Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Papež z druhého konce světa

25.08.2013   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Papež z druhého konce světa

Tak nám František nedávno dorazil do Ria.  "Opancéřování by snížilo naše obavy. Je to osobní rozhodnutí, které budeme respektovat, ale není ani trochu příjemné pro bezpečnostní složky," řekl agentuře AP generál José Abreu, který dohlíží na bezpečnost papežovy návštěvy. Ó ano, řeč bude o "novém" papeži a jeho knihách.

Časopis Vanity Fair vyhlásil papeže Františka "Mužem roku". Papež nechal rozšířit tresty za zneužívání dětí. Papež požehnal motorkářům. Další a další nadpisy, které lze poslední dobou číst v novinách, na internetu nebo sledovat v televizi se vztahují k jednomu jedinému muži.

Odstoupení papeže Benedikta XVI. bylo na konci února 2013 senzací, protože se tak stalo poprvé po sedmi stech letech. Jeho nástupcem se stal kardinál Jorge Mario Bergoglio. Připsal si tak hned několik prvenství: je prvním Jihoameričanem na Petrově stolci, prvním jezuitou v roli Svatého otce a prvním papežem, který přijal jméno nejoblíbenějšího světce církve svatého Františka z AssisiKdo je Jorge Mario Bergoglio? Českému čtenáři pomůže odpovědět životopisná kniha Simona Biallowonse - František-papež z druhého konce světa


Kniha mladého německého novináře Simona Biallowonse, působícího v letech 2010 až 2012 v roli vatikánského komentátora, je více než biografií nového papeže. Můžeme se dozvědět i to, jak celý průbeh takové volby papeže vypadá. Zajímavé je hodnocení dědictví Benedikta XVI. Autor vyjadřuje velké uznání jeho intelektu a „knižního pontifikátu“, zároveň je kritický vůči jeho nechuti k realizaci potřebných reforem a změn. 

Je ironií, že Joseph Ratzinger s pověstí „pancéřového kardinála“ a „Božího rottweilera“ ukázal v roli papeže více slabosti a přiznání vlastních chyb než jeho předchůdci. Naopak svojí sílu prokázal především ve svých textech a v odvaze vzepřít se zažité tradici a ze zdravotních důvodů odstoupit.
Autor také vysvětluje, že hlasy volající po „černém papeži“, který by vedl církev liberálněji, je třeba považovat za projev neznalosti africké reality. V Africe převládá stále si
lný vliv pověr.

Při popisu výzev, které nového papeže čekají, ponechal autor některá témata vědomě stranou, např. pronásledování křesťanů, dialog s ostatními křesťany a náboženstvími. Zaměřil se na projekt nové evangelizace, sexuální etiku a roli žen v církvi, problém zneužívání v církvi aj.
Je zřejmé, že kniha je poznamenána spěchem, i když ten je v tomto případě pochopitelný. Autor si poznámky o předchozím papeži a o situaci světové církve připravil již po oznámení jeho abdikace v únoru. Doplnění informací o průběhu konkláve a novém papeži mu prý trvalo pouhé čtyři dni a čtyři noci, takže celá kniha mohla být vydána v Německu už 27. března a stala se tam skutečně první knihou o novém papeži. Překlad do češtiny trval necelé dva týdny a je škoda, že jeho kontrola nebyla důslednější, neboť do českého vydání se dostalo několik věcných chyb, kterých je v podobné literatuře škoda. Budiž ale odpuštěno, přece jenom knižní trh je neúprosný a na pulty se v tu chvíli, díky zvolení, chystalo podobných publikací o papeži mnohem více.
Kdo nepotřebuje nijak odbornější knihu o novém svatém otci, pak mohu jen doporučit.

vydalo nakladatelství Paseka, 2013

Další kniha, která přišla v nedávné době na naše pulty zaujme 

 

naprosto jiným pohledem. Jak by se vám líbilo, kdyby si k sobě sedl rabín a kardinál. Dva přátelé, kteří spolu vedou rozhovor. Že to není možné?O podrobnostech ze života papeže Františka a o jeho názorech například na manželství osob stejného pohlaví pojednává nově vycházející kniha nazvaná Na nebi a na Zemi: papež František o víře, rodině a církvi v 21. století.


Dvacet devět témat bylo předmětem tohoto hovoru (např. o Bohu, modlitbě, eutanazii, potratu, rozvodu, globalizaci, chudobě atd.), každý si může najít to, co jej zajímá. Kniha především ukazuje, že civilní a lidský přístup nového papeže je mu vlastní již řadu let.

Pro představu jeden citát: Kdykoliv se setkám s ateisty, sdílím s nimi lidské problémy, ale nepředkládám jim hned téma Boha, pokud s tím nezačnou oni sami. Dojde-li na to, vyprávím jim, proč věřím v Boha já. Ale i čistě lidské záležitosti jsou tak

 bohaté a pestré, že se můžeme ve vzájemném rozhovoru věnovat jen jim.“ (s. 22).

Cenným přínosem této publikace je také to, že vznikl takovýto přátelský rozhovor kardinála a rabína. Rozhovor, který vznikl spontánně a nikoliv jako prvoplánový marketingový nebo mediální tah Předcházelo mu totiž skutečné přátelství a vzájemná setkání. I z této skutečnosti můžeme rozpoznat jeden z rysů nového papeže. Mnozí o dialogu nebo jeho potřebě hodně mluví, kardinál Bergoglio jej skutečně vedl.

vydalo nakladatelství Paseka, 2013

  Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1388 s