Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Beran Beranovič Beranov

14.10.2013   Ivo Fencl   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Beran Beranovič BeranovNásledující povídání straní všem beranům, lépe se k tomu přiznat rovnou. Ale nikomu nic nebrání, aby svým textem adoroval i jiná znamení. Ještě jich zbývá jedenáct!

Úvodem jen pár základních faktů.
Beran je hned první, a to ohnivé znamení zvěrokruhu.
Jeho souhvězdí dominuje rudý Mars, planeta války.
Jak zní nejpregnantnější z beranových tvrzení? JSEM!
Jak zní typický, byť třeba ironicky míněný postřeh kohokoli z Beranova okolí? „Beran má vždycky pravdu.“
Vstoupí-li Beran do místnosti, soustředí na sebe do deseti a nejdéle do třicet sekund pozornost.
A ústřední „beraní“ citát?
„Bůh se už postará, aby nakonec vždycky všechno dobře dopadlo.“ Gangster Johnny Dillinger
***
Beran pořád něco chce. Většinou to i dostane. Beran mívá hrůzu z jediného: z dlouhé chvíle. Věří, že dokonce i v samoobsluze může potkat kouzelného dědečka, a zrovna tak věří tomu, že dokonce i jezero přešlape suchou nohou a na konci života možná ani nebudu muset zemřít.
Beran je tvůrčí. Je rozhodný, byť spíš intuitivní, a bývá úporný, ale většinou přesto pochopí, v jaké chvilce lépe mávnout rukou.
Intuitivní stratég? Ano. Ale při jednání s lidmi má právě tady limity, ještě se tomu dostaneme.
Beran touží lidi rozesmát, anebo je aspoň rozplakat, ale každopádně je chce získat. S tím se ale uvnitř beranů ostře sváří jistá rezervovanost a chlad.
Beran umí lidi nadchnout pro věc, a přece zvládá zůstávat nad touto věcí. A přece plný elánu! Bývá zábavný. Suverén. Rád klestí. Cesty. Do nového se vrhá s nezlomnou vírou, že se pro to poslání hodí právě on on. Cílevědomý. Ctižádostivý. Poukazuje na vlastní talent, který nebývá jen jeden, a taky talenty prokazuje: div se nepřetrhne! Někdy bohužel s pocity štvance.
Beran bývá lovec. Prosazuje se. Dominuje. Prahne po vítězství, remízy ho takříkajíc nudí. Těžko ho pokořit. Je to až „britsky“ houževnatý optimista, zářící energií. Ryzí člověk, obvykle, ale bojechtivý. K bitvám stále odhodlaný. Vždyť boj, toť zábava, ne? Miluje Joriku, abychom tak řekl.
Iniciativní, dynamický, ctižádostivý, velkorysý, velkomyslný, srdečný, tolerantní, činorodý, s věčnou touhou po činech a dobrodružství. Rutinu beran nemůže vystát! Beran absolutně věří ve vlastní cíle a potřebuje se bezpodmínečně prosadit. Pokud se rozčílí, jeho rozčílení rychle pomine... a bývá pak dokonce i ochotný. Když má beran pocit, že našel tu pravou, zamiluje se mocně a věrně. Je hravý, okouzluje svou upřímností a na pravou lásku trpělivě čeká. Někdy proto pošetile: Ale má nevyčerpatelnou zásobu energie. Věří si - jako nikdo jiný. A s tím, co jsme vyříkali, je skoro tak neporazitelný jako nějaký sedmý div světa (a Kolos ze Rhodu).

Ve vztahu k ženám je pro Berany typické následující:
Vysoce ochotně přijmou jejich obdiv, a přece zůstávají jako spoutáni u jediné. Někdy až masochisticky. A má-li s ní Beran děti, stane se jejich otrokem.
Beran nevěří horoskopům, a pokud náhodou, tak jim nevěří víc než sobě.
Beran vždycky začne znovu. Ale... Má pochopitelně i chyby.
Třeba? I kdyby si celý svět o Beranovi myslel, kdo ví, jak není dobrý, on si bude přesto myslet, že není.
Kolegům berani často závidí hezčí manželky. Člověk zrozený v tom znamení bývá prudký, nezvladatelný, prchlivý a někdy cholerik. Vznětlivý, a i následkem toho někdy osamělý. Umí být sice nezávislý, ale i nepřístupný (a přece plný vášně). Velmi často se prý bojí zubaře.
Jako si beran myslívá, že nikdy neumře (viz výše), tak věří i losům, tedy papírovým, a sem tam vydá lehkomyslně peníze. V podstatě jej láká hazard, ale má na to moc otevřenou povahu. Není diplomat, nehodí se vůbec do politiky a jako čert křížku se bojí prázdných slov. A pokud se na politické kolbiště beran vydá (respektive omylem dostane), má to často fatální důsledky pro celý svět.
Beranovi bývá zhola jedno, co si o něm myslí okolí. K problémům se staví nemožně přímočaře, je neprakticky otevřený a někdy otevřený až šokujícím způsobem. A šokuje rád.
Někdy se i rád předvádí. Beran si sice umí vystřelit ze sebe, ale není už tak pěkné, že i sám sebe přitom většinou shledá báječným. Buňky jemné strategie postrádá až fatálně. Je sice rváč, a obzvlášť za pravdu, jenže si myslí, že ji má vždy.
Někdy je nepřítelem zavedených pořádků. Emotivní. Nedodržuje programy. Buřič. K buřičství umí navíc strhnout. Naprosto se nebojí autorit, nemá strach ani z ničeho vznešeného. Neimponuje mu šlechta. Někdy se rozhoduje přesmoc rychle, protože bývá netrpělivý, neklidný a nedisciplinovaný. Chodí na poslední chvíli, ne-li pozdě, a doma občas zapomene klíče.
Ačkoli je Beran někdy nevyzpytatelný, bohužel bývá i důvěřivý, bezelstný a naivní. Je příliš spontánní, a pokud má pocit, že našel „tu pravou“, zamiluje se věrně, mocně a horečně, ale bohužel i se sebezničující silou. Ti, které miluje, se tak stanou v podstatě jediným nebezpečím jeho života.
I když je Beran Beranem, tak bývá paličatý jako mezek, a střetne-li se Beran-idealista s jiným Beranem-idealistou, pravidelně vzniká neřešitelný problém.
Beranův se častěji než jiným lidem stává, že touží jen po jediné ženě, a ta je zrovinka tou nedostupnou.

Berani jsou senzitivní, a zatímco z malých problémů si vyrábí problémy veliké, ty podstatné problémy nevědomě umenšují.
Berani bývají až infantilní a kupř. politik Nikita Chruščov zůstal prý upřímně nešťastný, když v Americe prošvihl návštěvu Disneylandu.
Bohužel beran bývá i egocentrik a ve znamení Berana narozený filozof Descartes se dokonce proslavil výrokem: „Já ani nechci věřit, že lidé existovali už přede mnou.“
Beran prahne po obdivu a tím, že stále prokazuje vlastní talent, se občas opravdu přetrhne. Mívá až moc zájmů a hrozí mu tedy roztěkanost. Tím nejzásadnějším nedostatkem Beranů ale je to, že sotva vyhrají a okupují kořist, začnou se okamžitě rozhlížet po nové. Na jejich věrnost nelze tedy zcela spoléhat a nikoli, od Berana raději nechtějte, co nechce i on sám.

***
BERANI: Al Pacino, Jean-Paul Belmondo, herec a pověstný svůdník Warren Beatty (známý z filmu Bonnie a Clyde), komik Harold Lloyd, hudebník Karel Vágner, slavný kouzelník Harry Houdini, politik Nikita Chruščov (pověstný svou botou, kterou bušil do řečnického pultu v OSN), herci Gregory Peck a Marlon Brando, malíři Vincent van Gogh i Goya, zpěvák Karel &Stědrý, herec Petr Nárožný, Nabokov, Kundera, Hrabal, Viewegh, Dočolomanský, „učitel národů“ Komenský, politici Jiří Dienstbier i Adolf Hitler, Charlie Chaplin i autor absurdních dramat včetně Čekání na Godota Samuel Beckett, vojevůdce Otto von Bismarck, hudební skladatel Jaromír Vejvoda (&Skoda lásky), spisovatel Johannes Mario Simmel, záhadolog Daniken, tvůrce Rumcajse Václav Čtvrtek, tvůrce Maxipsa Fíka Jiří &Salamoun, herci Jackie Chan a Christopher Lambert (Tarzan i Highlander), herec Lubomír Lipský i zpěvák Elton John, Karel Kryl a textaři Zdeněk Rytíř, Pavel Vrba a Vladimír Poštulka. Malíř a herec Miloš Nesvadba. Herci Peter Ustinov, Terence Hill, Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška, Alec Baldwin (bývalý manžel Kim Basingerové) a básníci Charles Baudelaire a u nás Pavel &Srut. Milan Knížák i herec William Holden či spisovatel Karel Pacner.

A BERANICE? Ruská zpěvačka Alla Pugačevová, spisovatelka Betty McDonaldová, herečky Shirley Templová a Dagmar Havlová, Lucie Bílá, zpěvačka Celine Dionová, spisovatelka Irena Obermannová... a také fiktivní Scarlett O´Harová - z románu Jih proti Severu, které „padali k nohám muži z okruhu sta mil“.
Padali, padali, ale Scarlett prahla po jediném: idealistovi, po jehož boku by mohla za ideály bojovat. Ale pokud Beranice nemá ve vztahu navrch, užírá ji to.
„Nikdy neexistoval muž, kterého bych nedostala, když jsem se k tomu rozhodla,“ prohlásila v dotyčném bestseleru Scarlett - a veškeré ženy Beranici skutečně bývají sokyněmi.

A ZÁVĚR? použijme raději na místě závěru vtip o Beranovi! Zní takto:
Beran trkne, jeho sok klesne. Beran soka prodá do otroctví. Ale pokud sám Beran upadne, tak by snad radši zemřel, než se stát otrokem, a pokud upadnou oba, bleskne ještě omdlévajícímu Beranovi hlavou: Bože! Já nevím, jak to dopadne!


ikonka: vestylu.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0358 s