Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


DOSTIH – TV tip – Byl jednou jeden dobrý filmař

21.07.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

DOSTIH – TV tip – Byl jednou jeden dobrý filmař Ještě předtím, než Jaroslav Soukup oslňoval „svoji“ Plzeň Diskopříběhem či Láskou z pasáže a než se zhlédl v amerických akčních filmech a začal točit Kamarády do deště či Byl jednou jeden polda patřil tento režisér k vyloženým talentům českého filmu.

Jako bývalý plzeňský amatér, prošlý filmovým kroužkem v tehdejším Svazáčku, zaujal řadou prací, z nichž Cesta opačným směrem získala cenu na festivalu v Nyonu. Zájem o film ho vedl na FAMU, kterou absolvoval v r.1972 filmem dramatem Temná brána noci podle vlastního námětu a scénáře. V barrandovském studiu pak působil jako scénárista a režisér dokumentárních filmů (např. Slavná pavlač o sběrateli filmových kuriozit a neprofesionálním filmaři Bohumilu Veselém či dokument o Českém kinematografu J. Pokorného a J. Kříženeckého Bijásek). Samostatně režíroval v r. 1976 jednu z povídek filmu Boty plné vody. Ta předznamenala jeho další filmy, v nichž uplatnil smysl pro drsné chlapské kamarádství a akční náměty jako např. ve filmu Drsná planina, situovaného mezi tehdejší ochránce našich západních hranic.
Po skvělém Romanetu, v němž se prolnuly životní osudy spisovatele Jakuba Arbese s motivy jeho děl natáčí Soukup v r. 1981 film DOSTIH. Na příběhu dvou žokejů, kteří léta spolu snášejí dobré i zlé, se pokusil ukázat rub tohoto povolání. Podíváme se do zákulisí velkých závodů včetně Velké pardubické steeplechase, budeme sledovat dramatické osudy kamarádů, do jejichž vztahu vstoupí závist, peníze i láska k jedné ženě. Trochu vám to připomene tak oblíbené příběhy Dicka Francise. Vedle dramatického akčního příběhu se Soukupovi do filmu podařilo dostat i zamyšlení nad otázkami morálky a cti, píle a vytrvalosti, které jsou v tomto sportu a také v životě důležitou, ne-li nejdůležitější hodnotou. Oba žokeje si s chutí zahráli Ladislav Mrkvička a Pavel Zedníček, jejich společnou dívku Gabriela Osvaldová (viz fota).
Svůj poslední film pro kina natočil Jaroslav Soukup v roce 2001 – byla to bláznivá komedie Jak ukrást Dagmaru o českém super-agentovi 007. Pak jeho jméno zmizelo z nabídky distribučních společností i programů kin.
Do povědomí veřejnosti se zapsal až o deset let později, kdy už ani jeho ani diváka major Maixner z trilogie Byl jednou jeden polda nezajímal. Ale Jaroslav Soukup nezapomněl, že chlapství a dobrodružství jsou mu bytostně vlastní. Do okolí šumavského Srní, kde bydlí, situoval detektivní seriál POLICIE MODRAVA. Zapálená kapitánka Jana Vinická (Soňa Norisová) zde nastoupí jako vedoucí místního policejního oddělení a řeší řadu zapeklitých případů. Jeden z nejvíce sledovaných televizních seriálů se dočkal mnoha pokračování a stále jej televize NOVA opakuje.  
Foto: ceskatelevize.cz, terryhoponozky.cz
****************************************
DOSTIH
ČSR 1981, režie Jaroslav Soukup
Uvádí CS film v sobotu 29. července od 20,00 hodin


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0313 s