Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 12.12.2024, svátek má Simona 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KRÁLOVSKÝ OMYL – TV tip – obviněný, který se nepřizná

31.01.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KRÁLOVSKÝ OMYL – TV tip – obviněný, který se nepřiznáŘíká se, že chybovat je lidské. Omylu se může dopustit každý – od obyčejných jedinců až třeba po ministra, prezidenta či dokonce krále. Jakého KRÁLOVSKÉHO OMYLU se dopustil král Jan Lucemburský počátkem 14. století? O tom více v historickém filmu režiséra Oldřicha Daňka, který se znovu dostává na vaše obrazovky.

Na základě své vlastní prózy KRÁL UTÍKÁ Z BOJE se vystudovaný herec a režisér, proslavený však spíše jako dramatik, Oldřich Daněk /1927-2000/ odvážně pustil do náročného filmového díla, které přišlo do kin koncem roku 1968. Dlouho se v kinech neudrželo, přestože zpracovává ryze historické téma a cenzurním úředníkům by nemělo vadit. Jenže, jak poznáte, čtrnácté století je zde pouze kulisou pro obecně platné téma, které bude žhavé i dnes po řadě desetiletí od natočení filmu.

Film KRÁLOVSKÝ OMYL vypráví sevřenou formou zachovávající tradiční půdorys místa, času a děje, epizodu z doby vlády Jana Lucemburského. Nejvyšší královský předkomoří pan Jindřich z Lipé je osočen ze zrádného vyjednávání s nepřátelskými Habsburky. Teprve sedmnáctiletý král podsouvanému podezření na svého oblíbence odmítá dlouho věřit. Když si však přisadí i jeho choť královna Eliška Přemyslovna, která se odvolává na „zpovědní tajemství“, které jí prozradil šlechticův zpovědník, podlehne nátlaku a nechá Jindřicha z Lipé uvěznit na hradě Týřově.

Tím, že král uvěřil falešnému obvinění muže, který až dosud věrně hájil jeho zájmy, tím, že mu nedal možnost obhajoby, se dopustil omylu. Královského omylu. A král (a vůbec kdokoli na nejvyšších místech) se nesmí mýlit a královna se nesmí nechat přistihnout při lži. Drama života pana Jindřicha z Lipé pokračuje ve vězení, kde je něho činěn tvrdý nátlak. Je nucen k přiznání za cenu osvobození, k čemuž ho přesvědčuje i samotná královna. On si však dokáže zachovat svůj charakter a odmítá se poddat falešnému nařčení. Přiznáním by totiž zradil sám sebe… Jistě vás už napadlo, proč cenzor zakročil. Paralela třeba s procesy padesátých let a s vynucenými přiznáními za něž nebyla udělena milost, ale provaz,  se přímo vnucuje.

Oldřich Daněk se sice v době natočení - a již předtím u příležitosti jeho předchozího historického filmu SPANILÁ JÍZDA – bránil tomu, že by do svých dramat i filmů vkládal jinotaje nebo že by zasazením příběhu do historie chtěl utéci před cenzurou. Nicméně divák, v té době citlivý na každý náznak, pochopil. Absurdnost celého obvinění si – stejně jako hrdina filmu a jeho věznitel - uvědomil a ve dnech začátku normalizační éry prohlédl neudržitelnost systému založeného na politických intrikách, podezírání a zneužití moci opírající se o falešné konstrukce skutečnosti. Jak napsal Jan Císař /Filmové a televizní noviny 9.ledna 1969/ : „V určitém momentu…konflikt dostává ryze současné politické akcenty: srážky mezi politickým bojem o moc, který obětuje jednotlivce,  a mezi vůli jednotlivce nepodrobit se tomuto boji. Historie je znovu a zase modelem pro přítomnost…“

Film KRÁLOVSKÝ OMYL je založen na skvělých hereckých výkonech. Hlavní roli Jindřicha z Lipé ztvárnil Miroslav Macháček, kněze Bonaventuru hraje Luděk Munzar, vykonavatele státní moci Valdeka Čestmír Řanda, věznitele Hýtu od Tří stromů Martin Růžek, Elišku Přemyslovnu Jana Hlaváčová a konečně mýlícího se Jana  Lucemburského Peter &Stěpánek. Film se natáčel v bazilice sv. Jiří a na hradě &Svihově – kameru vedl Václav Hanuš. Hudbu složil J.F. Fischer.
Foto: csfd.cz, televize.cz, ceskatelevize.cz
***********************************************
KRÁLOVSKÝ OMYL
ČSSR 1968, režie Oldřich Daněk,
v televizi na ČT2 v úterý 4. února od 21,50 hodin
Luděk Munzar a Martin Růžek
 

Jana Hlaváčová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0479 s