Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Černou perlu slzy vzkřísí

11.04.2014   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Černou perlu slzy vzkřísíSólová výstava mladé talentované slovenské malířky Lucie Tallové byla zahájena v pražské Galerii Vernon ve čtvrtek 10. dubna 2014. Výstava představí nejnovější velkoformátové malby ze dvou aktuálních sérií „Schwarzer Regen“ a „Memory Space“.

Lucia Tallová (1985) absolvovala v roce 2011 ateliér prof. Ivana Csudaia na V&SVU v Bratislavě, je držitelkou ocenění Strabag Artaward International – Award of Recognition a vítězskou 1. ceny Maľby roku 2013 Nadácie VÚB. Má za sebou několik domácích i zahraničních výstav, pražská přitom bude jjejí první sólovou výstavou v České republice. Tallová vypráví prostřednictvím média malby intimní příběhy. Stěžejní role v nich hrají dva protichůdné vizuální vjemy: pohled na neosobní produkt industriální společnosti na jedné straně a na tajemnou neidentifikovatelnou krajinou na straně druhé. Autorka se o své tvorbě vyjadřuje takto: „Ústredný námet mojich obrazov tvorí krajinomaľba. Mám rada otvorený priestor, keď je krajina opustená, vyľudnená a vyprázdnená. Príbeh v obraze na seba preberajú prvky architektúry, ornamentálne rastre alebo opakujúce sa symboly - čierne kvapky, perly a kvety.“ Charakteristickou autorskou technikou Tallové je aplikace vyšívaných a háčkovaných textilií na plochu plátna, čímž vznikají ornamentální struktury a obrazce. Práce s krajkou představuje nejen určitou vizuální kvalitu díla, ale také nevyslovený vnitřní význam.

Tímto vrstvením získává malba specifickou atmosféru a sentimentálnost, nádech nostalgie a romantiky, naivní dekorativnost a poskytuje divákovi známou, lehce čitelnou informaci, se kterou se dovede ztotožnit.

Na pozadí zjemněných a znejasněných obrazů se vynořují horizontály a vertikály strohých chladných architektur (anonymních i identifikovatelných městských dominant), které jsou zdramatizovány a „zkrášleny“ právě nadreálnou atmosférou.

Výsledkem je intimní umělá realita, kterou je možné v nejlepším významu slova označit za „ženskou“, to jest zjemněnou, zkrášlenou, znejasněnou, zvnitřněnou, a díky kvalitě a intenzitě umělčina malířského ztvárnění i za nadindividuální. Ačkoliv v tvorbě Tallové převažuje malba, věnuje se i jiným uměleckým formám, například kresbě, grafice či vytváření objektů a lightboxů.

Zdroj: Jitka Hanušová

www.galerievernon.com

Lucia Tallová
Galerie Vernon, Janáčkovo nábřeží 21, Praha 5
10. 4. – 31. 5. 2014


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0527 s