Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kytarista MILOŠ v říjnu startuje cyklus donátorských koncertů v rytmu tanga

18.08.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kytarista MILOŠ v říjnu startuje cyklus donátorských koncertů v rytmu tangaHudební program, jenž potěší obdivovatele vášnivého tanga či latinskoamerických rytmů, stejně jako zapřisáhlé milovníky vážné hudby, naplní první z večerů nového koncertního cyklu předního domácího tělesa PKF – Prague Philharmonia. Orchestr, původně známý pod názvem Pražská komorní filharmonie, po několika měsících opět uvede na tuzemskou scénu současnou opěvovanou hvězdu klasické kytary, černohorského rodáka Miloše Karadagliće vystupujícího pod uměleckým přízviskem MILO&S.

Kytarový mistr, jenž je zvyklý okouzlovat svou vášnivou a do detailů propracovanou hrou ve vyprodaných sálech po celém světě, na sebe letos poprvé strhl pozornost i před domácím publikem coby jedno z nejžhavějších želízek prestižního festivalu Pražské jaro. Za doprovodu rezidentních hráčů PKF – Prague Philharmonia a pod vedením jejího šéfdirigenta Jakuba Hrůši odstartuje svým nespoutaným přednesem cyklus donátorských večerů PKF de luxe, které si kladou za cíl prostřednictvím unikátních koncertů podpořit činnost filharmonie.
 
„Nová řada koncertů PKF de luxe vychází z konceptu pořádání donátorských gala večerů, které jsou běžnou součástí společensko-kulturního života  ve vyspělých zemích světa. Fundraisingový podtext činí z každého návštěvníka koncertu zároveň podporovatele orchestru PKF – Prague Philharmonia. Koupí vstupenky totiž podpoří činnost orchestru, jehož status obecně prospěšné společnosti předznamenává nevyhnutelnost obstarávání prostředků jak ze soukromých, tak veřejných zdrojů. Tato forma podpory v době snižování dotací a grantů ze strany státu,  je ze strany veřejnosti jako výraz solidarity a projevu mecenášství v jakékoliv úrovni nezbytným podpůrným zdrojem života tělesa,  jehož základním krédem je neustálé zvyšování  umělecké úrovně, reprezentace naší země, podpora výchovy mladých hráčů a plnění základní veřejné služby formou koncertování v České republice. Zakoupením vstupenky v kategorii „de luxe“ se každý návštěvník bude podílet na fungování orchestru, přispěje k zachování jeho umělecké kvality a výrazně přispěje k  zajištění důstojných pracovních i hudebních podmínek pro jeho hráče. V neposlední řadě má pak podstatnou zásluhu na představení těch nejvýznamnějších osobností hudebního světa tuzemskému publiku,“ vysvětluje předseda správní rady filharmonie a patron cyklu PKF de luxe Martin Klimpl a dodává: „Zakoupením vstupenky na koncerty řady PKF de luxe získává každý návštěvník příležitost zažít světové umělce nejen jako posluchač v noblesních koncertních sálech, ale také jako přímý účastník prestižní společenské události, která mu mimo jiné umožňuje setkat se s nimi osobně.“
 
Debutový koncert řady PKF de luxe zve fanoušky vážné hudby a jejích nápaditých přesahů, stejně jako příznivce orchestru PKF – Prague Philharmonia, k nezapomenutelným hudebním i mimohudebním zážitkům 23. října do elegantních prostor pražského Paláce Žofín. Před samotným koncertem budou příchozí uvítáni welcome drinkem či koktejlem, který si budou moci vychutnat za jedinečné účasti samotného MILO&SE. Po koncertě bude následovat slavnostní večeře rovněž v exkluzivní společnosti kytarového mistra, jehož doprovodí i šéfdirigent Jakub Hrůša. Další část večera nabídne afterparty s populárními Clarinet Factory, kteří ve spolupráci s DJ Pierrem Urbanem přítomné doslova rozehrají či dokonce roztančí. Nejedno překvapení přichystají i členové orchestru PKF.
 


Mladý černohorský kytarista MILO&S (*1983) si během své poměrně krátké kariéry již získal obdiv publika a vynikající renomé na světové hudební scéně. Kromě umělcova zjevného charismatu stojí za jeho úspěchem především zanícená hra, dokonalá hráčská technika a obdivuhodná schopnost balancovat na pomezí několika žánrů. Svůj hráčský um při interpretaci vážné hudby zpestřuje stylem latino, ke kterému kytara přirozeně vybízí; během říjnového koncertu na Žofíně tak společně s Jakubem Hrůšou odvážně odvedou PKF stranou od jejího charakteristického záběru k rytmům tanga. Příznivci klasického a k dokonalosti vybroušeného repertoáru PKF – Prague Philharmonia budou uspokojeni třeba při provedení Mozartova Dona Giovanniho a milovníci fúzí a experimentů si zase přijdou na své při spojení MILO&SOVY kytary a orchestrálních aranží ve skladbách argentinské legendy Astora Piazzoly.
 
Od natočení svého debutového alba The Guitar vydaného v roce 2011 na prestižním labelu Deutsche Grammophon/Universal Music si Miloš Karadaglić vydobyl post jednoho z nejúspěšnějších umělců v oblasti nahrávacího průmyslu klasické hudby za poslední desetiletí. Již během svého dospívání na válkou zmítaném balkánském poloostrově snil o mezinárodní koncertní kariéře. Vstupenkou do velkého světa se mu stalo udělení studijního stipendia na Royal Academy of Music v Londýně, kde MILO&S rozvíjel své interpretační dovednosti u respektovaného profesora a kytarového virtuóza Michaela Lewina. První úspěchy v hudebních soutěžích i na koncertních pódiích na sebe nenechaly dlouho čekat a v roce 2011 měl MILO&S na svém kontě kromě mimořádně úspěšného debutového alba také tituly Young Artist of the Year udělené asociací Classic Brits, populárním rádiem Classic FM i prestižním britským vážnohudebním magazínem Gramophone. V roce 2012 následovalo první světové turné, během něhož MILO&S vystupoval před vyprodanými sály ve Velké Británii, Francii, Holandsku, &Svýcarsku, USA, Kanadě, Jižní Koreji, Japonsku, Hong Kongu či Austrálii. Při své koncertní činnosti se věnuje jak komorním recitálům, tak vystoupením s doprovodem orchestrů, kdy spolupracoval například s Atlanta Symphony, Royal Scottish National Orchestra, London Philharmonic, English Chamber Orchestra, Hong Kong Philharmonic či NHK Symphony Orchestra Tokyo. V letošním roce vydal MILO&S své druhé CD s názvem Latino Gold, které tvoří i základ repertoáru jeho pražského koncertu s PKF – Prague Philharmonia.


 
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Don Giovanni, předehra, KV 527
Joaquín Rodrigo – Concierto de Aranjuez
Juan Crisóstomo Arriaga – Symfonie D dur
Heitor Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras No. 5 – Aria Cantilena (v aranžmá pro sólový soprán a kytaru)

Tango – čtyři kusy v aranžmá pro kytaru, akordeon a orchestr
Carlos Gardel – Por Una Cabeza
Osvaldo Farres – Quizas Quizas Quizas
Astor Piazzolla – Oblivion
Astor Piazzolla – Libertango
 
 
 
 
Účinkují:
 
MILO&S - kytara
PKF - Prague Philharmonia
Jakub Hrůša – dirigent
 

 
PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie, aby vnesla do českého a posléze světového prostředí čerstvý vzduch nakažlivého hudebního elánu a touhy po znamenitosti nejmenšího detailu prováděné hudby. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě. V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008–09 šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša, který se ve svých teprve dvaatřiceti letech těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem.
 
Orchestr má ve svém „rodném listě“ vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. PKF – Prague Philharmonia je rovněž ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Tato sféra je její nejvlastnější doménou, z níž vychází a v níž exceluje na prvním místě. Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.
 
V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím projektu Orchestrální akademie, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální Koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí jejich program jako vzdělávací, ale naopak seznamuje děti s vážnou hudbou velmi zábavnou formou. Kromě koncertních řad věnovaných dětem připravuje také Koncerty pro školy. Novinkou sezony 2012-13 je organizace Koncertů pro školy v anglickém jazyce, které se rovněž těší prvenství mezi tuzemskými orchestry. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit jejich estetické cítění a rozšířit okruh aktivit ve volném čase.
 
PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák a řada dalších.
 
Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, jako například Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI, Warner Music nebo Harmonia Mundi. Za některé z nich má na kontě taková ocenění, jako je Zlatá deska RAC Kanada v roce 2000, Cena Harmonie 2001 nebo francouzské ocenění Diapason d’Or v září 2007. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek Smetanovy Mé vlasti z Pražského jara 2010 natočený pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.
 
Více informací na www.pkf.cz.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.042 s