Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BRUTÁLNÍ NIKITA - TV tip - Zabila a musela zaplatit...

25.12.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BRUTÁLNÍ NIKITA - TV tip - Zabila a musela zaplatit...Členka pankáčské bandy zabije při loupeži policistu. Když ještě při výslechu zraní policistu následuje soud a verdikt zní - na doživotí. Místo ve vězení se však probouzí úplně v jiném prostředí a dostává nabídku začít nový život. Ale...

Jsou filmy, které v okamžiku, kdy přicházejí do kin nebo se objevují v nekonečném seznamu filmů v televizi, můžete snadno přehlédnout. Už z výše uvedeného náznaku děje či po přečtení adjektiv brutální, krvavý, cynický možná někdo přepne na jiný kanál.  A udělalá chybu, kterou může napravit až poté, co televize film zopakuje, což se děje právě teď. .

BRUTÁLNÍ NIKITA je o ženě, byť jméno odkazuje k jinému pohlaví a jiné geografické příslušnosti. Lépe řečeno o dívce, která je bez jakýchkoli skrupulí a citu. Snad právě proto si ji vybrala zpravodajská služba jako vhodného kandidáta na agentku ve státních službách. Chvíli vzdoruje, svoboda je pro ni vším. Ale nakonec podlehne nátlaku i tomu, že mezitím byla uveřejněna zpráva o její sebevraždě a o tom, že byla pohřbena. Tři roky trvá těžký výcvik. Nikita přijímá novou identitu a začíná žít jakoby normálním životem. Ale jednou za čas přijde úkol, který nelze odmítnout. Vraždění nepohodlných, pro ni neznámých lidí se nelze vyhnout...


Byť je film nejen v názvu "drsný" ale i v mnoha scénách, při nichž budete přivírat oči, není to film o násilí a vraždění. Režisér a scénárista Luc Besson mu dal mnohem obecnější rámec. Jednak tím, že se můžeme podívat na podivné praktiky tajných služeb ale i tím, že přesně v duchu pravidel dramatu nechává proměnit titulní hrdinku. I když se metody výchovy agentů mohou zdát pravděpodobné (tak jsou poctivě natočeny) Besson přznal, že podobné centrum ve Francii určitě neexistuje a že detaily si musel vymýšlet, přestože on sám nemá s tajnými službami žádnou osobní zkušenost.

Proměna Nikity je dokonalá - od narkomanky schopné všeho, přes vzpupné období vychází nakonec z tříleté "převýchovy" jako krásná (a navíc kultivovaná) mladá dáma, o níž byste nikdy ani ve snu neřekli, že vraždila a je schopna vraždit i nadále. Jenže i Nikita je žena a na její hluboko ukryté city zaútočí dva muži - snoubenec Marko a šéf jejího výcviku Bob. Oba představují krajní životní meze jež Nikita musela a musí žít. Jenže ona stále více touží po úplném osvobození -. od světa násilí, od světa mužů a nakonec i od celého svého způsobu života.

Představitelka hlavní role Anne Parillaudová (viz foto) , tehdejší manželka režiséra, dostala první skutečně velkou filmovou příležitost a chopila se jí na výbornou. Za svůj výkon získala prestižní francouzské filmové ocenění – Césara. Za zmínku stojí herecká účast slavné Jeanne Moreauové v malé roli Nikitiny školitelky půvabu. Také dnes již slavný představitel drsných chlapů Jean Reno se tu objevuje ve vedlejší, nicméně velmi populární a citované roli vraždícího Viktora "čističe" (viz foto).

Pro Bessona (profesionálního potápěče) byl mimořádný úspěch tohoto filmu zadostiučiněním po diváckém neúspěchu jeho "srdeční záležitosti" předchozího filmu MAGICKÁ HLUBINA. Navázal na americké vzory dobrodružných filmů, ale nalezl vlastní cestu, která mu umožnila i nadále tyto vzory v mnohém překračovat buď jako režisér nebo jako scénárista (připomeňme si třeba serii TAXI, PÁTÝ ELEMENT, LEON či ANGEL-A).

Foto: kfilmu.net, cinema.cz, whiteups.org, 

*********************************************************************
BRUTÁLNÍ NIKITA (Nikita)
Francie, Itálie 1990,
režie Luc Besson,

uvádí ČT2 v úterý 29. prosince od 24,45 hodin


 
  


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.161 s