Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Sametoví teroristé startují dnes v kinech!

10.04.2014   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sametoví teroristé startují dnes v kinech!Stano, Fero a Vladimír – tři skuteční muži, kteří se pokusili o ozbrojený odpor proti komunistické moci v době československé normalizace a následně byli odsouzeni k odnětí svodody podle trestního paragrafu 93 o teroru, se setkávají ve slovensko-česko-chorvatském dokumentu Sametoví teroristé.

Film natočili společně přední slovenští režiséři Peter Kerekes (například Jak se vaří dějiny), Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík. Celovečerní snímek, ve kterém se autenticita nápaditě prolíná s aranžemi a který balancuje na hraně dokumentu a fikce sklidil úspěch již na slavnostní premiéře v rámci Febiofestu. Film bude uveden za účasti režiséra Ivana Ostochovského a „teroristy“ Vladimíra Hučína v rámci Dnů evropského filmu v pražských kinech Světozor (10. 4., 18:30) a Lucerna (11. 4., 20:45). a následně i do dalších kin. Českými producenty jsou Vít Klusák a Filip Remunda ze společnosti Hypermarket Film, kteří v minulosti stáli za snímky Český sen, Český mír nebo za cyklem dokumentů Český žurnál. Film vznikl v koprodukci s Českou televizí. Mezinárodní premiéra proběhla v únoru v soutěžní sekci Forum na festivalu Berlinale, kde dokument získal Cenu diváků. Na MFF v Karlových Varech obdrželi Sametoví teroristé cenu Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří Fedeora, snímek byl vybrán jak na prestižní festival Hot Docs v Kanadě, tak i na Febiofest, Finále Plzeň a řadu dalších zahraničních festivalů.
 
Všichni tři muži ve filmu „přehrávají“ své tehdejší činy a zároveň odhalují, co dělají dnes. Prvním z nich je v Čechách dobře známý Vladimír Hučín, který byl hned několikrát v žaláři za opakovanou protirežimní činnost, spočívající především v ničení reklamních poutačů. Další, Stanislav Kratochvíl, který chtěl v noci před Prvním májem vyhodit do povětří tribunu stadionu připraveného na oslavy Svátku práce, skončil na pět let za mřížemi. František Bednár připravoval bombový atentát na prezidenta Husáka a doufal v rozpoutání protikomunistické revoluce. I on šel do vězení. „Přestože se jedná o dokument, nabízí akční scény i atraktivní příběhy opravdových akčních hrdinů. A navíc jméno Hučín hučí v hlavě nejedné generaci“, dodává distributor filmu Richard Němec.
 
O tom, proč by se měli lidé přijít podívat do kin na jejich snímek, má každý z režisérů mírně jinou představu. Pavol Pekarčík si myslí, že „hlavním důvodem je to, aby se divák zaktivizoval a potkal v kině další aktivní lidi a společně se podívali na film o tom, že někdo nebyl pasivní a o něco se snažil.“ Podle Ivana Ostrochovského jde o „pravý hollywoodský film plný tvrdohlavých hrdinů, kteří chtějí změnit svět, plný krásných žen a východoevropského happy endu.“ A pro Petera Kerekese má film i „praktickou rovinu, kdy se divák může naučit, jak připravit atentát na prezidenta nebo jak sestrojit bombu. Což se může kdykoliv hodit. A kromě toho, aspoň tedy doufáme, je ten film vtipný.
 
Český trailer: http://vimeo.com/90131434
 

Sametoví teroristé
Příběhy opravdových rebelů a hrdinů normalizace
Žánr: Akční dokumentární film
Slovenská republika, Česká republika, Chorvatsko 2013
Režie: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes
Scénář: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes
Kamera: Martin Kollár
Hudba: Marián Čurko
Střih: Marek &Sulík, Zuzana Cseplo
Zvuk: Tobiáš Potočný, Petr Lenděl
Hudba: Marián Čurko


V kinech: od 10. 4. 2014
 

 
www.sametoviteroriste.cz,
http://velvetterrorists.com/, https://www.facebook.com/verbascum,
http://www.eurofilmfest.cz/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0418 s