Tři hořkosladké básněUpíří kousnutí A p o k a l y p s aNad ránem svítáLedová je plochaJak to bohužel chodilo v armádě
FOTOCITÁTY přímo z dušeBřeznové čtení: Od napětí k vnitřnímu kliduZakázané lásky mocných aneb Tatíček MasarykSny podle Stephena KingaMáme rádi zvířata - ale která?Královský balet, české špičky i mladé talenty: Gala Mezinárodních týdnů tanceNosná zeď Sofie Švejdové až do 8. květnaKVÍZ: Dramatická úmrtí našich celebritJak poznáte čerstvost a původ vajec?Nicolas Cage v psychologickém thrilleru THE SURFERVinnetouův odkazStories / Příběhy – Bohemia balet představil nový repertoár
Nové vydání románu, který od svého vzniku v roce 1998 budí pozornost a získal ocenění jako nejlepší česká sci-fi vykresluje barvitý obraz společenských katastrof, jež by nastaly, kdyby ze světa zmizela elektřina jako technicky fungující síla. Zhroucení světa, jak ho známe, je zde popsáno s nelítostnou věrohodností, a právě tak budování obnoveného středověku, ve kterém vítězí hrubá síla nad slušností a pověra nad věděním. Právě v tom vidí autor onu "tmu" a ukazuje, jak křehká je naše civilizace.
Na druhou stranu ani Tma není úplně bez chyby. Zatímco úvod je bezkonkurenční, ve druhé polovině kniha ztrácí dech. Je vidět, že autor občas tápal kudy dál. Rozporuplné pocity nevylepší ani závěr knihy.
Suma sumarum, je dobré "neffovku" vzít s sebou na dovolenou, kamkoliv. Ta originalita (vydaná byla poprvé před 16 lety) z ní dělají pořád jednu z těch lepších. Buď vás nadchne nebo naprosto budete zklamáni, "mezi" neexistuje.
Ondřej Neff (* 26. června 1945, Praha) je český spisovatel science fiction a novinář, vydavatel internetových deníků Neviditelný pes (založen na jaře 1996, od podzimu 2005 součástí webu Lidovky.cz) a DigiNeff (o digitálním fotografování, 1999).
V roce 1969 vystudoval fakultu sociálních věd a publicistiky (do r. 1968 fakulta, do r. 1965 institut osvěty a novinářství) Univerzity Karlovy v Praze a rok nato získal titul PhDr. V letech 1970–1974 pracoval v propagaci nakladatelství Albatros, v letech 1974–1975 v propagaci obchodního domu Kotva, v letech 1975–1979 Ústředí lidové umělecké výroby (fotograf), v letech 1979–1985 redaktor deníku Mladá fronta, jehož divoké privatizace v roce 1990 se účastnil. Po krátké přestávce na volné noze byl od října 1987 do roku 1989 redaktorem týdeníku Svazu českých spisovatelů Kmen (který se r. 1988 osamostatnil od kulturně-politického týdeníku Tvorba), v letech 1990–1993 šéfredaktorem časopisu Ikarie a 1990–1994 redaktorem deníku Mladá fronta DN
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.