Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SLÍDIL - TV tip – Hra na kočku a myš

05.08.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SLÍDIL - TV tip – Hra na kočku a myšSevřené komorní psychologické drama dvou mužů rozdílného věku – bohatého spisovatele detektivních románů (Michael Caine) a nemajetného milence jeho mnohem mladší ženy (Jude Law).
Snímek pochází z tvůrčí dílny slavného shakespearovského herce a režiséra Kennetha Branagha (MARNÁ LÁSKY SNAHA, JAK SE VÁM LÍBÍ, HAMLET). Jde o nové natočení stejnojmenného filmu Josepha L. Mankiewicze z roku 1972 ověnčeného čtyřmi Oscary. Tehdy hrál staršího spisovatele sir Laurence Olivier, mladého milence Michael Caine. Posledně jmenovaný si nyní po pětatřiceti letech zahrál znovu – ovšem tentokrát už roli staršího z obou mužů. V roli mladíka ho vystřídal věkov ě přijatelný Jude Law.

 Oba filmy vznikly podle divadelní předlohy Anthony Schaffera (u nás v divadlech hrané pod názvem HRA SE SMRTÍ). Na Brannaghově SLÍDILOVI se však významně podílel nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2005 Harold Pinter. Ten ponechal hlavní záplatku stejnou, ale dal hře nové dialogy a převedl ji do současnosti. Přijatelný tvar pro dnešního diváka získal i změnou ponurého gotického sídla plného starožitností za supermoderní design osvětlený nepříjemným výbojkovým světlem. Pinter také hru o 45 minut zkrátil a změnil závěrečné vyznění příběhu. Nejde tedy ani tak o remake ale o novou adaptaci.


 

 Jeden z hlavních představitelů původního filmu Michael Caine zde ztělesňuje milionářského autora detektivních románů, který si měří své síly i schopnosti s nemajetným milencem své ženy ve smrtelně vážné a vážně zamotané hře s hrozivými důsledky. Film je hereckým koncertem dvou silných osobností (viz foto v závěru), které prakticky za celý film nezmizí z plátna. Starší sebevědomý a arogantní muž hraje s mladíkem (Jude Law) ošklivou hru. Nenapadne jej, že by mu mladší protivník mohl oplatit stejnou mincí… Souboj o ženu (která se však na plátně neobjeví) se mění na boj o dominanci a končí nelítostným krvavým střetem.Názory na film jsou různé – od slov chvály až po úplné zavržení. Kdo nezná hru a původní verzi bude možná spokojen – ti ostatní už méně.

Skvělý thriller o hře na kočku a myš. SLÍDIL je stylový, hypnotický a chytrý“, píše Paul Fischer v Dark Horizonts.

"Zvrhlosti, tvé jméno je Jude...Zvrácená hra na kočku a na myš, ve které hraje avantgardní dům a dva muži, které dělí věk a spojují atavistické pudy. Snad Slídil vyslídil temné stránky mé duše, snad Harold Pinter rozumí mým nočním pochodům, snad Kenneth Branagh oloupal mou svrchní slupku normálnosti, ale těch 86 minut jsem fascinovaně zírala jako králíček na kobru a ... tajila dech. Líbilo se mi to. Provinile. Chlad, vykalkulovanost, preciznost-a zvířeckost, která to všechno smete. Nadlidské? Lidské? Nelidské? Podívejte do očí Michaela Caina a bezedných studánek Juda Lawa a ptejte se znovu, co je šílenství a kdo je tady zrůda. Nejspíš divák, kterému se to líbí…" napsala na csfd.cz anonymní Nathalie.

Film byl v roce 2007 nominován na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. A na stejném festivalu též obdržel cenu The Queer Lion, která je udělována filmům reprezentujícím aspekty homosexualního života.
Foto: csfd.cz, rankingfamosos.com

*****************************************
SLÍDIL (Sleuth)
USA, Velká Británie 2007,
režie Kenneth Branagh,
uvádí Film premium ve čtvrtek 11. srpna od 19,30 hodin


 


 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.118 s