Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nahlížení do pražských uliček

28.03.2013   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nahlížení do pražských uličekDvě knihy a jedno tema. Přesto, že oba tituly, které vychází v nakladatelství Paseka spojuje naše hlavní město, každý se narodil tak trochu v "jiné době". Kdo miluje toulání v lidnaté Praze přijde si na své v těchto knihách, které polaskají naše vzpomínky i čtenářskou duši.

Praha moderní
Zdeněk Lukeš
Paseka,2012

Uznávaný historik architektury Zdeněk Lukeš již léta učí lidi dívat se na architekturu nejen pod drobnohledem, ale také krasohledem. Tím jsou jeho krásná a zasvěcená slova, kterými dokáže přiblížit divákovi téměř každou kvalitní architekturu, jež by jinak mohla našim očím uniknout. V rozhovoru nám prozradil, jaké architektonické skvosty již delší dobu naší pozornosti unikají, a další zajímavosti.

Slovem i obrazem zachycuje přes dvě stovky staveb, a to nejen těch nejvýznamnějších, jako je Bílkova vila, Obecní dům nebo dům U Černé Matky Boží, ale také také staveb užitných. Kapitoly doplněné mapkami chronologicky provázejí poutníka čtvrtěmi historického pražského jádra: Starým a Novým Městem, Malou Stranou, Hradčany, Josefovem a Vyšehradem. Kapitoly doplňuje slovníček pojmů a medailonky nejvýznamnějších tvůrců.

Významnějším stavbám autoři věnují větší prostor se sérií fotografií, které zachycují jejich současný stav. Záměrně nepoužili historické snímky, které zachycují stavby v době vzniku, protože jejich dnešní vzhled je často odlišný. Posláním publikace je především upozornit zájemce na zajímavé, známé ale mnohdy opomíjené objekty.

Architekt Lukeš je autorem či spoluautorem více než třiceti knih, zejména o architektuře 20. století, a je považován za znalce pražské architektury.

Fotograf a překladatel Hroch fotografoval v Mexiku, Rusku, Kazachstánu, Afghánistánu, &Spanělsku, Slovensku či českou menšinu v rumunském Banátu. Své dílo vystavoval například v americké Sněmovně reprezentantů ve Washingtonu.Dům U Černé Matky Boží (z knihy Praha moderní) | foto: Pavel Hroch
 

Život  v pražských ulicích
Zdeněk Míka
Paseka 2013

Druhá kniha, která pohladí nejen ty, kteří bydlí v Praze, se jmenuje Život v pražských ulicích. Jedná se o další svazek z edice Zmizelá Praha.
Jak vypadal běžný život na pražských ulicích, náměstích a jiných veřejných prostranstvích v období od 19. do první poloviny minulého století?

Pod názvem Život v pražských ulicích najdeme spoustu dobových černobílých fotografií, které pocházejí především z konce 19. a počátku 20. století.
Málokdo si už dnes umí představit pradleny u Vltavy, typického podskalského voraře, provaznickou dílnu na chodníku na Žižkově,  prodavače zmrzliny či teplých uzenin.
Na snímcích jsou zachyceni také žebrající invalidé, chudí lidé u vývařoven a naopak načinčané dámy před Malíkovou kavárnou na Vinohradech.

Autor knihy, historik Zdeněk Míka, se specializuje na dějiny 19. století. Od roku 1961 pracuje v Muzeu hlavního města Prahy, kde v letech 1977–2000 vykonával funkci ředitele. Je autorem řady publikací a článků a podílel se na řadě muzejních expozic věnovaných historii Prahy.
 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0273 s