Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


GOMORA – brutálně syrová freska o italské mafii

01.11.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

GOMORA – brutálně syrová freska o italské mafiiSvět mafie – tolikrát již ve filmech předvedený, ale málokdy tak doslovně autenticky, odvážně a drsně. Je to svět, kde jediným zákonem je násilí, jediným snem peníze a jedinou hodnotou moc.

Snímek Mattea Garroneho natočený před pěti lety diváky skutečně nešetří. Přesto posbíral řadu různých cen na festivalech včetně Velké ceny poroty v Cannes a stal se filmem roku 2008. Románovou předlohu, podle níž vznikl, známe i z českého překladu – napsal ji Roberto Saviana a vydala Paseka v roce 2006. Již podtitul knihy mnohé napovídá: „osobní výpověď  o ekonomické moci a brutální rozpínavosti neapolské camorry.“ Vysvětleme, že název camorra je názvem neapolské mafie a autorem použitý – záměrně podobný – název románu a filmu zase odkazuje k biblickému městu hříchu a mravní zkázy. Roberto Saviana pracuje ve vědeckém týmu, který problematiku camorry studuje a spolupracuje s významnými týdeníky. Jeho román  se hned po vydání stal bestsellerem. Vzbudil velikou nevoli a následovaly drsné výhrůžky od mafiánských šéfů. Proto je autor trvale pod ochranou italské policie.

Film podle Savianiho knihy je drsným obrazem násilí páchaného v honbě za penězi a mocí. Nemá v zásadě nosný příběh, ale sleduje všední život několika lidí, kteří jsou buď přímo zapleteni nebo musí čelit válce dvou klanů, bojujících o nadvládu na trhu s narkotiky, nebezpečným odpadem, s prostitucí, turismem ale i s oděvním průmyslem. Osudy postav se vzájemně proplétají. Třináctiletý Totó si splní svou touhu a stane se pomahačem místního klanu, brzy však poznává, co to obnáší. Dva mladíci, kteří se postaví místnímu bossovi zaplatí za to životy. Obětí se stane i nevinná matka syna, který se ve válce klanů přidal k odpadlíkům. S holou kůží vyvázne starý Don Ciro, který roznáší peníze ženám osob, jež jsou ve vězení nebo zemřely ve službách mafie. Krejčí Pasqual málem přijde o život, když se tajně snaží přivydělávat si v konkurenční čínské krejčovské dílně a ze služeb klanu by rád odešel mladý vzdělaný Roberto, který „jede“ v obchodě s nebezpečným toxickým odpadem.

Děj se odehrává převážně v „pevnosti“ organizace ve vybydleném panelákovém sídlišti kde co chvíli někdo tasí pistoli a kde je střelba ze samopalů na denním pořádku. Bezútěšný život lidí bez perspektivy, kteří jsou většinou oběťmi mafiánské rozpínavosti a dravosti, je líčen s až dokumentární přesností. Většinou vystupují neherci a z těch několika herců, kteří se ve filmu objeví, byli někteří členy klanů. Budete-li chtít za každou cenu srovnávat  s americkými mafiánskými filmny pak oproti americké kmotrovské aristokracii zde narazíte na daleko syrovější šéfy i mnohem více ovládané oběti. Překvapivé je to, že filmařům bylo dovoleno natáčet na autentických místech. Jak kdosi napsal při prvbním uvedení v České televizi: „Výsledný efekt je značně bezvýchodný, depresivní jako kocovina za pošmourného podzimního rána.“
Foto: cas.sk, didyouseethatome.com
****************************************
GOMORA (Gomorrah)
Itálie 2008, režie Matteo Garrone,
Uvidíte v pondělí 4. října na ČT2 od 23,50 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Radek Míča - 22.12.2013 - 21:18

film Gomora
Dobrý den dá se někde koupit , sehnat třeba na DVD film : Gomora ,

Technotise - Edit a já

Matka Tereza od koček (Matka Teresa od kotów)
Film, Pol. (2010), 95 minRežie:P. Sala

ZVONÍK OD MATKY angl. - the Hunchback of Notre Dame ( britský film
1982 98 min) hrají
A.Hopkins,D.Jacobi,R Powell režie M.Tuchner

CESTA DO KANDAHÁRU

Hezké Vánoce a Nový Rok

Děkuji Míča
Od: Stanislav Polauf - 23.12.2013 - 16:16

Redakce přehled o filmech v obchodech nevede. Uvedené filmy pravděpodobně se na trhu v ČR neobjevily. Zkuste se obrátit na csfd.cz, kde různí diváci filmy hodnotí. Jsou tam i fan kluby k filmům - ti co film viděli a hodnotí jej určitě poradí kde a jak ho získat.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.022 s