Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 21.6.2024, svátek má Alois 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Svatojakubskou baziliku naplní poetické i strhující tóny severské hudby

22.08.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Svatojakubskou baziliku naplní poetické i strhující tóny severské hudbyPoetická i strhující, taková je severská hudba, která zazní ve čtvrtek 22. srpna na dalším v pořadí již čtvrtém koncertu Mezinárodního varhanního festivalu. Díla soudobých a romantických skandinávských autorů představí světově uznávaný interpret z Finska Jan Lehtola.

Mezinárodní varhanní festival Audite Organum, který se každoročně koná v bazilice sv. Jakuba v Praze, chce českému publiku představit přední světové varhaníky. Letošní 18. ročník navíc přináší i jedinečnou příležitost seznámit se s u nás málo hranými díly skandinávských autorů. Ty zazní ve čtvrtek v podání finského varhaníka Jana Lehtoly, který patří mezi nejlepší varhaníky své generace. „Jeho vystoupení nazvané Básník a virtuóz slibuje mnoho objevného a zajímavého. Posluchači se mohou těšit na díla poetická i strhující od romantických i soudobých autorů,“ říká k dramaturgii Lehtolova koncertu ředitelka festivalu Irena Chřibková.
 
Jan Lehtola
Jan Lehtola se věnuje především soudobé hudbě, v premiéře provedl víc než stovku nových děl současných skladatelů. Je uměleckým ředitelem festivalu soudové hudby Organo Novo v Helsinkách a prezidentem Finské varhanní společnosti. Spolupracuje s řadou významných symfonických a komorních těles i uznávaných dirigentů.

Osm výjimečných koncertů

Letošní ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který začal 1. srpna a potrvá až do 19. září, nabízí pražskému publiku celkem osm čtvrtečních večerů plných objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků.  Za největší pražské varhany usednou uznávaní varhaníci ze &Svédska, Norka, Dánska, Litvy, Polska a také francouzští a čeští umělci.

Videoprojekce umožní sledovat interprety při hře

Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět. 

Svatojakubské varhany

Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice jsou druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Poslední modernizace z roku 2011 pozvedla svatojakubské varhany na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. „Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je během hry ovládat,“ vysvětluje Irena Chřibková.

Hudební zážitky z festivalových koncertů umocňuje překrásný interiér baziliky svatého Jakuba, který se vyznačuje vynikající akustikou s ideálním dozvukem.

Předprodej vstupenek Vstupenky jsou k dostání v síti prodejen TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz) a VIA MUSICA  (www.viamusica.cz) nebo jednu hodinu před začátkem koncertu v místě konání
.

Zdroj: Vendula Kosíková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0615 s