Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Temná tvář Adolfa Hitlera

26.11.2013   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Temná tvář Adolfa HitleraMálo historických "osobností" vstoupí do dějin, tak jako tomu je u Adolfa Hitlera. Ten, který je svým chováním navždy otisknut do podvědomí celých generací. Otázkou zůstává, zda lze objevit cokoliv nového nebo je tato kapitola již uzavřena. Jak obstojí nová kniha Temné charisma A. Hitlera?

Už jen popsat samotnou postavu Hitlera je někdy nadlidský úkol. Jak moc se nám zdá, že je vše naprosto odkryto a není již, co vlastně nového hledat, tím více nás začnou překvapovat naprosté "souhry a náhody", které způsobily, že se jedinec naprosto průměrný dostal k tak obrovské moci. 
Adolf Hitler byl běžným občanem, který měl své umělecké sny, později vojenské (jako účastník první světové války v roli kurýra nejednou projevil svoji statečnost).
Ano, slyšíte dobře. Pokud máme být objektivní, nejednou dobrovolně přijal úkol, který byl na hranici přežití. Jednalo se o vášeň v boji a nebo se konečně dostavilo uznání, kterého jako umělec nedosáhl? To už se dnes těžko dovíme, ale pravda je, že mladý Adolf se konečně cítil potřebný a důležitý. Dokonce se začal vyjadřovat v rámci kolektivu, on, bez přátel a blízkých (matka i otec mu zemřeli v mladém věku) konečně došel uznání. Ikdyž oblíbený stále nebyl. Jeho neupravený a podivný vzhled spíše odpuzoval než přitahoval.

Byla osobnost Adolfa Hitlera tedy pouze výplodem určitého historického období, ve kterém Hitler sehrál prazvláštní úlohu vykonavatele poptávky lidu (jako poražený stát Německem zmítala obrovská nezaměstnanost a bída) nebo byla jeho silná osobnost tahounem a hlavním hybatelem, která využila celé situace k dosažení uznání, moci? To je otázka, kterou se dneska zaobírají historici po celém světě. Ale zpátky ke knize a samotné postavě Hitlera.

„Adolf Hitler byl na první pohled ten nejnepravděpodobnější vůdce: neschopný obyčejného lidského přátelství, neschopný vést intelektuální debaty, naplněný nenávistí a předsudky,zcela bez schopnosti skutečně milovat a osamělý. Jako lidská figura byl nepochybně politováníhodný,“


Kniha samotná je velice příjemná svým zpracováním. Většina materiálu je zpracovaná na vzpomínkách pamětníků, kteří dnes již bohužel z větší části nežijí. Sám autor se umí zároveň ptát čtenáře tak, že se po nějaké době přistihnete, že s knihou vlastně komunikujete, povídáte si a hledáte možné odpovědi.

Není to čtení jenom pro milovníky historie, kniha totiž nabízí 
i náhled do mysli Adolfa Hitlera. Jak Vůdce přemýšlel? Uvědomoval si svůj vliv na lidi? A jak dokázal své charisma využít k manipulaci s okolím? 

Byl přesvědčen o vlastní výjimečnosti a vyvolenosti. Ale charisma z něj příliš nesálalo. Potom se však musíme ptát, jak by takový odpudivý plaz dokázal učarovat naprosté většině tehdejších Němců? Na tuto a další otázky najdete alespoň částečně uspokojující odpovědi v knize Temné charisma Adolfa Hitlera, kterou pro čtenáře vydalo Universum.


Temné charisma Adolfa Hitlera
Laurence Rees
Universum, 2013


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0426 s