Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Špacírkou přes čenich

23.11.2013   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Špacírkou přes čenichTak trochu mi útlá knížečka připomněla všelijaké průvodce, které se svého času vydávaly v malých nákladech za pár haléřů na počátku 20. století. O čem to mluvím? Nakladatelství Paseka přišlo s milou vzpomínkou na dávné časy.

Popravdě, ráda bych představila knihy dvě. Ikdyž druhá z nich již vychází opakovaně, je slušností, na dobré tituly nezapomínat. Ale všechno postupně. Nejdříve si tak trochu "vyrazíme" na špacír, až později u hrnku s čajem prolistujeme knihu druhou.

Michal &Sanda nám připravil pořádnou porci nostalgie. Po všech svých výletech se mu podařilo poskládat řadu článků, článečků, úryvků z knih, které dnes můžeme najít již pouze v antikvariátech. A tak se v knize &Spacírkou přes čenich setkávají tituly typu Choceň za války a po válce, Výkrm drůbeže, Album velezrádců, Požár v dolech příbramských či Pud pohlavní a prostituce, v němž nalézáme mj. návrh na regulaci nemanželských souloží, jež by se úředně evidovaly kontrolními lístky.

Viz třeba návod na vymýtání podagry ze spisku Zaříkávání nemocí: „Zaklínám vás pakostnice, do lesa hlubokýho, do dřeva stojatýho i ležatýho, tam sebou mlaťte a třískejte a tý osobě pokoj dejte!" 

Není to krása! Místy některé texty až připomínají svým archaickým jazykem poezii. Plujete textem a najednou se přistihnete, jak se usmíváte. Velice milá knížka, už jen tím, jak pohladit srdce čtenáře dokáže.


&Spacírkou přes čenich
Michal &Sanda
Paseka, 2013Druhá kniha je rozhodně náročnější "čtivo". 
 
Kniha Kateřiny Čapkové s názvem Češi, Němci, Židé? se dočkala natolik příznivého ohlasu, že byl letošním rokem její úspěch potvrzen dalším vydáním. Recenze, které se vyjadřují k této publikaci vyzdvihují převážně nové názory, s kterými autorka přišla (což není poslední dobou zrovna nic snadného). Kniha převážně založena na archivním materiálu vystihuje Židy a jejich národní identitu v Čechách v letech 1918-1938. Pokud by slova "národní identita" byla pro vás příliš cizí, pak bychom je mohli velice hrubě nahradit něčím jako " příslušenství k národu, skupině". 
Skupin a frakcí bylo jen v uzavřené skupině "českých Židů" poměrně dost. Na naši malou kotlinu rozhodně. Pokud jste byl v tehdejších dobách Židem, mohl jste být označován také německým Židem, sionistou a v neposlední řadě Čechožidem (a to jste nemusel patřit ani k židovské obci). Dále také záleželo, zda jste jako zástupce této menšiny bydleli v hlavním městě nebo na venkově a zda ten venkov byl venkovem od hranic vzdálenější nebo dokonce pohraničí samotné.
No a aby toho nebylo málo, důraz se kladl i na to, zda vaš
e ctěná rodina pocházel ze středních vrstev či z těch chudších.
Tak bych mohla pokračovat dalšími a dalšími informacemi, protože doba plná chaosu podporovala veškeré nacionální myšlenky a to, co již bylo zařazeno, zařazovalo se ještě dále. 

Kateřina Čapková knihu postavila na své disertační práci na Karlově univerzitě a klobouk dolů. Na začínajícího historika se jedná o knihu velmi zdařilou. Přesto, pokud fandíte spíše lehčímu počtení, bude pro vás těžkým oříškem. Připravte se na to, že k přečtení budete potřebovat rozhodně více znalostí než jen základní přehled v historii.

Češi, Němci, Židé? 2.vyd.
Kateřina Čapková
Paseka,2013 

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0824 s