Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ČERNÁ KNIHA – TV tip – Židovská Mata Hari v nacistickém pekle

02.06.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ČERNÁ KNIHA – TV tip – Židovská Mata Hari v nacistickém pekleVálečný thriller z tvůrčí dílny autora Robocopu či Základního instinktu Paula Verhoevena nese všechny prvky jeho tvorby včetně špionážní a milostné zápletky, krve a erotiky. Ale také ještě něco navíc..

           
Amsterodamský rodák Paul Verhoeven měl za sebou již téměř desítku filmů, z nichž mimo rodné Holandsko bylo známo snad jen válečné drama ORANŽSKÝ VOJÁK. V roce 1985 se mu poštěstilo dostat příležitost k natočení filmu v Hollywoodu a již prvky v jeho názvu MASO A KREV jako by signalizovaly zaměření jeho dalších filmů. Sci-fi thrillerem ROBOCOP s kyborgovým hrdinou bojujícím proti zločinu si získal diváky a film se stal doslova kultovním stejně jako další dobrodružný příběh z budoucnosti TOTAL RECALL s Arnoldem Schwarzeneggerem. Když k tomu přidal ještě krev a erotiku v dalším kultovním snímku ZÁKLADNÍ INSTINKT měl o světovou slávu postaráno. Trochu ji sice pokazil méně povedenou HVĚZDNOU PĚCHOTOU a pak zejména ostudným propadákem SHOWGIRL.

            V roce 2006 se Verhoeven po dvaceti letech vrátil do rodného Holandska. Film ČERNÁ KNIHA, který připravoval skoro dvacet let se scénáristou Gerardem Soetemanem se stal nejdražším tamním filmem všech dob (a to se na něm produkčně podílí ještě SRN, Velká Británie a Belgie). Vrací se v něm k událostem druhé světové války a činí to pohledem vskutku originálním. Vypráví příběh židovské zpěvačky Ráchel (Carice van Houtenová), která v okupované zemi jediná přežije zmasakrování své rodiny. Nejprve se skrývá, pak se zapojí do odboje a tam je jí svěřen delikátní úkol – pokusit se svést nacistického pohlavára. Pod jménem Ellis De Vriesová s odbarvenými vlasy (a nejen jimi) se dostane k důstojníkovi SS Ludwigu Müntzovi (Sebastian Koch) a co se nestane – do příjemného, oduševnělého a citlivého muže se bezhlavě zamiluje. Podaří je jí odhalit zrádce ve vlastních řadách, ale absurdita válečných událostí je nad její síly. Těžko lze totiž rozlišit kdo je zlý a kdo dobrý, kdo padouch a kdo čestný statečný hrdina.

            Příběh mladé Židovky je plný vášní, napětí, má nečekané zvraty a dokáže si udržet divákovu pozornost po celou dobu dvě a půl hodiny. Je zároveň velkou podívanou a současně pohledem do nitra zraňované osoby. Je inspirován skutečnými událostmi. Většina postav má své předobrazy stejně jako existovala titulní „černá kniha“ jako diář jistého prostředníka mezi Němci a odbojem se jmény kolaborantů. 
 
            Film staví na hereckém umění nadějné holandské herečky Carice van Houtenové, které film otevřel cestu na herecké výsluní. Carice má bezesporu velkou porci sex-appealu a neváhá ho v četných dráždivých scénách dobře prodat. Zároveň ale zvládá různé polohy své role – křehkou ženu, ublíženou příslušnici svého trpícího národa, milenku ale i svůdnou krasavici a zpěvačku. Velice lidská je postava německého důstojníka ztvárněná Sebastianem Kochem (znáte ho jako divadelníka z ŽIVOTA TĚCH DRUHÝCH a jako policejního specialistu z NDR v Ondříčkově filmu VE STÍNU). Vidí, že porážka nacismu se blíží a on se snaží zabránit zbytečnému krveprolití i řádění svých zfanatizovaných kolegů. Oběma hlavním herců (viz fota) to ve filmu velice dobře ladí – a zjevně jim to ladí spolu i v soukromém životě.
            ČERNÁ KNIHA je ve svém pojetí značně netradiční. Stejně jako nejsou černobílé hlavní postavy a jejich povahy, stejné je to s pohledem na události té doby. Zatímco německý kapitán se vymezuje proti fanatikům ve vlastních řadách vyskytují se mezi příslušníky odboje všehoschopní zrádci a udavači. Otázka kde je vina a kde nevina vrcholí po skončení války, kdy dojde jak na spravedlivou odplatu tak i na zvěrstva a vyřizování účtů. Střídání různých žánrů je často překvapivé, naturalistické záběry mučení či brodění hrdinky výkaly i romantický kýč s dráždivými erotickými scénami se nečekaně proplétají. K tomu znějí sladké písně, které nacističtí pohlaváři tak oblibují a dojde i na odlehčující a ironické okamžiky, kdy se zasměje jak „Mata Hari“ tak i divák. Film tak splňuje vše co divák od kina žádá – napětíhodné thrilleru, špionážní akci, lidská dramata, hrdinství, tajemno, lásku, vynikající herecké výkony a příběh z nelehké minulosti, který se dotkne každého citlivého člověka.
Foto: csfd.cz, irfirst.com, kino.itop.com
*********************************************************
ČERNÁ KNIHA (Zwartboek, Black Book)
Nizozemsko, SRN, Velká Británie, Belgie 2006, režie Paul Verhoeven,
uvádí Prima Max v pátek 9. června od 21,00 hodin 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0756 s