Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Václav Žmolík: BOHEMIA INCOGNITA

22.08.2013   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Václav Žmolík: BOHEMIA INCOGNITABohemia incognita byl vlastivědný cyklus, který pozval televizní diváky na méně známá nebo docela neznámá místa naší země. Proto ten název – přeloženo Čechy neznámé. Nyní se pohled na 13 míst z tohoto seriálu dostává k divákům v knižní podobě.

 Knihu vydává Česká televize a je určena divákům, kteří si chtějí Žmolíkem navštívená místa připomenout a vůbec všem těm, kdož rádi cestují do tajemných míst a rádi by se o nich dozvěděli více. Není nutno želet, že nebudete mít při čtení k dispozici televizní obraz – vše podstatné autor popíše a dojem pak doplní četné barevné fotografie. Vše podstatné se pak dozvíte z přímé řeči těch nejpovolanějších – průvodců, kastelánů a lidí, kteří podrobně každé místo znají.
 
Kam se můžete díky knize vydat? I když titul mluví o Čechách najdeme zde i dvě lokality moravské – konkrétně Kralice (jistě si vybavíte světový unikát Bible kralická – ale dozvíte se třeba i o zazděné manželce) a prastarý hrad Boskovice se šlapací studnou a město s pozoruhodnými zbytky židovského ghetta. V české části narazíte na otázky, na něž záhadologové hledají odpovědi již dlouho a můžete o nich spekulovat – například o tom, zda na hradě Houska je skutečně „brána do pekel,“ nebo kde ležel hrad Lövenberg.
 
Jinde sice nemusí jít o záhady ale o zajímavosti či pamětihodnosti. V Brandýse nad Labem vám Václav Žmolík připomene, že tam jezdil Rudolf II. na letní byt a že zde prožil nejhezčí léta svého života poslední český král Karel I. V Zubrnicích nahlédnete na nádražíčko, známé z řady českých filmů, projedete se s autorem motorovým vláčkem „Hurvínkem“ a nahlédnete do Ledvinkova skanzenu. Jméno bouřliváka a potížisty hraběte &Sporka vyvolá asociaci Kuks. Ale se &Sporkem se pojí i méně známé místo Bon Repos – lovecký zámeček v obci Čihadla nedaleko Lysé nad Labem, kde se zachovala řada dobových graffiti.
 
Kdo dnes ví, že malé městečko Tetín nedaleko Berouna bylo kdysi krajským městem a pyšnilo se stejnojmenným hradem? Proč je nedaleko Jičína městečko s názvem Železnice a vede tam vůbec železnice? Po stopách svaté Zdislavy se můžete vydat do Jablonného v Podještědí, kde je její hrob, ale i řada dalších pamětihodností. Jakl to bylo (a je) s hřebčínem v Kladrubech nad Labem a proč chov sněhobílých „starokladrubáků“ vznikl právě v Polabí? Pozorohodností Novohradska je mnoho včetně  místního hradu a tvrze a chcete-li záhadu – nikdo dodnes neví, jak zde byl vyráběn proslulý český křišťál – dnes to prý již nikdo nedovede. „Českou Loiru“stejně jako slavnou francouzskou řeku lemuje jeden zámek za druhým. Stačí jít proti proudu. Že nevíte, o jakou českou řeku jde? Václav Žmolík vám to prozradí – jmenuje se Divoká Orlice a protéká východními Čechami. Možná znáte město a zámek Chyše na Karlovarsku. Ale asi nevíte, že zde měl letiště hrabě Prokop Lažanský a že zde v utajení prožil léto roku 1917 Karel Čapek a našel zde prý inspiraci k románům Krakatit či Věc Makropulos.
 
 To bylo je malé nahlédnutí do toho, co kniha BOHEMIA INCOGNITA obsahuje. S klidným svědomím ji můžeme doporučit všem, kteří rádi cestují a zajímají je i věci a otazníky, které nebývají v turistických průvodcích. Václav Žmolík (jehož tvář na vás zhlíží z obalu knihy) je zkušený autor  (vzpomeňme  jen televizní 52dílný cyklus Po česku, který vyšel i knižně v Radioservisu). O své dojmy z navštívených míst dokáže se čtenáři podělit a přiblížit jim je tak, aby si je dovedl nejen představit, ale aby si je oblíbil ne-li zamiloval.
Foto: ceskatelevize.cz 
**************************************
Václav Žmolík:
BOHEMIA INCOGNITA neboli Čechy neznámé?
Vydala Česká televize v edici ČT v roce 2013.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.5128 s