Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zuzana Holasová: KŮŇ JMÉNEM ZÁZRAK

12.11.2013   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zuzana Holasová: KŮŇ JMÉNEM ZÁZRAKJiž ve druhém vydání se k dětským čtenářům dostává kniha Zuzany Holasové KŮŇ JMÉNEM ZÁZRAK. Podívají se do jezdecké školy Oharek, poznají zázemí chovu koní a výchovy jezdců a vše je zabaleno do poutavého až dobrodružného rámce s nezbytným tajemstvím. Prostě kniha pro ty, jež odrostli pohádkám a ještě nedospěli k dospělé četbě (nakladatel uvádí „Pro čtenáře od 10 let“) jako vystřižená.

          Právě tato skupina dětí a brzkých teenagerů je autory knih dosti opomíjena. A navíc se vydané tituly ještě často dělí na příběhy pro chlapce a na četbu dívčí. Každá nová kniha, zvláště z domácí produkce, by proto mělas být přivítána.

         Připusťme, že KŮŇ JMÉNEM ZÁZRAK je psán spíše pro dívky (i když chlapcům se bude rovněž líbit, pokud po něm sáhnou). Také hlavní hrdince, která přijíždí na statek Oharek, Emě je věnováno daleko více prostoru než jejímu mladšímu bratrovi Mikymu. Oba sem přijíždějí na jezdecký kurz. Už v první kapitole je naznačena skutečnost, že v Oharku není něco v pořádku. Po seznámení s dalšími účastníky kurzu – hlavně dvojicí „končetin,“ dívkami s přezdívkami Hnáta a Pazoura, se synem „Beranice“ – pardon majitelky Beránkové - Jakubem a s italským přízvukem mluvícím Filipem se už začíná rozvíjet dramatický děj. Sice poznáte mnoho z jezdecké hantýrky a poznáte výrazy s chovem koní spojené (které autorka zjevně dobře zná), ale stále více nabývá vrch tajemno. To odstartuje vypasený pavouk, který chytne přezdívku Spajdrvepř, pokračuje zvláštním sloužím mužíčkem, jehož jméno Kvítko se později dozvíte. To už se účastníci jezdecké školy zamýšlejí nad smyslem nepochopitelného zákazu vstupu na tajemnou louku s ještě tajemnějším stromem, na němž je zvláštní říkánka. Když se pak potají dívky dozvědí o „mrtvé rajťačce“, baronce, která se o větev stromu na začátku minulého století zabila, je na záhady zaděláno vskutku požehnaně. Později k tomu ještě přibudou Ohňoví koně a „mluvící kůň“ Mirákl a…

            Ne, neprozradíme potenciální čtenářům či čtenářkám všechno, co román ukrývá a jaká další tajemství je budou na jeho stránkách čekat. Kniha je totiž tak dobře napsána, že plyne od jednoho problému k druhému jak nenudícím tempem, tak dramatickým stupňováním napětí a odhalováním tajemna. Trochu zarazí třeba jen zmíněný „mluvící kůň“, který reálný příběh ozvláštňuje, ale čtenářům majícím v paměti ještě pohádky, nepřijde nepřirozený. Postupně se však odhalují jiná tajemství – řekli bychom dospělácké. Proč chce majitelka Oharek prodat a jak ho zachránit? Co se stalo před lety, kdy bývalý majitel Oharek podpálil, proč odtud museli majitelé Vrbičtí odejít za hranice?  Přesně v tomto okamžiku jakoby dětská kniha řešila přiliš rychle mnoho problémů a otázek, na něž ještě nejsou mladí čtenáři připraveni. Je jasné, že Oharek bude zachráněn a „ohniví koně“ v čele s Hamilkarem najdou zde domov. Ale nás dospělé – i když odpustíme mírné nepravděpodobnosti – musí znejistit otázka, jak mohlo stádo zdivočelých koní přežít dlouhá desetiletí v oboře aniž by o něm někdo věděl a při péči jediného člověka (Kvítka a ještě předtím jeho tatínka). Doufám, že tato otázka děti nenapadne a knihu si užijí… A že sáhnou i k pokračování – knize KŮŇ ZÁZRAK A ZELENÁ DÁMA.
*****************************************************
Zuzana Holasová:  KŮŇ JMÉNEM ZÁZRAK.
Obrázky podtrhujícími tajemnou atmosféru ilustrovala Barbora Kyšková.
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2013.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0289 s