Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zlatý vlk

03.12.2013   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zlatý vlk Raději bych měla napsat Zlatý vlk a Složka 64. Jména dvou novinek nakladatelství Host, u kterých se vyřádí všichni vyznavači tajemna, krveprolití a detektivních zápletek. Pokud nevíte, co pod stromeček, dobrá kniha vždy udělá radost, nemyslíte?


Zlatý vlk
Bartolomej Rychter
Host, 2013
 
Život v polském Sanoku plyne jako ta pověstná voda v potoce. Běžné dny střídají další a nikdo z místních občanů netuší, že do jejich kraje brzy vstoupí strach.
Smrt, tedy přesněji vražda starosty, vyděsí každého z tohoto vcelku jinak nudného maloměstského prostředí a není se čemu divit, že lidská fantazie začne pracovat na plné obrátky. Hlavně ve chvíli, kdy vraždu následují další a oběťmi se stávají vážení a čestní občané Sanoku. 
Na tom by zase nebylo až tak nic divného, vraždy se bohužel tu a tam stávají a nejenom v dobách dávných, ale způsob, jakými jsou provedeny, je mnohem děsivější než akt samotný. Těla jsou rozdrápána. Vlkem? Nebo je vrahem něco mnohem děsivějšího než je zvíře samo? To už vám prozrazovat nebudu. 
Zlatý vlk je velice "příjemně" napsaný thriller odehrávající se v atraktivním historickém prostředí zapadlého rakousko-uherského městečka. Čtenář má možnost vstoupit do jiného světa, do časů, kdy chování lidí ovlivňovaly temné pověry. A jelikož v polském Sanoku žijí jak Rusíni, Poláci, tak i židé, pověstí je opravdu velké množství a možných pachatelů ještě více.
Pokud fandíte detektivkám drsnějšího ražení ve stylu Jo Nesbo, asi vás kniha nijak nenadchne. Co je totiž drsné, je ještě stravitelné bez toho, aby se vám dělalo u čtení nevolno. Přece jenom Polsko je méně mrazivé oproti Norsku, a tak i autor čtenáře více šetří. Jestli ale hledáte tzv. "odpočinkovou" detektivku, kdy ve vás zůstane dobrý pocit s dobře napsané knihy, přesto vás nebude polévat studený pot po spáncích ze všeho možného hnusu moderního světa, pak po knize určitě sáhněte. Dovedu si jí představit i jako vhodný dárek pro starší generace detektivo milců. Proč ne? Někdy je velice příjemné odpočinout si u knihy a zároveň se nenudit, a to Zlatý vlk splňuje s přehledem.


Složka 64
Jussi Adler-Olsen
Host, 2013

Dovolte mi na začátek tak trochu zabrousit do statistiky. V autorově rodném Dánsku se prodalo více než dva miliony výtisků a v sousedním Německu prodej přesáhl dokonce tři a půl milionu knih. V České republice je prodáno více než 40 000 knih a to ještě zdaleka není konec. O čem je řeč?
Složka 64 je čtvrtým pokračováním velmi populární série úspěšných thrillerů Žena v kleci, Zabijáci a Vzkaz v láhvi.

Čtvrtý případ komisaře Carla M?rcka z oddělení Q 
nás zavede k odloženému případu několika zmizelých osob z roku 1987. 

Kdo miluje detektivky již zmíněného Jo Nesb? rozpozná určitě jeden zásadní rozdíl. Zatímco norský fenomén se krimithrilleru a svému hrdinovi Harrymu Holemu věnuje již od poloviny devadesátých let, tedy věnoval se mu už dávno předtím, než díky trilogii Miléniu Stiega Larssona vypukla celosvětová móda skandinávských detektivek, Adler-Olsen přišel "na literární svět" až v této rozjeté fanouškovské vlně. A rozdíl je opravdu znát. Zatímco u Nesb? máte pocit, že všechno do sebe naprosto zapadá, Olsen se ještě má co učit.
Co říci závěrem. Pokud si knihu budete chtít pořídit s tím, že patříte k fanouškům drsných severských detektivek, tak si přijdete na své. Jenom neočekávejte detektivku larssonovských kvalit.

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1675 s