Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MUŽ, KTERÝ CHTĚL BÝT KRÁLEM – TV tip

19.07.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MUŽ, KTERÝ CHTĚL BÝT KRÁLEM – TV tipSean Connery a Michael Caine v rolích bývalých vojáků a podvodných dobrodruhů, kteří se vydávají do zapadlé končiny Afghánistánu, kde chtějí využít lokálních bojůvek mezi znepřátelenými kmeny a zemi ovládnout.

 Vydat se do divočiny ba navíc do míst, kam ještě civilizace nedošla a běloch nevstoupil, bylo vždy lákadlem pro řadu dobrodruhů. Jejich motivy mohly být různé – od pouhého adrenalínového dobrodružství přes hledání zlata či jiných cenností až po ukojení své touhy po moci a ovládnutí zaostalých místních obyvatel. Tahle tématika se také často objevuje ve filmech. V některých jsou místní domorodci sympatičtí – viz TARZAN či KNIHY DŽUNGLÍ. Většinou však se civilizace šíří násilím a nejprve přijdou na řadu zbraně, které mají posvětit účel. Ve filmu tím může být třeba úporná až těžko pochopitelná snaha Klause Kinského alias FITZCARRALDA ve filmu Wernera Herzoga, který lovcům lebek v Amazonii hodlá předvést operu a rozeznít hlas Enrika Carusa. Může jím být hledání ztraceného muže, který zmizel v divočině a šíří se pověsti o jeho malém ale vyzbrojeném království, které si tam vybudoval – viz obchodník se slonovinou Kurz (John Malkowich) v Roegově a Conradově SRDCI TEMNOTY nebo plukovník stejného jména Kurz (Marlon Brando) v Coppolově APOKALYPSE.
 
         V podstatě se stejným cílem – získat moc – se do končin tajemného Kafiristánu vydávají dva bývalí vojáci Daniel Dravot a Leachy Carnehan (Sean Connory a Michael Caine). Na první pohled sympatičtí dobrodruzi, ale také příležitostní zlodějíčkové a podvodníčkové, se vydávají do neproniknutelné pustiny aby se pokusili stát neomezenými pány místního obyvatelstva. Pochopitelně to nejde jinak než se zbraněni a ozbrojováním místních bojůvek. Že se jim to podaří a jeden z nich se dokonce dočká zbožnění můžeme prozradit. Ale zároveň s tím dodat, že hrát si na Boha se určitě nevyplácí a že každá mocenská pozice je velice křehká a každá moc se od začátku otřásá v základech.
 
         MUŽ, KTERÝ CHTĚL BÝT KRÁLEM vychází z rané práce (1988) anglického romanopisce, autora postav jako Mauglí, Balú či Baghíra, držitele Nobelovy ceny za literaturu Rudyarda Kiplinga (1865-1936). Jeho místo narození – tehdy koloniální Bombaj – jakoby jej nasměrovalo k osudu dobrodruha a jeho knihy jsou jako vrchol tohoto žánru dodnes čteny a oblíbeny. Kipling však poznal rozpínavost kolonialismu a v jeho knihách se vždy skrývá – tu méně tu silněji – odpor proti společnosti založené na tyranii a proti samovládám všeho druhu. A také se sympatiemi s domorodci, v jejichž životě má magie, tajemno a kouzla podstatnou roli a jejichž soužití s evropskou racionalitou je ne-li nemožné tedy velmi obtížné. V postavách své novely jakoby vyjádřil postoje a činy odpovídající době, v níž žil – tedy největšímu rozmach britské koloniální říše. Postavy pak prožijí vrchol slávy, zpyšní, zmocní se jich chamtivost a končí pádem
 
Conradovou novelou se v roce 1975 inspiroval držitel dvou Oscarů a jeden z nejlepších vypravěčů amerického filmu režisér John Huston (1906-1987), z jehož díla připomeňme třeba MALTÉZSKÉHO SOKOLA, AFRICKOU KRÁLOVNU, MOULIN ROUGE, MUSTANGY, BIBLI, CASINO ROYAL či ČEST RODINY PRIZZIŮ. Huston se na tuto látku připravoval již od padesátých let a měl dokonce tehdy vybrané dva herce na hlavní role – Clarka Gablea a Humphrey Bogarta. O čtvrt století později je museli nahradit – a přiznejme, že ke zdaru výsledku – Sean Connery a Michael Caine (viz foto).
 
         Film má z dnešního hlediska možná trochu pomalejší rozběh, ale v žánru dobrodružného vyprávění si udržuje svoji vysokou prestiž. Uchvátí záběry (kamera Oswald Morris) horských exteriérů - natáčených ovšem ne v Afghánistánu ale v pohoří Atlas v Maroku, kde byla postavena fiktivní starobylá pouštní pevnost. Užasnete nad zvládnutím velkých masových scén a ke všemu zaznívá podmanivá hudba Maurice Jarého. Na své si přijdou ctitelé suchého anglického humoru a ve filmu najdete i zednářskou symboliku (sám Kipling byl členem Lóže naděje a urputnosti č. 782). Navíc si znovu můžeme připomenout, že každá mocenská rozpínavost – ať v minulosti, tak i v dnešním světě – má své hranice a své konce… Prostě dost důvodů proto, abyste se na film podívali.
Foto: chomikuj.pl, ceskatelevize.cz
 
**************************************
MUŽ, KTERÝ CHTĚL BÝT KRÁLEM
(The Man Who Would Be King), USA 1975,
režie John Huston,
uvádí ČT2 v pátek26, července od 21,55 hodin
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0352 s