Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


O SCHMIDTOVI – TV tip – Jack Nicholson opět fascinující

24.05.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

O SCHMIDTOVI – TV tip – Jack Nicholson opět fascinujícíI když se mu všechno hroutí pod rukama a zdá se, že se všechno proti němu spiklo, důchodce Schmidt se nevzdá a vyrazí ve starém obytném přívěsu po Spojených státech…

 Po přečtení krátké charakteristiky filmu O SCHMIDTOVI si můžete říci: Co může být zajímavého na filmu o starém obtloustlém pánovi, který se neví rady jak naložit s krátícím se zbytkem života? Podobnou otázku si možná položíte před televizním uvedením filmu O SCHMIDTOVI. Pokud se přesto rozhodnete pro jeho sledování, dostane se vám velmi zdařilého snímku, který má co říci i těm, kdož ještě nejsou v závěrečné části své životní pouti.
 
            Několikanásobný držitel Oscarů za herecké výkony Jack Nicholson se po rolích rebelů (BEZSTAROSTNÁ JÍZDA), bouřliváků (PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM), kosmonauta (CENA ZA NĚŽNOST) a děsivého znetvořeného gangstera v BATMANOVI postupně přerodil do rolí starších pánů. Začalo to úlohou detektiva odcházejícího do penze v dramatu PŘÍSAHA, pokračovalo ztvárněním stárnoucího playboye v LEP&SÍ UŽ TO NEBUDE a vrcholí rolí pana Schmidta. Jde mu to stejně dobře jako role předchozí a dokazuje v nich, že patří k velkým hvězdám (však také s hrdostí sobě vlastní o sobě prohlašuje „Já jsem Hollywoood“).
 
            Warren Schmidt byl dlouholetým pojišťovacím agentem žijícím až moc poklidný život ve vilové čtvrti v Omaze. Nyní je předčasně propuštěn do penze, zemře mu manželka, na níž byl celý život silně odkázán a dcera žije v dalekém Denveru a právě se má vdávat za prodavače vodních postelí, jehož Warren považuje za pitomce. Najednou má před sebou prázdnotu a nudu. Jeho citový život vyprahl a smrskl se na dopisy tanzánskému chlapci Nduguovi, jehož na dálku „adoptoval“.
 
            Jednoho dne se však nerudný a otrávený penzista rozhodne – nasedne do obytného automobilu a vyrazí napříč Spojenými státy na dlouhou cestu za dcerou, jak to měl původně s nebožkou v plánu. Na cestě potkává spoustu zajímavých lidí, má dostatek času na přemýšlení sám o sobě a tak se cesta postupně stává jakousi očistnou poutí jeho duše. Ke svým budoucím příbuzným na dceřinu svatbu přijíždí již „jiný“ člověk, smířený sám se sebou i se svým údělem. I když ze svého životního bilancování nemá jen dobré vzpomínky uvědomuje si, že nemusí být ani osamělý ani zbytečný a že život či jeho zbytek lze prožít důstojně a optimisticky.
 
            Režie filmu se ujal Alexander Payne (*1961), autor diváky ceněné BOKOVKY. Ke svému snímku si napsal sám scénář. Vsadil na hereckou hvězdu Jacka Nicholsona (viz obázky), která opět zazářila a jako partnerku mu v závěru vybral svéráznou volnomyšlenkářskou padesátnici Robertu, s bravurou ztvárněnou Kathy Batesovou držitelkou Oscara z thrilleru MISERY NECHCE TEMŘÍT. Díky kameře Jamese Glennona a hudbě Rolfa Kenta se z „malého“ filmu o obyčejném člověku stává křehká a mnohovrstevná výpověď o samotě, stáří a o tom, že život je nutno žít a vůli k němu je nutno hledat za jakýchkoli okolností.
Foto: movies.zap2it.com, csfd.cs
********************************************
O SCHMIDTOVI (About Schmidt),
USA 2002, režie Alexander Payne,
v televizi na NOVA CINEMA
ve středu 29. května od 21,45 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.02 s