Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Peter May: SKÁLA

21.05.2013   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Peter May: SKÁLA„Thriller temný a děsivý jako bouřlivé skotské moře za zimní noci“ – tak charakterizuje právě vycházející první díl „skotské“ trilogie Petera Maye nakladatelství Host.

 SKÁLA začíná jako pravá detektivka – na odlehlý skotský ostrov Lewis je vyslán policejní detektiv Fin Macleod. Do práce se mu příliš nechce, je poznamenán nedávnou tragickou smrtí svého syna. Ale vražda, jaká se na ostrově stala, svým provedením a až rituální bestialitou připomíná podobný případ z Edinburgu, který má stále na starosti. A navíc - z nehostinného ostrova, kde se přes vřesoviště stále prohání obtěžující vítr a kde se drsné životní podmínky doslova vryly do tvrdosti života a povah jeho obyvatel, on sám pochází. Stále ovládá rodnou gaelštinu, jíž zde většina lidí hovoří a má zde silné vazby jak na přátele a bývalou velkou lásku tak i na spolužáky, s nimiž se zrovna v lásce neměl. On sám měl odvahu i štěstí, že se z ostrova „do světa dostal, což se přes velké úsilí mnohým nezdařilo včetně jeho bývalého nejlepšího kamaráda Artaira.
            Peter May si čtenáře získá hned na začátku důkladným popisem prostředí i charakterizací hlavních postav. Čtenář brzy pochopí, že nepůjde o detektivku v obvyklém slova smyslu s hledáním odpovědí na otázky kdo případně proč zabil Finova nepříliš oblíbeného spolužáka Anguse Macritchieho, kterému všichni říkali Angel, ač byl přímým opakem této božské bytosti. To však neznamená, že se otázky nevrší a že by čtenář nebyl stále více napínán. Jenže se stáčejí trochu jinam. Jednak Fin poznává jak se změnil ostrov od doby, kdy jej opustil a pak se musí zabývat tím, proč se k němu jeho kamarád chová poněkud podivně. Začíná hledat sám v sobě a vracet se do svého dětství – k tragicky zahynulým rodičům, nenáviděné tetě, svému vychovateli, otci kamaráda Artaira a významné místo tu má i životní láska Marsaili. Autor střídá objektivní současné vyprávění s kapitolami Finových vzpomínek.
            Právě tady – ve vzpomínkách se skrývá tajemství, které Fin hledá i takové, o němž sám nemá ani tušení. Otázka kdo je vrahem jde do pozadí, tou hlavní se stávají dávné události na pustém ostrově – skále An Sgeir, kam každoročně odjíždí parta místních mužů, aby tam přes protesty ochránců přírody několik týdnů zabíjela ptáky guga, jejichž maso se stalo oblíbenou místní pochoutkou. Co se stalo na skále v době, kdy tam byl sám Fin? Jak to souvisí s dnešními postoji ostrovanů? Fin sám si postupně vybavuje tehdejší události. Nakonec se však dočká rozuzlení, o němž sám neměl ani tušení, respektive celou událost jeho mozek po úrazu dokonale vygumoval…
            Dalo by se možná říci, že SKÁLA je detektivkou na druhou. Dozvíte se pachatele vraždy i motivu ale mezitím nahlédnete do duše a činů samotného vyšetřovatele, kde se skrývá tajemství hlubší a čtenářsky zajímavější. K tomuto poznání spěje Peter May pozvolna, dokonale vám dá poznat obydlený ostrov a jeho svérázné typy a také „skálu“ a lov na guga, kde platí jiné zákony než v civilizaci.
            Obecněji se dá říci, že román SKÁLA dokonale vyjadřuje rozpor mezi životem a mentalitou lidí, nucených žít v osamoceném a svérázném místě a těmi, kteří se dokázali z těchto pout vymanit a najít své místo ve světě. Znovu si uvědomíte, jak životní prostředí ovlivňuje charaktery, jak v drsných a nehostinných podmínkách uzrávají tvrdé až zatvrzelé charaktery, které však v důležitých okamžicích se dokáží spojit a stát při sobě. Poznáte, že návraty „domů“ nebývají vždy to nejlepší, co člověk má udělat, zvláště jde-li o delší dobu nepřítomnosti a když jste si vědomi nevyřešených otázek a vztahů. A je také o tom, jaká hluboká tajemství dokáže skrývat lidská mysl a jak se mnohdy člověk, někdy i nevědomě, dovede obelhávat.
            Brilantním románem SKÁLA dokázal Peter May (*1951 – viz foto v perexu) překročit žánr thrilleru a detektivky a dát svému příběhu psychologickou hloubku. Neubralo mu to na napětí ani tajemnu a dodalo to knize sílu, která dokáže čtenáře strhnout. SKÁLA bude určitě patřit mezi romány, k nimž se budete vracet. A také se těšit na další překlady trilogie s díly The Lewis Man a The Chessmen.
             Pozn.: Čtenářům doporučujeme Peter May - autor bestselleru Skála - exkluzivně pro české čtenáře - na adrese http://www.youtube.com/watch?v=djqDrLsjtws
Foto: nakladatelství.hostbrno,cz, kavarna.hostbrno.cz, thechronicle.com.au
******************************
Peter May: SKÁLA
Vydal Host – vydavatelství, s.r.o. Brno
Z anglického originálu The Blackhouse
přeložila Linda Kaprová
motiv použitý na obálce českého vydání

 
charakteristický motiv z obálky anglického vydání


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.085 s