Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KDYŽ VZLÉTNE DĚS A NEVÍRA - Viktorín Šulc (PANOPTIKUM SEXUÁLNÍCH VRAŽD 1.)

15.12.2013   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KDYŽ VZLÉTNE DĚS A NEVÍRA - Viktorín Šulc  (PANOPTIKUM SEXUÁLNÍCH VRAŽD 1.)Titul knihy z nakladatelství EPOCHA je určitě čtenářským lákadlem. Vydat se po stopách bestií, které pro ukojení svých nezvladatelných sexuálních choutek užívají hrubé násilí s následkem smrti nevinné oběti, je čtením sice nepříliš vhodným před spaním, ale jistě přitažlivým.

Úspěšný scénárista televizních detektivních filmů  (V&SICHNI MUSÍ ZEMŘÍT, &SKODNÁ, HROBNÍK A STÍN SMRTIHLAVA) Viktorín &Sulc se přímo s badatelským zápalem ponořil do starých soudních spisů a černých kronik.  Jako zkušený autor literatury faktu z oblasti kriminálních případů i nejlepší detektivky roku 2004 PŘÍ&STÍ STANICE: SMRT, se dlouhou řadu let s trpělivostí, vytrvalostí a zaníceností věnuje tématu tuzemských sexuálních vražd. První část z plánované trilogie, v níž shromáždil portrét čtrnácti pachatelů a jejich činů, čeká nyní na čtenáře pod titulem KDYŽ VZLÉTNE DĚS A NEVÍRA s podtitulem PANOPTIKUM SEXUÁLNÍCH VRAŽD 1.

Případy jsou od sebe vzdáleny skorem sto let – od prologu s připomínkou neodhaleného anglického Jacka Rozparovače začínají (také nevyřešenými) vraždami „nočňátek“ za první republiky přes známou oběť třicátých let Otýlii Vranskou a činy tzv. „roudnického netvora“ Svatoslava &Stěpánka v druhé polovině třicátých let se autorova pozornost přehoupne do padesátých let minulého století. A hned se zaměří na činy toho  snad mediálně nejznámějšího - sedminásobného vraha a sadisty Václava Mrázka. V té době řádil v Praze i vraždící promítač Jaroslav Papež. V příštím desetiletí ne neblaze zapsal do kriminalistických archivů třeba Zdeněk Dudek, v sedmdesátých letech to byl  „magor“ z psychiatrie Robert Friess, slabomyslný Igor Řegucký či fantom penzistek František Hrnčiřík. Své neblahé příběhy zapsaly do kriminalistických spisů i vraždící exhibicionista ze severní Moravy Stanislav Bednarz a vrah nezletilého chlapce a nemohoucí penzistky Ludevít Piodhorány. Kniha končí řáděním dalšího mediálně známého pětinásobného vraha Láďi Hojera.

Jako v detektivce se před čtenářem odvíjí postup pátrání (ne vždy úspěšného), probírat se bude detaily a podrobnostmi jednotlivých případů a mnohdy se i „vciťovat“ do myšlení vrahů, když jsou uváděny jejich výpovědi před kriminalisty i v soudní síni. Přesně a do detailů jsou podány dusné tragické dny, kdy k vraždám či přepadením docházelo a literárně erudovaný autor se často i dramaticky snaží vyjádřit děs oběti před útokem ničeho se neštítícího maniaka. Po úspěšném vypátrání můžete nakonec nahlédnout i do vazebních věznic i do cel smrti.

Podrobnosti o nálezech mrtvol jsou popsány s takovými detaily a tak realisticky že mohou způsobit mrazení v zádech a nechuť dál pokračovat. Autor čtenáře opravdu nešetří a mnohé detaily vydrží opravdu jen silné povahy. Ještě otřesněji pak zapůsobí fotografie obětí z míst činů i portréty pachatelů, které jsou vloženy jako příloha vprostřed knihy.

Viktorín &Sulc v úvodu své knihy vysvětluje rozdíl mezi termínem sériový a masový vrah, které v publikaci používá a pokouší se zdůvodnit proč píše o „tak hrozných věcech.“ Důvodem pro napsání nebylo to, že (citujíc Karla Čapka) „Lidé strašně rádi čtou o zločinech…“ a také, jak zdůrazňuje, nechce „těžit z prostého lidského zármutku“ – hlavně utrpení rodinných příslušníků rodin pachatelů („Myslíte, že mi doma nepláčeme?“) , jimž odpovídá „Rodině obětí však zbývají – jednou provždy – jen návštěvy hrobů.“

Součástí knihy jsou u každého případu profesionální komentáře zkušených kriminalistů plk. Jiřího Markoviče a plk. JUDr. Luboše Valeriána, Ph.D. Možná však, že bylo vhodné připojit i komentář některého sexuologa, případně se pokusit najít obecnou motivaci těch, kdož nezvládají svou sexuální touhu a někdy pudově, někdy promyšleně překročí hranici mezi násilím a usmrcením. Či jim dokonce násilný čin přináší rozkoš…

Je nesporné, že kniha je profesionálně velice dobře zpracovaná, napínavě napsaná a čtivá. Přesto se při čtení stále a neodbytně vnucuje otázka: Je nutné takto detailně až patologicky probírat a čtenáři předkládat tyto bestiální případy? Komu z čtenářů to poslouží a jaké toto „otvírání hrobů“ (či archivů) v nich vyvolá emoce? A vůbec, komu je podobná kniha určena, jakému čtenáři?
*************************************************
KDYŽ VZLÉTNE DĚS A NEVÍRA - Viktorín &Sulc
(PANOPTIKUM SEXUÁLNÍCH VRAŽD 1.)
Vydalo nakladatelství EPOCHA, s.r.o. Praha v edici Victima
roku 2013
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1109 s