Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZÁHADY BRDSKÝCH LESŮ – Milan Syruček

15.04.2014   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZÁHADY BRDSKÝCH LESŮ – Milan SyručekNe, nečekejte něco takového jako byly populární POHÁDKY Z BRDSKÝCH HOR Karla Vokáče s raráškem, černým psem či divoženkou. V knize Milana Syručka jsou záhady zcela současné a ty nevinné pohádkové bytosti nahradila supermoderní technika, jejíž jediný úder mohl být také tím posledním.

Z brdských lesů s bohatou historií v minulém století pohádkové bytosti navždy vytlačila armáda. Už ta prvorepubliková, která zde měla svoji střelnici, po ní tu Wehrmacht měl radarovou základnu, za války zde působily partyzánské skupiny a po válce hned v roce 1950 se tu až dodnes usídlila česká armáda. Vznikl Vojenský újezd kam byl přístup přísně zakázán, zaniklo několik vsí a zato vzniklo mnoho objektů nejasného určení. A nezůstalo jen u českých zbraní, které tu řádily. To, že česká armáda získala do výzbroje sovětské rakety se vědělo – však jsme se s nimi také chlubili na prvomájových přehlídkách. Ale byly zde také jaderné hlavice? Byla zde síla okamžitě spustit jadernou válku?

&Sokem pro čtenáře může být fakt, že v době největšího uvolnění v období Pražského jara 1968, kdy lidé věřili v obrodu socializmu byly právě v Brdech potají dokončovány mimořádně složité a technicky náročné objekty. Milan Syruček podrobně popisuje co zde za doby komunizmu a eskalace Studené války vznikalo a co z toho dnes zbylo a může sloužit jako výstražný doklad. K čemu byly budovány bunkry s šestitunovými vraty a několik metrů silnými stěnami a co se deset metrů pod zemí skrývalo jako v míšovském objektu Javor 51? Co bylo ukryto v tom nejtajemnějším bunkru, kam smělo jen osm vyvolených sovětských specialistů (a to ještě se samopalem namířeným na jejich hlavu, kdyby náhodou selhali), co se dělo za nápisem „VSTUP ZAKÁZÁN. NEBEZPEČÍ SMRTI,“ co tam, kde – přes přísný zákaz alkoholu – vydávali Sověti obsluze 200 gramů vodky denně?

Základní otázka ale stále zůstává otevřená - skladovaly se u nás jaderné zbraně? Nikdo z politiků tehdejších ani dnešních to nepřiznal. O tom, že je velká pravděpodobnost, že sem byly dovezeny, autor knihy nepochybuje. Stejného mínění je i ředitel Atomového muzea, zřízeného v jedné z nejzachovalejších podzemních částí brdské základny Ing. Milan Vítovec. Podaří se to někdy prokázat, když svědkové mlčí jako zařezaní?

Nebezpečí, které z podzemí Brd hrozilo jsme si vůbec neuvědomovali. Kousek od Prahy a Plzně v krásné přírodě byl ukryt arzenál, který mohl ohrozit svět. A nás samé, protože protiútok by byl cílen právě do těchto míst. Skoro se chce říci hororovým titulkem: Smrt byla blízko. Republika byla vazalsky v jaderném zajetí a my přímo rukojmími jaderné smrti.

Milan Syruček se podrobně seznámil s dostupnými dokumenty. Zájemcům o vojenskou techniku nabízí podrobnosti jak o raketách tak i o nelehkém údělu těch, kteří základnu budovali. Ale nespokojuje se jen nedávnou situací v Brdech. Dost místa věnuje tomu jak zde na konci druhé světové války byli zajati příslušníci ROA - ruské osvobozenecké armády – známých jako vlasovci a jaké peripetie byly kolem zatčení jejich velitele, který bojoval proti Stalinovi a ne za Hitlera. Padne otázka zda to byli zrádci či hrdinové, jaký byl rozdíl mezi nimi a banderovci, jejichž cílem byla ukrajinská nezávislost. A také se více dozvíte o mezinárodních konfliktech, kdy se hrozbě jaderné války zabránilo na poslední chvíli (např. Kuba).

Kniha je nesmírně záslužná, protože odhaluje skrytá tajemství se všemi dostupnými informacemi a dává je do souvislosti s mezinárodní politickou situací druhé poloviny minulého století. Jistě si najde čtenáře jak mezi zájemci o vojenskou historii tak i mezi námi všemi, jichž se nebezpečí týkalo. Nemluvě už o obyvatelích nejbližších obcí, které nedávno provokovalo americké úsilí postavit právě v Brdech radarovou základnu. O „šílené minulosti,kterou jsme neznali“, jak to nazval RNDr. František Janouch v doslovu, se od známého autora literatury faktu (v jeho již dvacáté sedmé knize) Milana Syručka dozvíme fundovaně vše, co se z dnešních archivů i výpovědí pamětníků dalo zjistit.
Foto: epocha.cz, denik.cz, ceskenovinky.cz
*********************************************
Milan Syruček: ZÁHADY BRDSKÝCH LESŮ
Od vykopávek po jaderné zbraně a radar.
Vydalo Nakladatelství Epocha s.r.o. Praha v roce 2014
.
 
Jaké tajemství otevře autor knihy Milan Syruček?
 

Jaké tajemství se skrývalo v tomto bunkru, kde dnes Nadace Železná opona
otevřela Atomové muzeum?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0251 s