Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MARY A MAX – TV tip – příběh úžasného přátelství

30.08.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MARY A MAX – TV tip – příběh úžasného přátelstvíPodivné přátelství. Podivní hrdinové. Podivný film. Animovaný snímek australského režiséra Adama Ellitota vás však zasáhne, je zábavný a zároveň dojemný, i když pojednává o nepříliš příjemných záležitostech komunikace mezi lidmi a o duševních nemocech.

       Jak říká titul, hlavní aktéři jsou dva. Úplně rozdílní ve všem kromě jediného – chybí jim přátelství a vztah k druhému člověku. Mary je osmiletá holčička žijící v Austrálii na předměstí Melbourne. Nemá jiné kamarády než postavičky svého oblíbeného televizního seriálu – noblíky, které si sama vyrobila. Tatínek zaměstnaný v čajovně po nocích vycpává ptáky, maminka je kleptomanka s vášní pro cherry a cigarety. Mary má v hlavě spoustu otázek, ale nemá se koho zeptat. Cítí se nesmírně osamělá.
 
         Jednou na poště náhodně vytrhne list z telefonního seznamu města New Yorku a tam najde jméno Max Horowitz. Napíše mu a přidá milovanou čokoládu a autoportrét. Maxovi je čtyřiačtyřicet let, je Žid, trpí Aspergerovým syndromem (zvláštní druh autismu), chová kocoura, akvarijní rybku a imaginárního přítele Ravioliho. Maryin dopis ho rozruší. Přesto na něj na starém psacím stroji odpoví. Vznikne tak přátelství, které s několika přestávkami vydrží do Maryiny dospělosti a Maxovy smrti.
 
         „Lidská pohádka ze života pro dospělé,“ jak kdosi film charakterizoval, je animací úmyslně nelíbivou, která není určena dětským divákům a ani dospělým nemusí sednout. Vztah rozehrávaný upřímnými až osobně důvěrnými dopisy je provázen neosobním nezúčastněným komentářem. Ve filmu oscilují témata jaká v animovaném filmu nebývají obvyklá – již zmíněný Aspergerův syndrom s posunutým vnímáním a nekonvenčními reakcemi, alkoholismus, smrt, obezita, kleptomanie či náboženské rozdíly. Prostě občas mrazí v kostech, máte stísněnou náladu ale přesto všechno budete mít v závěru filmu čistý příjemný pocit. Přátelství převáží nad všemi problémy…
 
         Je třeba jen připomenout, že film je dílem animátora Adama Elliota (*1972) jehož krátký animovaný film Harvie Krumpet získal v roce 2004 Oscara. K příběhu filmu MARY A MAX Elliota inspiroval jeho dlouholetý přítel bydlící v New Yorku a trpící stejnou duševní poruchou jako animovaný Max. Hlas Maxovi propůjčil vynikající herec Philip Seymour Hoffman, nositel Oscara za roli Capoteho ve stejnojmenném filmu.
Foto: csfd.cz, ceskatelevize.cz
**************************************
MARY A MAX
(Mary and Max)
režie Adam Elliot,
uvádí ČT art v úterý 3. září ve 23,30 hod.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0381 s