Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


HELIMADOE – TV tip – Co skrývá podivný název?

10.04.2024   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

HELIMADOE – TV tip – Co skrývá podivný název?Kdo četl román Jaroslava Havlíčka, poprvé vydaný v roce 1940, si na otázku v titulku odpoví snadno. Kdo viděl stejnojmenný film Jaromila Jireše z roku 1993 také ví své. Těm ostatním, kteří se nechají zlákat nynější televizní reprízou filmu HELIMADOE to prozradíme v závěru tohoto článku.Idylický film ve stylu retro zavede diváky do českého maloměsta (jihočeské Staré Hrady) na počátku minulého století. Vypravěčem je stárnoucí pražský lékař, který se ve vzpomínkách vrací do doby svého dětství a připomíná si své první milostné poblouznění, k němuž došlo v domě místního lékaře Hanzelína. Pan doktor, znamenitě ztělesněný Josefem Somrem, byl určitě svéráznou figurkou – okázale pohrdal místní honorací a její noblesou, užíval svérázné léčebné metody a doma zavedl krutý až tyranský režim, kterým pacifikoval svých pět dospělých dcer. Ty byly známé po celém kraji. Jednak musely střídavě pomáhat v ordinaci a pak také proto, že při cestách za pacienty v kočáře při jízdě zpívaly.

Pět doktorových dcer nemůže nezaujmout rozdychtěné srdce patnáctiletého mladíka (Jakub Marek).  Jedna je krásnější než druhá, ale Emilovu srdci je přeci jen nejbližší impulzivní a vyzývavá Dora (Lucie Zedníčková) přičemž nepostřehne, že ho zbožňuje Ema (Jana Konečná). Další tři sestry Helena (Jana Dolanská), Lída (Zuzana Bydžovská) a Marie (Ljuba Krbová), která si ho zvlášť předchází, ho při léčení zápalu plic zahrnou do své přízně.

Pod povrchem poklidného vyprávění se skrývají utajovaná, skrytá přání a vášně pomalu stárnoucích a odkvétajících starých panen, které marně čekají na naplnění svého  ženského poslání. Jen jediná Dora se dokáže tyranskému otci vzepřít a odejít pryč s potulným kouzelníkem. Dospívající studentík je zmaten z projevovaných něžností, ze střídání nálad i z celého toho ženského, tedy trochu tajemného a o to více lákavého světa. Celý mikrosvět dívčích snů i chlapcovo „zasvěcování“ do tajů erotiky je natočeno vkusně, citlivě, se znalostí lidské duše i jejích tužeb a skrytých přání. Film představuje v režisérově nevyrovnané tvorbě určitě nadprůměr a patří mezi příjemná, divácky vděčná díla.

A jak je to s tím tajemným názvem? Už jste možná samo odhalili, že HELIMADOE jsou počáteční písmena jmen pěti doktorových dcer – tedy Heleny, Lídy, Marie, Dory a Emy.
Foto: csfd.cz, cinema.de, ceskatelevize,cz
******************************************
HELIMADOE
ČR 1993, režie Jaromil Jireš
Uvidíte v neděli 21. dubna od 21,35 hodin na ČT2


 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0493 s