Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SMRADI - TV tip - Jak byste se zachovali vy, rodiče?

09.08.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SMRADI - TV tip - Jak byste se zachovali vy, rodiče?Potěšitelný zájem diváků o domácí české filmy (alespoň některé) je fenoménem, který si každoročně uvědomujeme při festivalu FINÁLE (kde nám tiše závidějí třeba Poláci nebo Maďaři), a je zřejmý z uváděných výsledku distributorů.

 Jistě – jsou filmy, které si diváky nenajdou (často oprávněně) a pak filmy, které svojí tématikou či pojetím diváka nezlákají. Bohužel, ke škodě právě diváků. Ještě, že je tu televize, která může divácký zájem u filmů, které neměly očekávanou návštěvnost, napravit. Nechceme tvrdit, že film SMRADI, který uvidíte v televizi v úterý, neměl divácký ohlas (na festivalu v Karlových Varech získal dokonce Diváckou cenu), ale bylo by určitě potřebné, aby jej zhlédlo ještě více diváků. Navíc po jedenácti letech od natočení vyrostla řada těch, kteří jej nemohli spatřit v době premiéry.
 
Režisér filmu Zdeněk Tyc byl po natočení poetické balady Vojtěch, řečený sirotek (1989) považován za jeden z největších domácích talentů. V symbolických Žiletkách se hledal a v komedii (vyznamenané Plyšovým medvědem jako nejhorší film roku ´95) ztroskotal tak, že sedm let netočil. Až scénář Terezy Boučkové ho oslovil natolik, že dostal chuť to ještě jednou s filmem zkusit.
 
A udělal dobře. Bez velkých gest a citového vydírání diváka, tak běžného u filmů s dětskými hrdiny, líčí Tyc všední život jedné rodiny, který by byl zcela „obyčejný“ kdyby... Kdyby dvě ze tří dětí nebyly adoptovaní kluci z dětského domova a navíc Romové. Ti kluci – všichni tři - jsou pěkní lumpové a nezvedenci s drsňáckým slovníkem. Ale některé zlovolnosti, které jim připisují netolerantní vesničané (Zdeněk Dušek byl za roli rozezleného Bartáka dokonce nominován na Zlatého lva) přeci jen nedělají. Ale na Romy se může všechno svést... Průšvihy „řeší“ otec (Ivan Trojan) a kluky „zvládá“ temperamentní matka (Petra &Spalková). I ta však jednou podlehne zoufalství...
 
Scénář, vycházející z osobních zkušeností, je plný lidskosti a hřejivé rodičovské lásky a právě toto pouto se podařilo přenést do filmu. Malý, levný film, natočený digitální kamerou přináší „obyčejný“ příběh bez dramatických akcentů, o to však uměřenější. Nekárá ani nekáže, ale o to více se zaryje pod kůži s řadou otázek. Mimo jiné s tou, jak bychom se v podobné situaci zachovali jako rodiče my sami?
Foto: csfd.cz, volny.cz
**************************************
SMRADI
ČR 2002, režie Zdeněk Tyc,
uvidíte v úterý 13. srpna ve 21,40 hod. na ČT2
 
Petra &Spalková a Ondřej Trojan ve filmu SMRADI
 

Matka (Petra &Spalková) s věčně zlobivými kluky


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0424 s