Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Tip na výlet: Z empírového unikátu na gotické DobroniceROZSUDEK SMRTI – Ve víně se místo pravdy někdy skrývá smrtAnnabelle přivedla na svět Dear CaliTři kapitáni: Space opera, od které se těžko odtrhneteNa Vinici sv. Kláry již brzy vypukne tradiční vinobraníŽijeme lidsky? Jak moc se naše bydlení měnilo s dobou?FOTOREPORTÁŽ ze safari na vlastní zahraděKVÍZ: Poznáš knižní postavu?DOPORUČUJI tyto knihy na odpolední čteníNový podcast Med a peří přichází s celou řadou tématSkryté dějiny revoluce oxfordských překladatelůPivovar Velké Popovice zahájí babí léto tradičním Klobáskofestem
Hluboký nádech, letmé podrbání ve vlasech a výrazné uff. Tak by se dal v krátkosti popsat počátek psaní této recenze. Zbytek bude v dobré náladě alespoň z části neutrální. Co skrývají dějiny mělo zůstat v podání autora snad raději ještě nějaký čas skryto.
&Sumavský poustevník špionem?
"Jistě si řeknete, že takový asketa je přímo vzorem ctnosti. Kdo tedy zavinil jeho špatnou pověst? Kupodivu především slavný historik František Palacký. V souvislosti s druhým tažením císaře Jindřicha III. do Čech proti knížeti Břetislavovi I., které mělo být odvetou za porážku u Domažlic roku 1040, píše: „Naučením bezpochyby Vintířovým (an na &Sumavě již po třicet let poustevničiv, všecky její prosmyky znal a stezky sám na mnoha místech byl zakládal), vojsko Jindřichovo překročilo tenkráte hranice české na jižnějším než vloni místě, kde jich méně pilně ostříháno; i obšedši tudíž opevněná Čechův stanoviště, dostalo se beze vší ztráty dovnitř země.“
Palacký se domníval, že Jindřich pronikl pohraničními hvozdy někde u šumavských Stachů. Ve skutečnosti vstoupil do Čech zřejmě až kdesi u Chebu. Sem to ovšem měl pětaosmdesátiletý Vintíř poněkud z ruky a asi těžko mohl dělat císaři průvodce. Jenže pomluva, která nemá žádné opodstatnění, se s šumavským poustevníkem nezaslouženě táhne dál a ještě dnes se o něm jako o „německém vyzvědači“ můžete dočíst v leckteré turistické příručce. Ani český kníže Břetislav I. o žádné zradě nic nevěděl. Jinak by Vintíře nedal pohřbít v břevnovském klášteře s úctou hodnou významného světce.
(ukázka z textu)
Skrytá tvář českých dějin
Mýty a realita osudových okamžiků
Autor: Jan Bauer
nakladatelství ČAS, 2014
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.