobě osamělé pány, pro něž mají nachystáno lahodné bezinkové víno. No řekněte, lze odmítnout? Více než dvacet pánů si zavdalo z malebného pohárku a stejný počet se už nikdy nedozvěděl, že ve víně nebyla pravda ale směs arseniku, cyankáli a stroncia. Jejich těla končí ve sklepě a pak jsou zakopány na zahradě.

K odhalení podivného koníčku starých paní dojde náhodou když k tetičkám přijde na návštěvu jejich synovec Mortimer Brewster (Cary Grant). Úspěšný pisatel knih o staromládenectví nedbal rad, které chrlil ve svých brožurkách a oženil se s dcerou protestantského pastora (Priscilla Laneová). Stejně jako váhal se ženěním, váhal i představením své manželky příbuzným. I tady podlehl a před odjezdem na líbánky u niagarských vodopádů k tetičkám zavítá a brzy pozná jejich "koníčka".

Pozor - ač je tu těch mrtvol dost - nejde o horor. Film je komedií, byť značně morbidní. To pochopíte brzy, když se představí další aktéři dramatu. Mortimerův bratr Jonathan (Raymond Massey) si pořídil vzhled hororového herce Borise Karloffa a je masovým vrahem, jehož počet obětí se blíží tetiččiným. Další bratr Teddy (John Alexander) je zase pevně přesvědčen o tom, že je Theodore Roosevelt, což mu nebrání v tom, aby tetičkám dělal "zametače" a odklízel nebohá těla. K podivným existencím můžete přičíst i vlezlého policistu s ambicí dramatika (James Gleason) a dr. Einsteina (Peter Lorre), Jonathanova komplice, který se jako specialista na plastické operace podepsal na jeho výzoru.

Příchodem Mortimera se rozhýbe řetězec bláznivých událostí, nedorozumění, vražedných komplotů a značně absurdních situací....

Podkladem pro film byla mimořádně úspěšná divadelní hra Josepha Kesselringa, o níž statistika tvrdí, že se hrála nepřetržitě od začátku roku 1941 do června 1944 a počet repríz dosáhl téměř jednoho a půl tisíce. Ostatně se hraje v mnoha divadlech dodnes - pamětníci vzpomínají na inscenaci v divadle ABC s Květou Fialovou, Oldřichem Víznerem a Lubomírem Lipským. K režii byl povolán zkušený Frank Capra, mající za sebou již dcvácky úspěšné filmy STALO SE JEDNÉ NOCI či PAN SMITH PŘICHÁZÍ.

Cary Grant na hlavní roli byl vybrán až poté, co ji odmítl Ronald Reagan (pozdější prezident). Grant později tvrdil, že byl přinucen tuto nemilovanou roli sehrát a že film patří k jeho nejméně oblíbeným. Proto se také vzdal honoráře ve výši 100000 dolarů a věnoval jej Americkému válečnému fondu.

Brilantní černá komedie má sice scény, kdy vám bude běhat mráz po zádech hrůzou a občas v ní uslyšíte vtipy z rodu pravého černéhu humoru, nedá vám však oddechnout, a nikdy nezapomenete, že jde o komedii. Ta má bavit a kupodivu i po téměř sedmdesáti letech baví dodnes. Kritika ji sice nepovažuje za nejlepší dílo Franka Capry a ani při udělování Oscarů na ni žádný nezbyl. Nicméně jisté ocenění přišlo mnohem později - v roce 2000 Americký filmový institut zařadil JEZINKY A BEZINKY mezi nejlepší komedie americké kinematografie. Najděte si proto ve čtvrtečním odpoledni čas nebo nezapomeňte zapnout vaše nahrávací přístroje.
Foto: ceskatelevize.cz, csfd.cz, port.hu

 *********************************************************
JEZINKY A BEZINKY (Arsenic and Old Lace)
USA 1944, režie Frank Capra,
uvádí ČT2 ve čtvrtek 21. března od 15,05 hodin


Josephine Hullová a Jean Adairová (tetičky) a Cary Grant


Cary Grant a Priscilla Laneová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0747 s