Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BLEDÝ JEZDEC – TV tip – western jako z učebnice

22.04.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BLEDÝ JEZDEC – TV tip – western jako z učebniceDobrodužný příběh z povodí zlatonosné řeky. Kazatel s temnou minulostí bojuje proti zlu a bezpráví.

 V osmdesátých letech se hodně mluvilo o tom, že končí éra typicky amerického žánru, který provázel dějiny kinematografie od samotného počátku - westernu. Zemřeli klasici žánru jako byl John Ford, Howard Hawks, Henry Hathaway či Sam Peckinpah a i diváci jakoby ztratili zájem. Jeden z posledních skutečně velkofilmových podniků Ciminův superwestern BRÁNY NEBES skončil diváckým neúspěchem.
 
O oživení westernu se programově snažil jeden z těch, kterým tento žánr změnil život a vystřelil ho do popředí  zájmu – Clint Eastwood. Pravda, tenhle Američan z kalifornského Oaklandu (*1930), který stále neúnavně režíruje filmy a často v nich vytváří hlavní role, získal světovou proslulost mimo hranice Států. Slávu mu dobyla herecká účast v italských spagetti westernech Sergio Leoneho (PRO HRST DOLARŮ, HODNÝ, ZLÝ, O&SKLIVÝ). I v Americe se několikrát pokoušel o westernový žánr třeba ve filmech JOE KIDD či TULÁK Z &SIROKÝCH PLÁNÍ (1972). Před natočením BLEDÉHO JEZDCE seděl v sedle naposledy v roce 1976 ve filmu PSANEC JOSEY WALES. Nebylo proto divu, že o devět let později – jak se sám vyjádřil – mu pohled na svět ze sedla koně scházel natolik, že se pokusil o renesanci kovbojské slávy. A že to byl pokus úspěšný, můžete se nyní sami přesvědčit na televizních obrazovkách.
 
BLEDÝ JEZDEC je natočen zcela v duchu zažitých pravidel a konvencí žánru. Neohrožený tajemný cizinec přijíždí mezi vesničany utiskované a ožebračované bídáckým šéfem bandy a když pozná pravý stav věci neváhá se osamoceně pustit do boje proti zlu. Když bezcharakterní zločinci skončí s kulkami v těle opět odjíždí neznámo kam.
 
Tak je tomu i zde. Nejprve poznáte jak malá zlatokopecká osada v horách je přepadena jezdci jistého Coye LaHooda (Richard Dysart), který si činí nárok na celý kaňon i jeho poklady. Teorizovaní horníci začínají ztrácet naději na pokojný život až… Až přijíždí ON – tajemný mstitel. V nedalekém městečku zachrání život vedoucímu osadníků Barretovi (Michael Moriarty) a ten ho pozve k nim do hor. S údivem místní zjistí, že muž beze jména a podle jizev na těle i s temnou minulostí nosí kněžský hábit a tak mu začnou říkat Kazatel. Ten zůstane. Je přitom, když vesničané najdou velký valoun zlata, který by jim mohl zajistit na dlouhá léta živobytí. Podaří se mu všechny přesvědčit, že nabídka LaHooda je nepřijatelná a že se musí vzbouřit. Je však jasné, že boj bude muset vést osamoceně. Odjede do místní banky, aby tam odložil kněžský kolárek a vyzvedl si své pistole. Boj proti zločinecké bandě i úplatnému šerifovi Stockburnovi (John Russell), s nímž, jak se ukáže, má nevyřízené letité účty, může začít…
 
Klasické schéma – slabí a bezmocní, jimž je třeba pomoci – tu už bylo v mnoha filmech. Tajemný jezdec z neznáma rovněž – jen vzpomeňte na jméno SHANE. I ženský prvek v zastoupení bohabojné Megan (SydneyPennyová - viz foto), jejíž lásku musí Kazatel taktně a zdvořile odmítnout, také. Přesto vás film udrží v napětí od začátku až do konce. Přispěje k tomu mimořádně zdařilá hudba od Lennieho Niehause (jak nevzpomenout na Ennia Morriconeho) a pak také úchvatná kamera Bruce Surteese, která vytváří temnou atmosféru filmu, netradičně zobrazuje úchvatnou horskou krajinu i proměny výrazů v tváří aktérů.
 
            Podstatnou devízou je i herecký výkon samotného Clinta Eastwooda (viz foto) v titulní roli. Přestože toho moc nenamluví, hovoří za něj gesta i mimika tváře. Tím, že přijíždí v kněžském oblečení vnáší do filmu obecnější rys podobenství o charakteru dobra a zla, jakýsi biblický „příběh příběhů“. To je ještě podtrženo tím, že ve filmu je Bible citována (především Apokalypsa).
 
Režisérův dlouholetý produkční Fritz Manes vzpomíná v knize CLINT EASTWOOD SEXUÁL COWBOY: „Eastwood byl doslova posedlý tou látkou. Už od svých začátků měl zálibu ve westernech a měl byste vidět ty hory dopisů od jeho fanoušků, ve kterých se ho ptají, kdy znovu natočí western…Řekl bych, že témata se pohybují v cyklech…detektivky, potom automobiloví závodníci, drogy, mimozemšťané, a tak můžete pokračovat dál. Ale všichni milují kovboje. Vědí, že hrdina vždycky zvítězí, s tou představou se žije mnohem příjemněji.“
 
Věřme, že i tato typická westernová „pohádka“ vám zpříjemní život.
Foto: ceskatelevize.cz, csfd.cz, movpins.com
 
**********************************************
BLEDÝ JEZDEC (Pale Rider)
USA 1985, režie a titulní role Clint Eastwood,
v televizi v úterý 23. května na Nova Cinema od 20,00 hodin
 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0226 s