Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZAKÁZANÉ HRY – střet drsnosti války s dětskou nevinností

04.04.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZAKÁZANÉ HRY – střet drsnosti války s dětskou nevinností Pro film platí totéž co pro knihy – nepodceňujte a nepřehlížejte klasiku. Má stále co říci a byť má již trochu omšelý formální kabát může říkat více než moderní urychlené a často povrchní vyprávění. A také přinést v řadě případů i velký umělecký zážitek.

 Když si mnohý divák přečte, že film ZAKÁZANÉ HRY vznikl v roce 1952 a odehrává se v době války možná si televizi ani nezapne. Pokud to však udělá, bude odměněn nečekaným zážitkem z díla, které je originální a jedinečné.

Po skončení druhé světové války došlo i ve francouzské kinematografii k uměleckému rozmachu. Ten byl později zabrzděn z ekonomických příčin, ale přesto vznikla skvělá díla a dokázali se prosadit noví autoři. Řada filmů se logicky inspirovala nedávnou válečnou minulostí. Jedním z režisérů, jejichž díla budou mít trvalý záznam v dějinách filmu byl i René Clément (1913-1996), původně student architektury, který svůj první film PĚSTUJ SI SVOJI LEVAČKU natočil již v roce 1934. Hned po válce využil nashromážděného filmového materiálu, který získal za války jako příslušník odboje a natočil hraný dokument BITVA O KOLEJE, v němž svědectví o podílu francouzských železničářů v boji proti německé okupaci přerostlo v obraz kolektivního dramatu (cena za režii na festivalu v Cannes). Druhým filmem pak byl OTEC KLIĎAS natočený ve spolupráci s významným hercem Noël-Noëlem, který zde vytvořil hlavní roli nenápadného muže, pěstovatele orchidejí, ve skutečnosti hrdiny hnutí odporu.Třetím Clémentovým filmem z válečné doby byly KRYSY, v němž se skupina sympatizantů s nacisty chce v Oslu nalodit na nacistickou ponorku.

Po šesti letech v roce 1952 se Clément k válečné tématice vrátil právě uváděným filmem ZAKÁZANÉ HRY. „Chtěl jsem připomenout hroznou odpovědnost, kterou my dospělí máme za děti protože nesmíme zapomínat, že každý z našich činů uznamená pro ně příklad k následování,“ řekl režisér o filmu, v jehož středu stojí ty nejnevinnější oběti války.

ZAKÁZANÉ hry jsou situovány do selského prostředí jihofrancouzských Alp. Začínají velkým náletem na nekonečný dav uprchlíků (vynikající hrůzná scéna s děsivými zvuky náletu), při němž pětiletá holčička přijde o oba rodiče. Děvčátko se pustí s mrtvým psem v náručí samo do neznáma a najde útočiště v jednom statku. Zde se spřátelí s jedenáctiletým chlapcem Michalem. Pohřbí spolu psa a protože válka je pro ně živou inspirací vymyslí si společně morbidní a hrůznou hru odrážející svět, který vidí kolem sebe. Na tajném hřbitově pohřbívají nalezená mrtvá zvířata a hmyz přičemž to co v nás dnes budí děsivost a odpor je pro ně naivní dětskou hrou. Vymyslí si i celý rituál částečně inspirovaný tím, co viděli u dospělých a v kostelech, a neváhají krást pohřební věnce i přinášet hřbitovní kříže. Clément na problém dokázal pohlédnout poetickým pohledem a ukázal dětskou hru jako pohádkově nevinnou zábavu kontrastující s realisticky zachyceným životem na statku. Dětské hry nemohou v této podobě budit pohoršení, ale jen soucit. A také lítost nad tím, jak se válečné hrůzy a utrpení navždy vryly do myšlení a konání těch, jimž bylo upřeno šťastné dětství.

V příběhu situovaném do června 1940 vytvořili role malých hrdinů Georges Poujouly a pozdější vynikající herečka Brigitta Fosseyová. O jednoduchý, ale účinný hudební doprovod se svojí sólovou kytarou postaral Narciso Yepes. Film získal Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách, když byl předtím pro otevřenost a otřesnost filmového pohledu zakázán na festivalu v Cannes.V Německu byly ZAKÁZANÉ HRY v nezkrácené verzi uvedeny dokonce až v roce 1980.
Foto: csfd.cz, ceskatelevize.cz
*************************************
ZAKÁZANÉ HRY (Jeux interdits)
Francie 1952, režie René Clément,
uvede ČT2 v pondělí 7. dubna od 23,45 hodin

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.7812 s