Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 20.6.2024, svátek má Květa 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Prague Philharmonia zahájí sezonu s norským barytonistou

28.09.2013   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Prague Philharmonia zahájí sezonu s norským barytonistouPo prázdninové odmlce rozezvučí Dvořákovu síň Rudolfina opět nástroje orchestru PKF – Prague Philharmonia. Členové předního domácího tělesa, jež se před nedávnem rozhodlo pro změnu původního názvu Pražská komorní filharmonie, se chystají odstartovat novou koncertní sezonu na své důvěrně známé scéně v plné síle.

Slavnostní zahajovací koncert, jímž filharmonie vstupuje do své jubilejní 20. sezony nejen s novým jménem a vizuálním stylem, ale rovněž mimořádně vytříbenou dramaturgií, podpoří jeden z nejšpičkovějších vokálních ansámblů u nás, Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka a pro české publikum dosud neokoukaná tvář předního norského barytonisty Auduna Iversena.
 
Ve středu 2. října si budou moci posluchači vychutnat charakteristický zvuk orchestru PKF, stejně jako prvotřídní pěvecký přednes při provedení vybraných děl tří elitních osobností české klasické hudby – Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů a Pavla Vranického, a to vše pod energickou taktovkou šéfdirigenta filharmonie Jakuba Hrůši: „PKF – Prague Philharmonia vstupuje do své jubilejní sezony směle a originálně. Náš zahajovací koncert obsáhne hudbu nejrůznějších stylových epoch, a tudíž bude maximálně kontrastní. Zároveň se ovšem ocitneme na platformách pro naši činnost navýsost typických. První číslo je věnováno Mahlerově hudbě (Písním potulného tovaryše), která od dob založení PKF patří k jejímu kmenovému repertoáru. Totéž se dá říci o hudbě Bohuslava Martinů – a obecně o spoluúčinkování vokální složky v našich abonentních koncertech, tentokrát podpořené Pražským filharmonickým sborem v kusu Polní mše. Sólistou obou čísel bude mladý hvězdný barytonista z Norska Audun Iversen; i objevování Česku dosud neznámých mladých hvězd patří do našeho portfolia,“ vysvětluje Jakub Hrůša.
 
Slavnostní zahajovací koncert, jenž bude rovněž vysílán v rámci evropské rozhlasové sítě EBU, pak orchestr ve druhé půli završí provedením originální Symfonie charakteristické pro mír s Republikou francouzskou c moll Pavla Vranického, v jejímž klasicistním stylu se cítí jako doma: „Vranický byl jedním z nejprominentnějších hudebníků Vídně, dirigentem premiér nejvýznamnějších děl své doby a vskutku ambasadorem české skladatelské školy v zahraničí. Tato symfonie je důstojně podobná Beethovenově slavné Eroice, jen si tematicky nebere na paškál toliko Napoleona Bonaparta, nýbrž i Ludvíka XVI. (jeho smrt) a mírové jednání po mnoha bojích uzavřené roku 1797 v Campo Formio. Naše zahájení se tak v posledku ponese v bojovém, smutečním i mírovém duchu,“ doplňuje Hrůša.
 
Na koncert zbývají poslední volné vstupenky, které je možné zakoupit v předprodeji v kanceláři PKF – Prague Philharmonia, Husova 7, Praha 1. Rezervace jsou možné prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo telefonicky na čísle 224 267 644. Koncert začíná v 19.30 hodin. Více informací je k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.
 
Hudební ukázky:
Písně potulného tovaryše
http://youtu.be/6Idt8vLLv00
Polní mše
http://youtu.be/TRoUDvwIXPI
Symfonie charakteristická pro mír s Republikou francouzskou c moll
http://youtu.be/qgAb8eltmWw
 
Norský barytonista Audun Iversen, vítěz Mezinárodního hudebního festivalu Královny Sonji v Oslu z roku 2007 a držitel ceny Dánský talent roku 2009, začal zpívat až ve 22 letech. Nejprve se věnoval muzikálu, ale posléze vystudoval klasický zpěv na Norské státní hudební akademii a na Operní akademii v Kodani. Velký úspěch sklidil při vystoupení na Festivalu komorní hudby v Oslu v srpnu 2005, kde ztvárnil Eumeta v Monteverdiho opeře Návrat Odyssea do vlasti pod taktovkou Alana Curtise, což vedlo k nabídce angažmá u Oslo Philharmonic Orchestra. V létě roku 2008 byl vybrán jako účastník Mozartova programu v rámci letní akademie na festivalu v Aix-en-Provence, kde byl jmenován jedním ze čtyř laureátů HSBC pro další sezonu. Během své kariéry spolupracoval s významnými dirigenty, jako jsou Christian Badea, Alan Curtis, Bruno dal Bon, Thomas S?ndergaard a řadou dalších. Ztvárnil roli Hraběte ve Figarově svatbě a titulní roli v opeře Evžen Oněgin na scéně Královské dánské opery v Kodani, kde byl sólistou v sezoně 2008-09, a také v Německé opeře v Berlíně. V roli Oněgina vystoupil i v Opéra de Lille a na Athénském mezinárodním festivalu s moskevským Velkým divadlem a v Anglické národní opeře.
 
V předchozích sezonách zpíval titulní roli v Donu Giovannim s Glyndebourne on Tour, následoval Sharpless v Madame Butterfly v Královské dánské opeře nebo debut v Královské opeře Covent Garden v Londýně, kde se představil jako Albert ve Wertherovi pod taktovkou Antonia Pappana. Iversen disponuje výrazným hlasovým rozsahem, který vyzdvihl například britský magazín Opera Now: „Jeho zvučný hlas kombinuje bohatý spodní rejstřík s volnými výškami a pružným vibratem. Tento hlas slibuje i dramatičtější polohy...“ V současné době se Iversen připravuje na roli Marcela v Bohémě a Lescauta v Manon v Covent Garden nebo na roli Herkula v Alceste v kodaňské opeře.
 
Koncert se koná pod záštitou Norského velvyslanectví v Praze.
 
Program:
 

Písně potulného tovaryše

Gustav Mahler

Polní mše, H 279

Bohuslav Martinů

Symfonie charakteristická pro mír s Republikou francouzskou c moll, op. 31

Pavel Vranický
 

Účinkují:
 
PKF - Prague Philharmonia
Jakub Hrůša – dirigent
Audun Iversen – baryton
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistrKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1325 s