Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Josef Sedloň: Festival Spectaculare ohromí vaše smysly!

28.01.2014   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Josef Sedloň: Festival Spectaculare ohromí vaše smysly!Josef Sedloň, který už více než osm let stojí v čele hudebních večerů Music Infinity, připravil hudební program multižánrového Festivalu Spectaculare, který právě probíhá na několika místech v Praze. Kromě tradičního spojování akustické a elektronické hudby návštěvníky čekají i další umělecké formy – vizuální umění, pohybové divadlo nebo světelný mapping. Přinášíme vám s ním rozhovor.

Jaký je vlastně koncept festivalu? Jaké umělecké žánry propojuje?
 
Festival Spectaculare jako celek se nese hlavně ve znamení spojování hudby s uměním jiných forem, ať už je to divadlo, pohybový tanec, vizuální a světelné umění jako je mapping či vjing.
Zatím nemáme jednotný formát, který by musel být stejný i v dalších letech, uvidíme, jakým směrem se to vyvine. Tohle je taková první vlaštovka.
 
Festival Spectaculare se odehrává na více místech – kde všude?
 
Festival jsme zahájili divadelním představení předního belgického souboru Cie Mossoux-Bonté a koncerty Clarinet Factory a Christophera Willitse na Nové scéně Národního divadla, další koncertní večery budou v Paláci Akropolis a v Centru současného umění DOX. Výjimečné výtvarně-taneční představení uvedeme ve Studiu Hrdinů Veletržního paláce.
 
Na festivalu Spectaculare vystoupí umělci, kteří spolu na první pohled nemají moc společného.  Jak probíhal výběr?
 
Vybíral jsem především umělce, které mám sám rád. Rozhodně jsem chtěl přivést Nilse Frahma, který mě loni opravdu dost oslovil a stejně tak i Jona Hopkinse, který zase vydal výbornou desku Immunity, se kterou byl loni nominován na Mercury Prize. Původně jsem měl v plánu uvést na Spectaculare více umělců, kteří v České republice ještě nehráli. Nakonec mi to vyšlo spíše jako přehlídka těch, kteří už před lety byli hodně zajímaví a dnes jsou úspěšní. Uvidíme, jak to bude vypadat příští rok, chtěl bych přivést třeba legendu Stevea Reicha, ten tu ještě nikdy nehrál. Ale i na tom letošním ročníku nakonec budou nějaká nová jména - například Frederic Robinson natočil úžasnou desku a i když je mu teprve 21 let, jeho hudba má obrovskou hloubku.
 
Je propojování forem na festivalech trendem i v zahraničí? Který festival vás svojí podobou nejvíc inspiroval?
 
Určitě mě inspiroval třeba festival Sónar, ten je mi byl vždy hodně blízký. Posunutí hudby do roviny s uměním mi přišlo přirozené, chtěl jsem, aby si z festivalu odnesl zážitek i člověk, který tu muziku zas tolik nezná. Samotný koncert je sice fajn, ale doufám, že pokud se k němu přidá ještě vizuální stránka, hodně lidí to ocení. Vizuální prvky navíc můžou pozitivně proměnit i samotnou hudbu a atmosféru koncertu.
 
Program je bohatý. Které umělce byste z něj sám doporučil?
 
Hudba, kterou Spectaculare nabízí, vychází většinou z propojování elektroniky a akustiky a základem je hlavně ambient, minimalismus a drone nálada. Moc se také těším třeba na producenta bvduba, u jeho muziky mám pocit, že buď ho musíte milovat a nebo je to na vás příliš intenzivní a nechápete, jak to někdo vůbec může poslouchat. Určitě se těším na headlinera festivalu Jona Hopkinse a také mladičkého talenta Frederica Robinsona.
 
Rozhovor s Josefem Sedloněm vedl Jiří &Spičák. Psáno pro 19. číslo MaPA (Magazínu Paláce Akropolis). Redakčně upraveno a kráceno.
 
 
Festival Spectaculare
20. - 31. ledna 2013
www.spectaculare.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1057 s