AKCE: Kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
Rozhovor s Martinou Bittnerovou o andělech a lidských chybáchTelegram s adresou svět... jedné dívceKATOLOGIE v Divadle pod PalmovkouFOTOPOSTŘEHY: Pes mnoha tváříVánoce u Čapků aneb Jak Karel a Olinka pekli cukrovíVánoční zážitky a chutě z botanické zahradyUkrajinské pohádkyNa co umírali čeští králové?Vaše teta tak mluvila s dětmi, pochopení většiny nečekejteŽivot pochází ze životaSyrový průvodce hrdinstvím, zradou a cenou za svoboduPlast je past
Už zítra bude zahájena výstava Příběh Václavského náměstí, která se koná k příležitosti 666. výročí založení Nového Města pražského. Akce prezentuje proměny jeho podoby v průběhu 19. a 20. století, kde na 26 velkoformátových panelech 180x120 cm jsou vystaveny grafické listy, staré fotografie a plány, odpovídající třem hlavním etapám vývoje náměstí (koňský trh, promenáda, městská třída).
Výstava je koncipováno jako „okna do minulosti“, která pozorovatele vtáhnou přímo do děje historické fotografie a umožní mu porovnávat minulé podoby náměstí s tou současnou přímo na místě.
Projekt Příběh Václavského náměstí bude umístěn v horní části Václavského náměstí od 17. 4. 2014 do 11. 5. 2014. V sobotu 19. 4., 26. 4., 3. 5., a 10. 5. budou pro veřejnost pořádány komentované prohlídky výstavy s jejím autorem, panem architektem Petrem Kučerou. Sraz bude ve 14:00 u pomníku sv. Václava.
Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 17. 4. 2014 od 15:00 v horní části Václavského náměstí.
Etapy vývoje Václavského náměstí:
Koňský trh
Podobu veřejného prostoru určuje především funkce, která mu je přisuzována. V případě Václavského náměstí to v minulosti byla funkce tržní. Náměstí sloužilo od středověku jako koňský trh, ale obchodovalo se zde také se senem a obilím. Kotce a trhové boudy zde měli pasíři a měšečníci. Náměstí bylo nevydlážděné a v jeho podélné ose se nacházela trojice kašen, pomník sv. Václava, ale také šibenice. V horní části prostor uzavírala Koňská brána a za ní se rozkládala zemědělská krajina Viničních hor.
Parková promenáda
V průběhu 19. století dochází ke změně pohledu na veřejné prostory a do popředí se dostává jejich reprezentativní a pobytová funkce. Trhy se potupně stěhují do kamenných obchodů a tržnic. Náměstí získává veřejné osvětlení a další městský mobiliář. V ploše jsou vysázeny šestiřadé aleje a prostor se mění v parkovou promenádu, zakončenou majestátní budovou Muzea království Českého.
Městská třída
V poslední třetině 19. století nabývá na významu funkce dopravní. Ve středu náměstí se objevuje tramvaj, propojující náměstí s rychle se rozvíjejícími Královskými Vinohrady. Doprava postupně nabývá na významu. Skomírající aleje jsou vykáceny a prostor je uvolněn automobilové dopravě. Nízká historická zástavba je nahrazena luxusními domy, hotely, obchodními a bankovními paláci. Náměstí se stává městskou třídou a pulzujícím centrem velkoměsta.
Současný stav
V poslední třetině 20. století dopravní funkce ustupuje do podzemí. Náměstí je obtesáno třemi trasami metra, podkopáno několika vestibuly a podchody. Tramvajová trať je zrušena, koleje zasypány a ve spodní části proměněny v neprostupnou křovinu. Zlatý kříž se mění v pěší zónu a Národní muzeum je odtrženo veletokem severojižní magistrály. Po desetiletích jednotlivých zásahů, postrádajících tolik potřebnou celkovou koncepci, je třeba dát Václavskému náměstí novou tvář a navrátit mu tak ztracenou vitalitu a význam. Celková revitalizace náměstí podle vítězného návrhu ateliéru Cigler Marani Architects z roku 2005 se však neustálé odkládá. V současnosti je ve fázi projednávání dokumentace pro územní rozhodnutí na spodní část Václavského náměstí, od Můstku ke křižovatce s Vodičkovou a Jindřišskou ulicí.
Kdo chce pochopit současný stav Václavského náměstí a ovlivnit jeho budoucí podobu, měl by znát také jeho minulost. Přijďte poznat proměny Václavského náměstí a jeho nekdější tváře. Vydejte se proti proudu času!
Autor výstavy:
Ing. arch. Petr Kučera
http://pekuera.carbonmade.com
www.facebook.com/petrkucera85
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.