Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pražané si pojedou pro 2 % rozpočtu na cyklodopravu

08.09.2013   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pražané si pojedou pro 2 % rozpočtu na cyklodopravuV rámci nadcházejícího týdne Evropské mobility připravila iniciativa Auto*Mat Velkou podzimní cyklojízdu s podtitulem „Cyklojízda za 2 %“. Iniciativa po městu požaduje, aby vydalo alespoň 2 % rozpočtu na rozvoj cyklodopravy.

Podíl cyklistů na celkovém dopravním výkonu stále stoupá, město ale výdaje na bezmotorový způsob dopravy snižuje. Na kole se v Praze uskuteční právě 2 % cest, a v sezóně sedá na kolo aspoň jednou týdně 190 000 Pražanů (1).

 
„Máme jedinečnou šanci se ozvat a ukázat, že pražská doprava není věcí automobilistů, ale že se týká cyklistů, pěších, cestujících MHD a dalších, kdo se dopravují jiným způsobem, než vozem,“ řekl Vít Masare z iniciativy Auto*Mat. „Vloni se magistrát pokusil neuatomobilovou dopravu zcela zničit, když na ni v rozpočtu nevyčlenil ani korunu. Teprve odpor veřejnosti je zastavil. Úředníci si musí uvědomit, že Praha není parkoviště.“

 
Dvě procenta lidí, kteří městem denně cestují, si zvolilo kolo jako hlavní dopravní prostředek. Podle magistrátní koncepce rozvoje cyklistické dopravy má do roku 2020 podíl kol na všech vykonaných cestách dosáhnout 7 %. Velká podzimní cyklojízda proto chce upozornit na nesmyslné snižování výdajů města na neautomobilovou dopravu. Kromě rozsáhlé rekonstrukce křižovatky na nábřeží Kapitána Jaroše nevzniklo za poslední dva roky žádné opatření, které by zásadně zlepšilo podmínky cyklistické infrastruktury. Klíčové úseky v centru města jsou totiž stále obtížně průjezdné. Iniciativa Auto*Mat považuje za adekvátní začátek, aby magistrát vyčlenil 2 % z rozpočtu na dopravu pro rozvoj cyklistiky.

 

Jezdci na kolech v Praze vyjedou na cyklojízdu v sobotu 14. září v 15:00 z Václavského náměstí.

 

 

 

1) Průzkum GFK ze září 2012 uvádí: Podíl cyklistické dopravy na dopravním výkonu činí v letním období 4,5%, v zimním období 1,15 %. Deklarovaný celoroční podíl cyklistické dopravy (modal share) vzrostl od roku 2010 o třetinu a dosahuje právě dvou procent. Počet dopravních cyklistů v Praze se za dva roky zdvojnásobil a dosáhl 118 tisíc, Alespoň jednou týdně jezdí v sezóně po Praze 190 tisíc obyvatel starších patnácti let.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0909 s