Krásné erotické stroje
18.09.2013
redakce
Výtvarné umění
Výstava Krásné erotické stroje již svým názvem připomímá, že Jiřímu Načeradskému je vlastní nadsázka a postmoderní přístup k tvorbě. Na parafráze děl starých mistrů (např. Tizian a J. nebo Leonardův sen), kterými se v roce 1967 představil na Salonu mladých v Paříži, nyní navazuje spontánně vysloveným titulem výstavy.
Ten se zřetelně odvolává na hudební těleso malíře Stanislava Diviše, mladšího kolegy z Konfrontace III. proběhnuvší v roce 1985, tedy Krásné nové stroje.
Přikládat velký význam názvu výstavy u takového mystifikátora, jakým je již déle než půl století na české výtvarné scéně malíř Jiří Načeradský, by bylo zavádějící. Nicméně krásu, erotiku i stroje na této výstavě najdeme. Hned nejstarší dílo výstavy, Žena s mávátkem z r. 1959, je odvážnou dobovou parodií na Čumpelíkovy budovatelské obrazy, kde student druhého ročníku AVU s krásou a erotikou naložil velmi osobitě. Mladý umělec přemaloval z vývěsky stržený plakát, který zobrazoval ženu v prvomájovém průvodu nadšeně mávající vlaječkou. Soudružku obdařil nahým tělem kyprých tvarů a motiv státní vlajky nahradil symbolickým geometrickým útvarem. Toto dílo předjímající pop-art dosud nebylo vystaveno ani reprodukováno.
I další vystavené obrazy, kresby a grafiky nám představující Načeradského jako kreslíře a malíře výrazně překračujícího studijní osnovy i oficiální dobovou estetiku. &Siroký rozptyl výtvarných forem potvrzuje autorovu snahu o nestylovost i jeho akceptování všech známých výrazových možností. Tento přístup, později definovaný jako postmoderní, je příznačný pro autorovu tvorbu až do dnešních dnů.
Výstava v Galerii U Betlémské kaple v centru Prahy představí na dvou poschodích průřez ranou tvorbou tohoto klasika nové figurace a tzv. České grotesky ve výběru zhruba padesáti děl ze soukromých sbírek a z majetku autora. Obohacením expozice budou autorovy skicáky z dob studií na Akademii výtvarných umění v Praze.
Jiří Načeradský
-
narodil se 9. 9. 1939 v Sedlci na Benešovsku
-
v letech 1957 - 1963 vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady
-
v letech 1968 a 1969 pobýval na stipendiích v severní Francii a v Paříži
-
v období 1969 - 1989 byl jako umělec bojkotován komunistickým režimem, živil se restaurováním fasád historických budov
-
od r. 1987 je členem Volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece
-
po r. 1989 působil jako vedoucí Ateliéru figurální a monumentální malby na Akademii výtvarných umění v Praze a na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně
-
v r. 1991 byl jmenován profesorem
-
svými díly je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie hl. města Prahy, většiny regionálních galerií v ČR, Muzea Kampa, Galerie Zlatá husa, v zahraničí 7 díly v Centre Georges Pompidou v Paříži
-
žije a pracuje v Praze
-
soupis výstav, bibliografii, fotodokumentaci a aktuální informace naleznete na oficiálních stránkách autora www.naceradsky.cz
Zdroj: Petr Mach
kurátor výstavy