Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Když se setmí, zavládne chaos

14.07.2014   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když se setmí, zavládne chaos

Nové vydání románu, který od svého vzniku v roce 1998 budí pozornost a získal ocenění jako nejlepší česká sci-fi vykresluje barvitý obraz společenských katastrof, jež by nastaly, kdyby ze světa zmizela elektřina jako technicky fungující síla. Zhroucení světa, jak ho známe, je zde popsáno s nelítostnou věrohodností, a právě tak budování obnoveného středověku, ve kterém vítězí hrubá síla nad slušností a pověra nad věděním. Právě v tom vidí autor onu "tmu" a ukazuje, jak křehká je naše civilizace.

Je léto, každý chce přijít na příjemné myšlenky. S trochou té drzosti lze tvrdit, že čtením apokalyptických knih, si umocníme jistě opačné pocity. Takže je vlastně naprosto správné navrhnout pro konkrétní čtenáře tuto knižní jistotu na prázdninové čtení.
Teď však trochu vážně. Pokud bych měla zabrousit i do jiných literárních žánrů, pak Neffova tutovka nám poměrně dostatečnou porci tmavého děje jistě poskytne a nudit se u ní nebudete (tedy alespoň většinou).
Letos již po několikáté vydaná Tma milovníky sci-fi jistě zaujme. Kdo ji nemá již čtenářsky za sebou, ten bude možná nadšen, tu a tam na rozpacích. Tedy pokud fandíte temným příběhům a spekulačním teoriím.
 
Dokážete si představit, že svět, který tak dobře znáte přestane existovat? Prostě a jednoduše přestane fungovat elektřina. Že se to děje vcelku běžně a nic se nestalo? Jenže co když jednoduše přestane fungovat natrvalo a stejně tak všechny přístroje, které nějakým způsobem elektřina ovlivňuje? Z minuty na minutu se tak civilizace jak ji známe dnes začíná postupně hroutit a lidstvo začne propadat hysterii. Přežijí jen ti nejsilnější. Děsí vás to? Další otázkou je, zda by nás tento kolaps dokázal opravdu tak změnit jak píše Ondřej Neff.

Na druhou stranu ani Tma není úplně  bez chyby. Zatímco úvod je bezkonkurenční, ve druhé polovině kniha ztrácí dech. Je vidět, že autor občas tápal kudy dál. Rozporuplné pocity nevylepší ani závěr knihy. 
Suma sumarum, je dobré "neffovku" vzít s sebou na dovolenou, kamkoliv. Ta originalita (vydaná byla poprvé před 16 lety) z ní dělají pořád jednu z těch lepších. Buď vás nadchne nebo naprosto budete zklamáni, "mezi" neexistuje.


Ondřej Neff (* 26. června 1945, Praha) je český spisovatel science fiction a novinář, vydavatel internetových deníků Neviditelný pes (založen na jaře 1996, od podzimu 2005 součástí webu Lidovky.cz) a DigiNeff (o digitálním fotografování, 1999).

V roce 1969 vystudoval fakultu sociálních věd a publicistiky (do r. 1968 fakulta, do r. 1965 institut osvěty a novinářství) Univerzity Karlovy v Praze a rok nato získal titul PhDr. V letech 1970–1974 pracoval v propagaci nakladatelství Albatros, v letech 1974–1975 v propagaci obchodního domu Kotva, v letech 1975–1979 Ústředí lidové umělecké výroby (fotograf), v letech 1979–1985 redaktor deníku Mladá fronta, jehož divoké privatizace v roce 1990 se účastnil. Po krátké přestávce na volné noze byl od října 1987 do roku 1989 redaktorem týdeníku Svazu českých spisovatelů Kmen (který se r. 1988 osamostatnil od kulturně-politického týdeníku Tvorba), v letech 1990–1993 šéfredaktorem časopisu Ikarie a 1990–1994 redaktorem deníku Mladá fronta DN

Tma
 
Ondřej Neff
Nakladatelství Plus, 2014

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.1921 s