Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 6.10.2024, svátek má Hanuš 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Slovanská epopej ve Veletržním paláci Národní galerie prodloužena o dva roky

03.01.2014   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slovanská epopej ve Veletržním paláci Národní galerie prodloužena o dva rokyŘeditelka Galerie hl. města Prahy Magdalena Juříková a Vít Vlnas, pověřený řízením Národní galerie v Praze podepsali Smlouvu o spolupráci, na základě které bude výstava Slovanská epopej od Alfonse Muchy ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze prodloužena o další dva roky.

Alfons Mucha (1860–1939), světově nejproslulejší český moderní umělec, získal mezinárodní slávu v Paříži na přelomu 19. a 20. století díky své originální secesní dekorativní tvorbě. Smysl vlastního života ale spatřoval v jiném díle, jež považoval
za mnohem závažnější – v souboru dvaceti monumentálních obrazů Slovanská epopej, na němž pracoval v letech 1912–1926. Dvacet rozměrných pláten  se v Praze návštěvníkům poprvé představilo v roce 1928 ve Velké dvoraně právě dokončeného Veletržního paláce. Výstava byla tehdy oslavou deseti let samostatnosti československého státu.

Muchova plátna jsou i po 85 letech od první instalace ve Veletržním paláci umístěna tak, jak to autor původně plánoval, například podle časového sledu jednotlivých témat. Celý výstavní prostor Velké dvorany Veletržního paláce byl pro epopej speciálně upraven, vedle zajištění nadstandardních bezpečnostních a klimatických podmínek je i zastíněn, aby ostré sluneční paprsky pronikající střechou malby neponičily. Umělé osvětlení pak lze sedmi různými způsoby nastavit podle denní doby.

Obě významné výtvarné instituce si dosavadních dvacet měsíců trvající spolupráci pochvalují. Rozměrná plátna Alfonse Muchy vystavená ve Veletržním paláci v Praze
se těší velkému zájmu návštěvníků z domova i ze zahraničí, návštěvnický zájem o stálé expozice moderního a současného umění, ale i o krátkodobé výstavy Národní galerie v Praze se zvýšil rovněž. V letošním roce očekává Veletržní palác znovu rekordní počet návštěvníků. Další spolupráce mezi GHMP a Národní galerií v Praze, konkrétně pak Sbírkou moderního a současného umění, vyvrcholí velkým společným výstavním projektem v roce 2015 pod názvem Ruské avantgardy (1915 – 2015).  Projekt, jehož autorem je dr. Tomáš Glanc, představí v obou institucích průřez ruským výtvarným uměním dvacátého století se zvláštním zaměřením na estetiku ruské avantgardy a modernismu v průběhu posledních sta let.       
 
více na www.ngprague.cz, www.citygalleryprague.cz
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3977 s