Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Krásnou knihu dělá i vazba - unikátní výstava v Plzni

18.03.2014   Stanislav Polauf   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Krásnou knihu dělá i vazba - unikátní výstava v Plzni2. mezinárodní výstava uměleckých knižních vazeb Prize Volumes, kterou otevřelo Západočeské muzeum v Plzni, představuje veřejnosti nejlepší práce oceněné ve světové soutěži uměleckých knihvazačů. Soutěž vyhlašuje londýnská společnost Designer Bookbinders ve spolupráci s Markem Getty a Bodleian Libraries Oxford. Poprvé byla vyhlášena v roce 2009 a jejím tématem byla voda. Pro rok 2013 bylo zvoleno dílo Williama Shakespeara.

Výzvu odít některé dílo velkého dramatika do skvostného hávu či lépe řečeno vazby přijalo 253 knihařů z 31 zemí všech kontinentů. Výsledné vystavené práce jsou skutečným potěšení pro oči každého umění milovného návštěvníka a výstava jako celek je v naší republice vskutku unikátní. Jak na vernisáži zdůraznila hlavní organizátorka Jeanette Koch (viz foto) možnost výstavu zhlédnout dostalo pouze osm světových měst (před Plzní Londýn, Brusel a Tallin, později Výmar, Lipsko a Madrid).

Mezinárodní odborná porota ocenila první cenou Dominica Rileyho z Velké Británie, který příběh Pyramuse a Thisbe, který tvoří základ Snu noci svatojánské oděl do celokožené vazby z černé a hnědé kozinky, ztvárněné do podoby lesní krajiny se jmény milenců, osvětlených úplňkem a hvězdami (viz foto). 2. cena putovala do &Spanělska k Eduardu Chimenézovi, jehož svazek The Solid Globe pokrytý černou teletinou a aplikací javorové dýhy, odkazuje na známé shakespearovské divadlo Globe. Poprvé byla udělena studentská cena - ta putovala do Japonska.

Dále bylo v souztěži uděleno 25 Čestných uznání ve formě stříbrné kopie hrotu Shakespearova pera s vyrytým jménem oceněného. Ta navrhl a zhotovil klenotník a zlatník Gerry Summers. Mezi těmi oceněními se čestně umístila i vazba dr. Elišky Čabalové-Hlaváčové, která působí na Ostravské univerzitě. Mezi vystavenými pracemi našla své místo i kniha manželů Jana a Jarmily Sobotových a práce Ivany Vyhnalové. Protože vystavovatel má právo v domácím prostředí přizvat i další účastníky byla přidána ještě díla Karla Havlíka, Miroslavy a Lubomíra Krupkových, Vladimíry Kubíčkové, Kateřiny  a Marka Stašových a Jany Trnkové.

K vybraným dvaceti osmi vazbám, které získaly zaslouženou pozornost poroty a byly různým způsobem oceněny, bylo vybráno na výstavu dalších 56 uměleckých vazeb, představujících nejmodernější trendy, materiály, úsilí a směřování v umělecké knižní vazbě.

&Spičková díla vystavená na unikátní plzeňské výstavě dávají možnost seznámit se se současnou úrovní uměleckého knihvazačství a musí potěšit každého milovníka krásna. Jak to komentoval Ilja &Sedo ze Západočeského muzea: „Kdo někdy držel v ruce takovou dokonalou práci, ten ví, co je to krásná kniha.“ A aby nebylo jen u prohlídky - pro zájemce je vydán perfektně vytištěný katalog všech prací, který vydala Bodleian Libraries.
Foto: Západočeské muzeum v Plzni a Phdr. Alois Žižka


Hlavní organizátorka výstavy představuje vítěznou vazbu od Diminica Rileyho z Velké Británie
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0395 s