Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


V KÓMATU – TV tip – boj za lékařskou etiku se mění na boj o život

07.02.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V KÓMATU – TV tip  – boj za lékařskou etiku se mění na boj o životPo banální operaci upadne mladá žena do kómatu. Jak se ukáže, podobných případů je v nemocnici více. Co se tam děje a podaří se lékařce Zuzaně odhalit tajemství? Thrillerový příběh s morálním poselstvím najdete ve filmu V KÓMATU režiséra Michaela Crichtona natočeného podle románu Robina Cooka.

Připomeňme si jména – Michael Crichton (23.10.1942-4.11.2008) patří stále k nejpřekládanějším autorům světa a jeho díla, řazená do skupiny tzv.  techno-thrilleru, vycházejí hojně i u nás (např. KMEN ANDROMEDA, KONGO, KOULE, JURSKÝ PARK či ZTRACENÝ SVĚT) a můžete je znát i z filmových zpracování. Sám začal v roce 1973 režírovat a na kontě má 7 celovečerních filmů pro kina (poslední  byli VIKINGOVÉ v roce 1999). Trochu překvapuje, že jako podklad pro svůj film V KÓMATU si vybral knihu jiného autora Robina Cooka (známe např. jeho knihy SFIGA, NÁKAZA či POJISTKA SMRTI).

Ve filmu V KÓMATU  se Crichton zabývá tématikou, která není ve filmu ojedinělá. Ale nenechte se zmást názvem – nejde o kómatické stavy, v nichž nemocní leží se zachovalými tělesnými funkcemi v hlubokém bezvědomí trvajícím mnohy i léta (vzpomeňme třeba je na izraelského premiéra Ariela &Sarona či kreslíře Káju Saudka) a s nimiž si lékařské věda zatím neví příliš rady. Tady jde o zneužití lékařské vědy k účelům, kterých stále více přibývá – k únosům či „zabitím“ lidí za účelem získání  životně důležitých orgánů k transplantacím.

Když si mladá lékařka Zuzana Wheelerová (Genevi?ve Bujoldová)  všimne, že její přítelkyně není sama, kdo se v nemocnici do podobného kómatického stavu dostane, pojme podezření a začne se o podobné případy zajímat. Výsledek je zarážející: nemocnice eviduje deset mladých zdravých lidí, přijatých na poměrně banální operaci, po níž se již neprobrali z bezvědomí. Nemocnice je ukládá do „úschovny živých nebožtíků“  v podivném Jeffersonově pavilonu. Když lékařka zjistí, že všichni byli operováni na témže sále rozhodne se přes protesty vedení nemocnice i přes odrazování svého partnera Marka Bellowse (Michael Douglas) pátrat na vlastní pěst. Když pak dojde na další úmrtí – tentokrát je to násilná smrt anesteziologa, který ji předtím chtěl něco důležitého sdělit, podezření se mění v jistotu. Ale boj za lékařskou etiku se velice rychle zvrátí v boj o vlastní život…

Crichton při natáčení využil vlastních zkušeností – vystudoval jako lékař na Harvardově univerzitě – a vrací se k tématu, které ho již zaujalo v románu ČLOVĚK NA KONCI. Využívá dokonale atraktivní prostředí nemocnice a kouzla bílých plášťů, které vždy na diváky zabírá. Prezentuje nemocnici jako kolos, který sice navenek vypadá přátelsky, ale uvnitř bují zlo. Zneužívání vědy, kdy lékařský slib jde stranou, z lékařů se stávají řezníci a jde jim jen a jen o peníze, je zde nemilosrdně kritizováno včetně toho, že oficiální instituce jsou neschopné tuto problematiku odhalit a řešit. Samozřejmostí filmu jsou přesvědčivé herecké výkony (oba hlavní představitelé viz fota), atraktivita námětu, patřičné napětí  a jeho gradace.
Foto: amazon.co.uk, mymediawelt.de, cinemalowdown.com
***************************************************
V KÓMATU (Coma)
USA 1977, režie Michael Crichton,
na televizní obrazovky uvádí NOVA CINEMA
v úterý 11. února od 21,40 hodin.

 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0213 s