Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY - TV tip – první díl detektivní trilogie MILÉNIUM

11.10.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY - TV tip – první díl detektivní trilogie MILÉNIUMTrilogie MILÉNIUM švédského spisovatele Stiega Larssona patří k nejčtenějším knihám současnosti. Tři švédské filmy, které byly podle jednotlivých dílů natočeny, patří k nejlepším v detektivním žánru a měly v kinech stejný ohlas jako knihy na pultech knihkupeckých krámů.

           Prvním románem a prvním filmem trilogie MILÉNIUM byli MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY. Následovaly tituly s názvy DÍVKA, KTERÁ SI HRÁLA S OHNĚM  a DÍVKA, KTERÁ KOPLA DO VOSÍHO HNÍZDA. Vydání svých románů se však novinář Larsson nedočkal - zemřel v roce 2004 ve věku pouhých 50 let.
          Už rok po jeho smrti byl první díl MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY vyhlášen nejlepším skandinávským kriminálním románem a bylo jasné, že filmaři nezůstanou stranou. V roce 2009 tak vznikl stejnojmenný film (a dokonce TV serial) v režii dosud málo známého dánského tvůrce Nielse Ardena Opleva.
          Ten měl za sebou jen dva filmy - za JEDNOU BUDEM DÁL dostal v roce 2006 Stříbrného medvěda v Berlíně (bylo to rodinné drama rodičů, žáka a učitele, který se zhlédl v učení Martina Luthera Kinga) a v televizi u nás uvedený snímek z roku 2008 - ODDĚLENÉ SVĚTY pojednávající o tom, jak těžké je uniknout ze spárů sekty Svědků Jehovových.
           Rozsáhlý roman Stiega Larsona se svojí délkou i množstvím motivů přímo vzpíral zfilmování a úsilí režiséra Opleva nikdo příliš nevěřil - vzpomeňte si jak neslavně dopadlo převedení obdobně rozsáhlých románů Dana Browna (&Sifra mistra Leonarda či Andělé a démoni). Podle kritiky však Oplev uspěl na jedničku - rozsáhlou detektivní ságu (600 stran) natočil jako svéráznou variantu krimi thrilleru, vybral z románu to podstatné a přes svou délku 2 a půl hodiny film nenechá diváka v klidu.
            Pátrání po osudu jisté Variet Vangerové, která před 40 lety (v roce 1966) zmizela beze stopy, vede divácky zajímavá dvojice vyšetřovatelů - novinář, specializovaný na ekonomiku a  odsouzený za pomluvu (pamatujme si jméno herce Michael Nyqvist - viz foto) a spolu s ním záhadná potetovaná punkerka s geniální pamětí a nevšední inteligencí, ale také s temnou minulostí, za kterou se mstí jménem Lisbeth (překvapivě výrazná a přesvědčivá Noemi Rapaceová - viz foto). Tihle dva postupně rozplétají temnou a děsivou rodinnou historii plnou rituálních a rasových vražd.
            Více se nesluší o detektivce prozradit, ale nepochybuji o tom, že i divák, který knihu četl, případně viděl další filmy trilogie, si nenechá opakovaně ujít tuto mimořádnou filmovou událost. Však ani američtí tvůrci nezaháleli a pod shodným titulem natočil David Fincher v roce 2011 stejné téma s Danielem Craigem a Rooney Marraovou. Přestože ani v americkém provedení nejde o špatný film platí doslova česká moudrost o tom, že když dva dělají totéž, není to totéž.
            Američané další díly nepřidali a tak kompletní švédská trilogie slaví úspěchy jak doma tak i na plátnech zahraničních kin. Film se ve &Svédsku stal komerčně nejúspěšnějším filmem roku 2009, získal spršku různých cen a cenu diváků na festivalu v Palm Springs. Úspěch má stále i Larssonova knižní trilogie, byť i zde se objevily nepodložené dohady, že ji vlastně on - jako průměrný novinář - nenapsal, ale že autorkou je jeho dlouholetá družka Eva Gabrielssonová.
             Znalci knihy budou porovnávat knihu s filmem a hledat, co ve filmu chybí. Jistě nebylo do dvě a půl hodiny trvajícího filmu možno přenést všechno z více než šestisetstránkového románu, ale to podstatné zde naleznete. Přes svou délku i přesto, že se "šifra" často řeší pomocí počítače, neztrácí film napětí ani tempo a spěje k překvapivému finále. Detektivní příběh, zasazený do zimní krajiny u sychravého moře, je o tom, jak daleko je člověk schopen dojít, aby ukojil svou psyche
Foto: falcon.cz, fdb.cz
***************************************
Milénium: MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY
(Män som hatar kvinnor),
&Svédsko, Dánsko, SRN 2009,
režie Niels Arden Oplev,

uvádí ČT2 v sobotu 19. října od 22,00 hodin
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Alexander Delev - 27.12.2014 - 9:59

Všem doporučuji,je to mistrně nahráno,děj se nekousá na trapnostech a nešumí prázdnotou. Bravurní zápletka a dobrý výkon herečky v hl. roli.Měli byste to vidět.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4417 s