Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mona Lisa ve skafandru aneb Vesmír plný tajemství

14.11.2013   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mona Lisa ve skafandru aneb Vesmír plný tajemstvíMěl někdo z Vás pocit, že se setkal s něčím mimořádným? Myslím tím setkání třetího druhu s knihou. Velice nejistě jsem otevírala titul Vesmír plný tajemství. Ne snad pro tu Monu Lisu ve skafandru, ale čekala jsem přetechnizovaně astrologický kousek. Výsledek mě ohromil a nakladatelství Jota zazářilo.

Víte, jak moc by musel člověk roztáhnout nohy, aby klouzal po vodě jako potápníci? John D. Barrow, hlavním povoláním fyzik a učitel se specializací na částicovou fyziku, se v knize snaží sloučit dva na první pohled protichůdné pohledy na svět: pohled vědecký a pohled umělecký.

Fascinuje vás západ slunce nebo obrazy s podvečerní krajinou? Autorova odpověď je nasnadě: citlivé vnímání nuancí světla a stínu bylo evoluční výhodou. Pokud nerozumíte, tak by se toto tvrzení dalo přeložit i mnohem jednodušeji, stín odkrývá nové informace, „ve stínu číhá nebezpečí, vyplatí se je pozorně vnímat“.
Přitahují vás velká zvířata, ale zároveň ve vás vzbuzují i strach? Je to prosté: „představovala nebezpečí, ale i snadný zdroj potravy“, popsané emoce jsou tedy „pozůstatek reakce, která zvyšovala pravděpodobnost přežití“.
Proč jsou slunce, měsíc a hvězdy univerzálně uctívány? Autor má opět snadné a zároveň poetické vysvětlení. Měsíc a hvězdy bylo vidět, když se skupiny našich předků shromáždily kolem ohně a vyprávěly se příběhy. „V takové situaci, kdy člověk pozorně vnímá tvary objevující se v temnotě, dochází k tomu, že světla na obloze začnou být spojována s hrdinskými činy, s neznámými místy a představami o událostech za obzorem.“ A jelikož jsou ony zákony, jak jsme uvedli, mimozemské, svoje vývody autor velmi vynalézavě aplikuje i na případné mimozemšťany. Nestačí mu tedy tvrdit, že sluneční a měsíční božstva jsou nejrozšířenější předměty uctívání v lidských dějinách (což je možná pravda); teorii dotahuje do konce a až na hranu (celého vesmíru) prohlášením, že „úcta k nim možná sahá daleko za hranice naší sluneční soustavy“.
Přepokládá, že i hypotetičtí obyvatelé jiných planet se vyvinuli na základě stejných zákonů jako my, a proto by s námi zřejmě „sdíleli základní strukturu naší mentální charakteristiky“. A dokonce i jejich sociální uspořádání a vzájemný styk jsou možná podobné: „kdybychom se dostali do styku s mimozemskou civilizací, mohli bychom přepokládat, že se vyvinula ze vzorců společenského chování, které kdysi dostaly přednost před jinými“. Nemělo by nás tedy překvapit, kdybychom se u nich setkali s podobným typem chování, jaké je běžné u lidí. Podle Barrowa pravděpodobně budou mít nejen podobnou společenskou strukturu, ale budou se také pohybovat některým ze způsobů požívaných na Zemi a asi budou mít i cosi jako oči. Dodejme, že pokud by nám měli opravdu být tolik podobní, na setkání s nimi snad ani není nutné se příliš připravovat. V případě, že budou naopak zcela jiní a mimo oblast toho, co si dokážeme představit, žádné přípravy nám stejně nepomohou.

Kniha je naprosto nezařaditelná do čehokoliv, co si dovedete ve své bujné fantazii představit. Někdy z ní máte až pocit, že sedíte na horské dráze a nemůžete se pod přívalem všemožných teorií ani nadechnout. Všem jistě věřit nebudete, některé jsou na hranici fantasmagorie a šílenství, přesto celé váhání "co kdyby" vás bude hnát číst dál a dál.


PS: Pokud by vás zajímala odpověď na úvodní otázku, prozradím..Roznožka by musela být velká zhruba 7 km.


Vesmír plní umění
John D. Barrow
nakladatelství: Jota, 2013


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1846 s