Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


RUDÝ BARON - TV tip – německý hrdina na českých křídlech

27.09.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

RUDÝ BARON - TV tip –  německý hrdina na českých křídlechŽivotopisný film z doby první světové války líčí osudy legendárního německého pilota zvaného Rudý baron.
Zromantizovaný pohled na válečná léta s leteckými souboji i velkou láskou s gentlemanským hrdinou z “druhé” strany fronty.

 Tak tohle bylo ještě nedávno nemyslitelné – ukázat na plátně válečného hrdinu z jiné země než vítězné. Německo si to ještě u stále traumatizující druhé světové války netrouflo, ale k té první se odvážně vrátil režisér Nikolai Muellerschoen (nar. 1958) před třemi lety. Podle vlastního scénáře vytvořil výpravný dobový velkofilm za 18 milionů eur a představil v něm osudy legendárního stihacího esa létajícího s trojplošníkem Fokker Dr.l rudé barvy a majícího na svém kontě 80 sestřelených letadel. Krátce poznáme jeho dětství ale to hlavní se odehrává v letech 1916-1918 v oblacích a při životě na zemi. Zatímco nahoře je baron Manfred von Richthofen (1892-1918) hrdinou, byť s respektem k protivníkům, na zemi se přátelí s kolegy, vyjadřuje despekt vůči nadřízeným a jejich metodám plných drillu a – jak jinak – prožije velkou lásku s ošetřovatelkou Kate Otersdorfovou (Lena Headeyová).

Přístup ke svému hrdinovi zvolil režisér velice diplomaticky – v žádném případě nemohl být krvelačným sestřelovačem, ale představuje ho jako “sportovce” který bere protivníka jako soupeře. Jeho heslo: ”Jsme sportovci, ne řezníci. Střílíme na letadla, nikoli na letce” se projevuje i ve vztahu k sestřeleným soupeřům, jimž neváhá na hrob poslat z nebes smuteční věnec. Postupně dojde i k celkové proměně jeho myšlení a jeho postoje k válce, když poznává její nepříznivý vývoj pro svoji zemi a setkává se s jejími důsledky v sanatoriu, kde pracuje jeho milá. Jak bude český divák fandit tomuto hrdinovi, ne zrovna nejpřesvědčivěji zahraným Matthiasem Schweighoferem? V Německu měl film pochopitelně značný ohlas. Tisk připomněl, že byl natočen k 90. výročí pilotovy smrti s cílem, aby jej poznali i diváci v jiných zemích.

Už od dětských let víme, že válečné události je možné zobrazit buď jako lidskou i společenskou tragédii nebo jak dobrodružství. My starší jsme v mládí fandili Rudé armádě, když hnala nepřítele, dnešní mladí diváci znají z válečných událostí dokonce i komedie (třeba francouzské) nebo je fascinují krvavé řeže v Četách a pod. Pokud jde o válečné souboje v Rudém baronovi jistě je ocení každý, kdo má rád letadla i letadélka, jsou atraktivní, i když zpracované pomocí vizuálních efektů. Protože byl film z části natáčen u nás nepřekvapilo, že třeba pozadí některých scén vytvořilo Pražské Národní muzeum či se odehrávají v parku zámku Veltrusy a že vzduchem létá Rudý baron hlavně zásluhou české Letecké amatérské asociace, jejíž členové vyrobili devatenáct dvojplošníků, tři jednološníky a spoustu leteckých vraků pro bojové scény. Ve filmu si také zahrálo několik českých herců - hrdinova otce JanVlasák, Hindenburga Josef Vinklář a císaře Viléma II. Ladislav Frej. Z mezinárodního obsazení připomeňme hlavně Josepha Fiennese v roli soupeřícího kapitána Browna.

Bylo by asi nesprávné, říkat o Rudém baronovi, že je to velký či mimořádně zdařilý film. Ale divácké očekávání snad splní a rozhodně patří k tomu lepšímu, co televize může nabídnout.
Foto: novinky.cz, martinus.sk

--------------------------------------------------------

RUDÝ BARON (Der Rote Baron)

SRN 2008, režie Nikolai Muellerschoen

uvidíte v úterý 1. října od 20,00 hodin na stanici Nova Cinema.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0285 s