Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


K premiéře Divadla Tramtarie

16.09.2013   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

K premiéře Divadla Tramtarie  První premiérou olomouckého Divadla Tramtarie v sezóně 2013/2014 je tragikomedie předního německého dramatika Maria von Mayenburga Ošklivec. Inscenace byla uvedena v rámci dramaturgické linie současného českého a světového dramatu.

 

Marius von Mayenburg: Ošklivec (tragikomedie)

režie: Jiří Trnka

premiéra: sobota 14.9.2013

reprízy: 16. a 30.9.2013

 

Lette si žije poklidným životem zkušeného vývojáře až do okamžiku, kdy mu jeho nadřízená zakáže prezentovat na konferenci jeho nejnovější vynález – konektor 2CK. A důvod? Není na to dostatečně krásný! A co hůř, není dostatečně krásný na to, aby prezentoval cokoliv, kdekoliv a kdykoliv! Je totiž... A někdy v té době se Lette rozhodl: Podstoupí plastickou operaci! 

Vynikající německý dramatik vypráví hořkou komedii o ztrátě lidské identity v dnešní konzumní společnosti. Vždyť život je tak jednoduchý: Když budeme krásní, budeme úspěšní, když budeme úspěšní, budeme bohatí, a když budeme bohatí, budeme šťastní! Všichni a napořád! 

 

Autor: 

Čerstvý čtyřicátník Marius von Mayenburg, německý dramatik, dramaturg a básník, patří mezi nejhranější evropské autory současnosti. Jeho dosud zřejmě nejúspěšnější hra Tvář ohni (1998) získala řadu ocenění po celém světě a byla přeložena do mnoha jazyků, včetně češtiny (B. Balvín). V současnosti působí jako kmenový dramaturg klíčové berlínské scény Schaubühne a není náhodou, že dvorním režisérem jeho her je jeden z nejuznávanějších režisérů současnosti Thomas Ostermeier.  Mayenburgovy hry jsou pravidelně uváděny i na českých jevištích, v nedávné minulosti například v brněnském HaDivadle či pražském Divadle Letí. V Divadle Tramtarie se mohou diváci s dílem tohoto dramatika setkat již podruhé, před čtyřmi lety jsme uvedli v české premiéře jeho hororové drama Pes, noc, nůž.   

 

Obsah hry:  

Lette je ošklivý. Je tak ošklivý, že mu šéf zakáže prezentovat na kongresu jeho nový vynález. Kolegům by se na konferenci z jeho ošklivosti mohlo udělat špatně. Lette je prohlášením svého nadřízeného zcela zmaten - nikdy neměl ponětí, že je tak ošklivý. Když však porozumění pro šéfovo rozhodnutí projeví i Letteho vlastní žena, rozhodne se jednat. Podstoupí plastickou operaci. A když se probere z narkózy, otevře se před ním svět netušených možností - profesních i erotických. Jeho dokonalý obličej mu všude otevírá dveře. Lette stoupá stále výš. Jenže pak začne po městě potkávat muže se stejným obličejem. Jeho plastický chirurg totiž své úspěšné zboží prodává dál. A po Letteho obličeji je velká poptávka...  Mayenburgova hra je komedií o ztrátě identity, o tom, co je krása a o relativitě úspěchu. Premiéra tohoto titulu se uskutečnila v lednu 2007 v berlínském Schaubühne a setkala se se značným ohlasem. 

 

Režisér Jiří Trnka o inscenaci:

 „Ze spousty moderních her, které jsem při hledání vhodného titulu pro zkoušení v Tramtarii přečetl, mě právě Ošklivec přesvědčil nejvíce. Brilantně napsaná Mayenburgova hra není zajímavá jenom moderním přístupem ke stavbě dramatického textu, střídáním tragických a komediálních situací v jednom setu, je to především její myšlenková nadstavba, která ji dělá nesmírně aktuální. Fenomén plastické chirurgie používá Mayenburg k vyjádření myšlenek a pocitů, se kterými se v současné společnosti musí vyrovnávat každý člověk. Nejsem outsiderem, pokud nemám krásný obličej a spoustu peněz a spoustu mileneckých afér? Žiju pak vůbec? Čím zaplatíme za úspěch a peníze?

Svou lidskou tváří, naznačuje Mayenburgův Ošklivec. Tento výsostně německý dramatický koncept balancuje až na hraně absurdní komedie. Za dynamicky vyprávěným příběhem plným zvratů nabízí myšlenkovou nadstavbu, která v mnoha jiných moderních hrách chybí. Právě to dělá z tohoto dramatika a jeho hry nesmírně atraktivní uměleckou výzvu a já doufám, že se s ní herci olomouckého souboru utkali naprosto suverénně.“ 

 

Obsazení: 

V hlavních rolích komorní inscenace se představí přední herci souboru Divadla Tramtarie

Vojtěch Johaník (Romance pro křídlovku, Jana Eyrová), Petra Konvičková (Jedlíci čokolády, Válka s mloky) a Jana Posníková (Válka s mloky, Tracyho tygr). Tým doplňuje talentovaný Martin Dědoch, který se vrací do souboru po studiích herectví na pražské DAMU. Divákům Tramtarie bude jistě dobře známý jako představitel dvojrole Adam/Batman v kultovní hořké komedii I na Batmana občas padne smutek.      

 

 

Jiří Trnka (4.7.1975): 

První premiéra sezóny je také ve znamení návratu režiséra Jiřího Trnky do Divadla Tramtarie, který u nás před pěti lety režíroval rumunské coolness drama Taxi vinyl. To dodnes patří mezi nejoceňovanější inscenace Divadla Tramtarie, a tak jsme nesmírně rádi, že naši nabídku k rezidenční režii přijal. 

Zkušený režisér Jiří Trnka je rodák ze severočeského Děčína. Na pražské DAMU vystudoval jak herectví, tak činoherní režii a dramaturgii. V jeho bohaté umělecké kariéře figurují dvě víceletá divadelní angažmá: v Městských divadlech pražských v Divadle Rokoko a ve &Svandově divadle Praha. Jako režisér a dramaturg pohostinsky působil například v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě, v Městském divadle v Chebu či Zlíně. Kromě velkých činoherních scén pravidelně spolupracoval i s menšími a alternativními divadly, s Divadlem Komedie, Divadlem letí či A studiem Rubín. Od roku 2010 je ředitelem Městského divadla v Děčíně. Se svojí poslední inscenací Amalia dýchá zhluboka aneb Internacionála rumunské dramatičky Aliny Nelegy sklidil nebývalý úspěch na mezinárodních divadelních festivalech v Litvě, Rumunsku a ruském Petrohradě. 

 

Autorský tým inscenace: 

Režie: Jiří Trnka

Dramaturgie: Vladislav Kracík

Hrají: Vojtěch Johaník, Martin Dědoch, Petra Konvičková, Jana Posníková

Scéna a kostýmy: Markéta Rosendorfová

Hudba: Martin Peřina

Filmové projekce: Andy Fehu

Technická spolupráce, light design: Aleš Hejral

Premiéra: 14.9.2013 v Divadle Tramtarie Olomouc

 

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0363 s