Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Natěšená Plzeň aneb Jak se město připravuje na titul EHMK

02.04.2014   Stanislav Polauf   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Natěšená Plzeň aneb Jak se město připravuje na titul EHMKO tom, že město Plzeň ponese v roce 2015 prestižní titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) se všeobecně ví. Celá republika určitě sleduje (a může jen závidět) rodící se Nové divadlo, které má otevřít své sály již v září tohoto roku. Není to však zde jediný velký projekt a stavba divadla nijak nezastiňuje mnoho dalších kulturních aktivit, jimiž Plzeň dnes žije.

Plzeň je městem proslaveným průmyslovými výrobky ze &Skodovky (dnes rozdrobené na menší podniky), pivem (Pilsner Urquel je bez nadsázky považován za nejlepší pivo na světě) a v poslední době i fotbalem. Je také městem na cestě na Západ, městem, které leží na obchodní Zlaté stezce, městem čtyř řek. A – možná jste si to neuvědomili – je ženského rodu, takže bychom správně měli psát, že  teď se udělením titulu může naplno otevřít kulturní Evropě jako hostitelka špičkových a inspirativních umělců i jako jejich sebevědomá partnerka. Bude toho hodně, co se v Plzni urodí a Rozhledna webmagazinu o tom jistě přinese další zprávy.

V úvodu jsme se zmínili, že vzniká nové divadlo. Přidejme, že dalším stěžejním projektem je také vybudování moderního kulturního a společenského centra na Světovaru. Tady, v bývalém pivovaru poničeném později armádou, roste skutečně velké zázemí pro tvůrčí aktivity všeho druhu – doslova „kulturní továrna.“  Novou tvář získává i řada veřejných prostor. Po zbourání (pro mnohé Plzeňany zbytečném) socialistického Domu kultury dojde snad i na oživení sálu s nejlepší akustikou v kraji v kulturním domě Peklo. Projekt EHMK zároveň inspiruje jak tradiční kulturní instituce, tak i nové hráče z řad neziskových organizací a občanské společnosti. Rodí se nové příležitosti k mezinárodní spolupráci a tvorbě nových vzrušujících inscenací, výstav, koncertů, uměleckých intervencí. Hledají se nová témata, navazují komunikace a vztahy.

Umělecký šéf projektu divadelník Petr Forman říká: “Chtěl bych do Plzně přivézt různé zahraniční soubory, které ještě nikdo v Čechách neměl možnost vidět vystupovat. Budou to herci, hudebníci, ale třeba i artisté a cirkusáci. Naší snahou je zajímavé umělecké projekty nejen dovézt ale pokusit se pomoci se pomoci i vzniknout novým a ty představit lidem v Plzni jako prvním.“

Nechme však obecných řečí a položme si konkrétní otázku: Co se v Plzni děje právě teď? Co je zajímavé a podnětné natolik, že by to mohlo oslovit i případné návštěvníky odjinud? Vzhledem k rozsahu tohoto článku můžeme jen letmo nahlédnout.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla má v republice dobrý zvuk. A světová premiéra nejnovější inscenace tanečního muzikálu FREDDIE – THE KING OF QUEEN je mimořádným uměleckým dílem. Choreograf a režisér Libor Vaculík navázal na nepřekonanou a zřejmě nepřekonatelnou inscenaci EDITH-VRABČÁK Z PŘEDMĚST Í (s Radkou Fišerovou) zasvěcené Edith Piaf a v podobném duchu se věnuje frontmanovi slavné britské skupiny Queen, velké a tragické postavě Freddieho Mercuryho (1946-1991). Mercuryho písně zpívá pozoruhodně skvěle (v anglické verzi) Michael Kluch, který podle slov režiséra „výborně zpívá i se Mercurymu podobá vizuálně. Vlastně se do jeho podoby dlouhodobě stylizuje jako lídr velmi úspěšné revivalové skupiny Queenie.“ Jako jeho „druhé já“ vystupuje plzeňský sólista - tanečník Richard &Sevčík.

Západočeské muzeum – o jehož podnětné a unikátní 2. mezinárodní výstavě uměleckých knižních vazeb Prize Volumes  jsme psali (viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=13975) přišlo s další iniciativou – v jeho části Muzeu církevního umění plzeňské diecéze byla připravena výstava POUSTEVNÍCI A POUSTEVNY V PLZEŇSKÉM KRAJI představující 47 nejvýznamnějších lokalit pousteven na území kraje spojených s působením poustevníků od legendických postav, přes rozmach barokního poustevnictví až po místa spojená s romantismem. Exklusivní téma bylo zpracováváno v dlouhodobém bádání k výstavě je vydána i bohatě vypravená publikace autorů Petra Rožmberského a Mgr. Luďka Krčmáře.

Desítka plzeńských galerií může nabídnout přehršel pozoruhodných děl. O výstavě NA OKRAJI DAVU: UMĚNÍ A SOCIÁLNÍ OTÁZKA V 19. STOLETÍ v Západočeské galerii jsme již psali (viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=13937. Snad se příliš neprohřešíme tím, že upozorníme jen na tu nejmladší z nich – nese název „Ve středu“ a lze ji najít skutečně „ve středu“ města v Martinské ulici. Pozoruhodná je tím, že vznikla přímo z iniciativy studentů fakulty umění a designu Západočeské univerzity, kteří ji za podpory Plzně 2015 také sami provozují. Před pár dny zde  byla otevřena souborná výstava prací studentů a absolventů ateliérů Intermédia, Multimédia a Nová média a proběhla podnětná přednáška přední české umělkyně, držitelky Ceny Jindřicha Chalupeckého Kateřiny &Sedé, zaměřená na sociálně laděné happeningy a experimenty.

Pokud jde o výstavy ještě alespoň malá poznámka. Občané města jsou již zvyklí na výstavní plochu pod širým nebem ve Smetanových sadech – nyní je tam láká několik desítek panelů zaměřených na životní osudy cestovatele Miroslava Zikmunda. To, že je přede dveřmi Festival českých (a nyní i slovenských) filmů FINÁLE také již víte a určitě se jím bude Rozhledna zabývat podrobněji.

O mnoha dalších zajímavých kulturních akcích by se dalo napsat. Ale „nejen uměním je živ člověk“ a tak věnujme zbytek prostoru také oddechu a zábavě po kultuře. Město piva Plzeň se pyšní nejen mamutí pivovarskou restaurací Spilka, ale i drobnými podniky, kde načepují dobré pivo a podají hostům výjimečné jídlo podle tradičních českých receptů. V úterý 25. března se pro první hosty otevřel na náměstí Republiky č. 14A v domě, kdy bývala v roce 1640 sladovna Excelent Urban Pub. U jeho křtu řekl generální ředitel Plzeňského Prazdroje Paolo Lanzarotti: „„Plzeň je s pivem spjatá jako žádné jiné město na světě. .Věřím, že i díky ComiX Excelent Urban Pubu , který je městským klubem, restaurací, hospodou i galerií, a našemu pivu Excelent, které je určené zejména pro mladší dospělé, se nám podaří podpořit a zachovat českou pivní kulturu i pro budoucí generace.“  Všimněte si slova galerie - umění si našlo cestu do mnoha plzeňských podniků – namátkou jmenujme třeba hotel U Pramenů, restaurace Kačaba či Artamo, ZEKE Sushi bar či vinárnu Azyl.

Jak jinak než u piva musíme v městě piva naši exkurzi skončit. S dalšími zajímavostmi naše čtenáře jistě později opět seznámíme. A budeme rádi, pokud nám podobný příspěvek pošlete i z jiných měst či regionů.
 
 
Fotografie z nového tanečního muzikálu "Freddie – The King of Queen", který uvádí Divadlo J. K. Tyla poprvé 15. 3. 2014 v Komorním divadle v Plzni. Na snímku: Richard &Sevčík, Michael Kluch, Iva Marešová. - Foto: Pavel Křivánek DJKT Plzeň

Konečná podoba kulturní továrny Světovar - podle projektu


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0313 s