Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


AMERICKÁ KRÁSA – TV tip – kde ji ale hledat?

13.12.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

AMERICKÁ KRÁSA – TV tip – kde ji ale hledat?Na pohled spokojená americká rodina, šťastné manželství. Idylka tak typická pro americký obraz úspěchu, jak ho líčí často média. Co se však skrývá pod povrchem?

Jak je v podobném manželství a v údajně šťastném životě spokojený muž středních let, jehož ambice postupně mizí v niveč? Od prvního pohledu je hlavní hrdina Lester Burnham sympaťák. A není to jen tím, že ho dokonale hraje Kevin Spacey (však také za roli získal Oscara). Lesterovi v jeho dvaačtyřiceti letech začíná život připadat prázdný. Má sice dům, fungující manželství i dceru, ale cítí prázdnost vztahů. S krásnou manželkou Carolyn (Annette Bennigová) již nemají chuť ani čas si něco říci (o sexu nemluvě). Jeho pubertální dcera Jane (Thora Birchová) zrovna prochází obdobím, kdy ho přímo nenávidí. Obě ho považují za bezvýznamného ubožáka a on je blízko k tomu, aby si to myslel rovněž i sám. Dokonce hned na začátku filmu v komentáři říká, že do roka zemře a již dnes je prý dávno mrtvý. Přesto si jednoho dne řekne: Dost!

&Sikovně odejde ze zaměstnání s tučným odstupným a začne si užívat volného času. Vzdává se dobrovolně typicky amerického snu – cesta za úspěchem a kariérou a hledá sám sebe a své ambice. Katalyzátorem jeho probuzení („mám pocit, že jsem posledních dvacet let strávil v komatu“) je spolužačka jeho dcery Angela (Mena Suvariová) - zprvu objekt jeho erotických fantazií... Realizovat sny z mládí pomáhá Lesterovi sousedův podivínský syn Ricky (Wes Bentley), který si své problémy řeší voyerským natáčením amatérskou kamerou.

Hořká komedie režiséra Sama Mendese (i její titul je nutno brát ironicky) si získala nejen diváky, ale i akademiky, kteří ji udělili čtyři Oscary (za film, režii a původní scénář + Spaceymu za herecký výkon) a také poroty různých festivalů, odkud si film odnesl několik desítek nejrůznějších cen. Můžete se ptát, co je tak zvláštního na příběhu muže, nepokojeného se svým životem. Takových už tu bylo mnoho. A také sympatických – jak mužů, tak filmů.

 Ale ať chce či ne, každý z diváků si promítne do hlavní postavy svůj vlastní život a zmarněné sny. Musí si s autory položit otázku: Kde hledat krásu v životě, který je nudný a všední? A být vděčný za ukázání jisté naděje ve všednosti života unikající – ať už se hledá v lásce (jako Lester a jeho dcera) či v uměleckém vyjádření (Ricki). Lesteru Burnhamovi fandíte, prožíváte s ním jeho životní zklamání i jeho bujnou obrazotvornost. K srdci vám přiroste i inteligentní a pohledný Ricky, bývalý marihuanový dealer, s uměleckými sklony a věčnou kamerou v ruce (můžete ho považovat i za určité alter ego režiséra – většinu „amatérských“ videozáznamů natočil sám vlastnoručně). I vzdorující Lesterova dcera si získá vaše sympatie po sblížení s Rickym, manželka Carol také není zlá a má své problémy. Svůdná Barbie Angela přes vyzývavost se nakonec projeví jako panna. Film prostě nemá nesympatické postavy.

Při jeho sledování si uvědomíte, že pod povrchem amerického úspěchu a štěstí mohou být velké trhliny. Nedává sice obecně použitelný návod jak řešit životní krizi, ale mluví o naději a varuje před tím, abychom při jejím hledáním nezavírali oči. Protože prožít ji můžeme (a možná prožíváme) všichni.
Foto: csfd.cz, filmowo.net
*****************************************
AMERICKÁ KRÁSA
(American Beauty), USA 1999,
režie Sam Mendes,
uvádí Nova ve středu 18. prosince od 22,30 hodin


Kevin Spacey a Mena Suvariová ve filmu AMERICKÁ KRÁSA


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1531 s