Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


DOKTOR ŽIVAGO – TV tip – Láska ve víru revoluce

20.12.2013   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

DOKTOR ŽIVAGO – TV tip – Láska ve víru revoluceKlasický kostýmní film z období přerodu malebné staré Rusi a jejích tradičních hodnot do bolševické diktatury. Velkofilm podle autobiografického románu nositele Nobelovy ceny Borise Pasternaka s plejádou známých a slavných hvězd, vyznamenaný pěti Oscary.

Ruský básník Boris Pasternak (1890-1960) napsal svůj román DOKTOR ŽIVAGO v roce 1956.  Na své vydání v zemích komunistického bloku však musel čekat více než třicet let. Rukopis potají putoval nejprve do Itálie a už v roce 1958 byl přeložen do 18 světových jazyků.  Ještě v témže roce byla Pasternakovi udělena Nobelova cenu za literaturu, ovšem na nátlak sovětských úřadů kvůli „ideové škodlivosti“ byl přinucen ji odmítnou. Převzal ji až 29 let po jeho smrti jeho syn Jevgenij. DOKTOR  ŽIVAGO byl v Sovětském  svazu vydán až v roce 1987.

Filmové podoby dějově i myšlenkově náročného románu se ujal anglický dramatik a scénárista Robert Bolt. Pro potřeby filmu ho značně zjednodušil a zhutnil do podoby epického kostýmního dramatu. Režie se ujal zkušený režisér David Lean, v té době již proslulý svými přepisy Dickense (VELKÉ NADĚJE, OLIVER TWIST) a slavnými Oscarovými filmy MOST PŘES ŘEKU KWAI  a LAWRENCE Z ARÁBIE.

Román i film obsahují události zabírající třicet let. Líčí osudy dvou  bratrů, z nichž každý si vybere odlišnou životní cestu. Příběh se odvíjí jako vzpomínky jednoho z nich Jevgrafa (Alec Guinnes). Ten se stane po říjnové revoluci přisluhovačem nového režimu, zatímco básnická duše jeho bratra Jurije (Omar Sharif) se novými pořádky rozpoltí a on se stává pronásledovaným nepřítelem režimu. Pro Jurije a jeho rodinu se prudké změny „staré dobré Rusi“ stávají nesnesitelným peklem, proti němuž je nutno napřít všechny fyzické a morální síly, aby jim člověk nepodlehl. Popisy noblesnosti starých pořádků, které přesvědčivě (původně na 70 mm filmový pás) zachycuje kameraman Freddie  Young se střídají s šedivostí nové doby, která své nepřátele posílá do pracovních táborů. Oba bratři musejí projít složitou myšlenkovou i pocitovou cestu – jeden aby vydržel a druhý aby „prozřel“.

Leanův film se nedostal ani do českých kin, jen v roce 1992 si ho bylo možno půjčit ve videopůjčovnách na VHS. Ujala se ho až televize, která ho nyní reprizuje už po několikáté. Přestože kritika mu někdy vyčítala příliš velký odklon od předlohy a zjednodušování, i po téměř padesáti letech od doby svého vzniku patří k velkým a nezapomenutelným dílům světové kinematografie, které si s dojetím i úctou každý divák rád zopakuje. Může být i inspirací mladým divákům, pokud zapomenout na rychlost klipové kultury a ponoří se do kouzelného světa klasického filmového díla.

Diváka čeká skutečně velký divácký zážitek umocněný navíc dokonalými hereckými výkony – kromě zmíněných představitelů bratrů třeba Julie Christieové (viz foto s Omarem Sharifem), Geraldiny Chaplinové, Roda Steigera , Toma Courtenaie, Rity Tushinghamové či Klause Kinského. K dotvoření zážitku slouží i skvělá, Oscarem vyznamenaná hudba francouzského skladatele a stálého Leanova spolupracovníka Maurice Jarého.
Foto: martinus.sk, est.hu, realifilm.cz
------------------------------------------------------
DOKTOR ŽIVAGO
(Doctor Zhivago), USA 1965,
režie David Lean,
1. díl uvede ČT2 v sobotu 28. prosince od 15,35 hodin,
2. díl uvede ČT2 v neděli 289. prosince od 15,40 hodin

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0312 s